szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Dieta bezglutenowa - jakie produkty wolno jeść a jakich unikać? Sprawdź zamienniki dla produktów zawierających gluten.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa wyklucza produkty zawierające gluten, czyli z dodatkiem naturalnych lub przetworzonych zbóż pszenicy, żyta i jęczmienia. Czym zastąpić niedozwolone produkty na diecie bezglutenowej? Oto lista dozwolonych produktów.

Tagi: alergia na gluten, co jeść na diecie bezglutenowej, dieta bezglutenowa, dieta bezglutenowa produkty dozwolone, produkty bezglutenowe lista, uczulenie na gluten, żywność bezglutenowa

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa

fot: sxc.hu

Produkty zbożowe

Zamiast niedozwolonych zbóż - pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa, pszenżyta, orkiszu, kuskus, kamkutu i bulguru w potrawach można stosować dziki ryż, kukurydzę, grykę, proso, komosę ryżową, sezam, sorgo, tapiokę, maniok, amarantu. Mąkę pszenną, jęczmienną, żytnią i owsianą można zastąpić mąką amarantusową, ziemniaczaną, gryczaną, z fasoli garbanzo, ryżową białą i brązową, mąką z ziaren sorgo, sojową, tapioką lub mąką z kwinoa.

Produkty skrobiowe

Zamiast skrobi pszennej można wykorzystać skrobię modyfikowaną lub skrobię pszenną bezglutenową. Pieczywo z mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej i owsianej jest niedozwolone w diecie bezglutenowej. Zamiast niego spożywa się specjalne pieczywo bezglutenowe. Można także jeść pieczywo ryżowe, chleb świętojański i każde inne na bazie wymienionych rodzajów mąki.

Makarony

W sklepach dostępny jest specjalny makaron bezglutenowy, sporządzony z rodzajów mąki niezawierających glutenu. Przy celiakii polecany jest również makaron sojowy, ryżowy, z mąki kukurydzianej, ziemniaczanej lub mąki z tapioki. Płatki śniadaniowe i muesli można zastąpić płatkami kukurydzianymi lub ryżowymi.

Mleko i produkty mleczne

Zamiennikami zwykłego mleka jest mleko bezkazeinowe. Można także stosować mleko ryżowe, ziemniaczane i kokosowe. Gluten zawierają również produkty mleczne – jogurty, śmietana, serki topione. Zamiast z nich rezygnować można przerzucić się na jogurty naturalne i smakowe bez glutenu, maślankę, sery niezawierające mączki jęczmiennej oraz spożywać ser biały i ser feta.

Wędliny i kiełbasy

Gluten może pojawić się również w wyrobach garmażeryjnych. Lepiej zrezygnować parówek, kiełbas, pasztetów i mięsa mielonego na rzecz świeżego mięsa, ryb, owoców morza, podrobów i wysokogatunkowych suszonych wędlin i kiełbas.

Słodycze

Ze słodyczy możemy jeść niemal wszystko, oprócz batonów ze zbożami i mlekiem w proszku. Powinniśmy zrezygnować z czekolady mlecznej i zastąpić ją gorzką. Poza tym możemy sięgnąć po specjalne słodycze bezglutenowe i desery w postaci budyniów, kisieli, galaretek na bazie mąki ziemniaczanej oraz dżemy i konfitury, orzechy, migdały i sezam.

Alkohol

Jeśli nie chcemy rezygnować z alkoholu podczas imprez, powinniśmy wybierać tylko trunki, które nie są sporządzone ze zbóż zawierających gluten. Powinniśmy zatem zrezygnować z piwa, wódki ze zbóż glutenowych, ginu, whisky i sięgnąć po wódkę z ziemniaków, wódkę z winogron lub śliwek, rum, brandy, koniak lub wino.

Autor: JW

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 13.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!

Dieta bezglutenowa to obecnie jedna z najpopularniejszych diet - także wśród gwiazd. Nawet producenci żywności wychodzą naprzeciw fanom bezglutenowej żywności i na opakowaniach umieszczają specjalny znak przekreślonego zboża, który oznacza, że produkt nie ...