szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Co powinna jeść wegetarianka w ciąży, żeby nie narażać zdrowia swojego i dziecka?

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Kobieta w ciąży powinna o siebie odpowiednio dbać. Częstwo związane jest to ze zmianą diety, rezygnacją z niezdrowej żywności, codziennego picia kawy, czy ze zmianą stylu życia. Czy wegetarianka w ciąży lub planująca dziecko musi koniecznie zacząć jeść mięso? Czy zmiana diety tyczy się także ciężarnych kobiet wegetarianek?

Tagi: ciąża, dieta dla kobiety w ciąży, dieta wegetariańska, dieta wegetariańska w ciąży, dziecko, kobieta w ciąży, matka

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Dobrze zbilansowana dieta bezmięsna pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie mamy i jej maluszka.

fot: sxc.hu

Odpowiedź na pytanie pierwsze jest dość prosta, gdyż wegetarianka, która planuje zajście w ciążę lub spodziewa się dziecka nie musi a nawet nie powinna zmuszać się do jedzenia mięsa. W przypadku pytania drugiego odpowiedź jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Oczywiście nie ma konieczności, żebyś rezygnowała ze swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Wystarczy je tylko dobrze rozplanować.

Mit związany z ciężarną wegetarianką

Dieta wegetariańska kobiet w ciąży wzbudza jeszcze dziś wiele kontrowersji. Mimo licznych badań, które potwierdzają, że nie ma związku między problemami zdrowotnymi w trakcie ciąży a jedzeniem mięsa dużo osób jest przeciwnych diecie bezmięsnej w okresie ciąży. Niestety wszędzie znajdą się jeszcze życzliwi przyjaciele, którzy będą twierdzić, że nie dostarczasz swojemu maluszkowi wystarczającej liczby witamin i posuną się nawet do oskarżeń, że głodzisz swoje dziecko. Jest to jednak jeden z wielu mitów krążących wokół wegetarianizmu, wynikających z czystej niewiedzy. Prawdą jest natomiast, że dobrze zbilansowana dieta bezmięsna pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie.

Właściwie zbilansowane składniki podczas ciąży

Prawdą jest, że w trakcie ciąży organizm kobiety potrzebuje najwięcej składników odżywczych.Wśród najważniejszych znajdą się:

  1. Proteiny. Kobieta w ciąży powinna przyswajać ok. 60-70 gramów protein dziennie. Mięso nie jest jedynym źródłem protein, można je z powodzeniem zastąpić mlekiem sojowym, warzywami strączkowymi czy orzechami. Dodatkowo, ponieważ proteiny z warzyw nie są pełnowartościowe, możesz zaspokoić swoje proteinowe potrzeby jedząc makaron czy płatki zbożowe. Proteiny są niezbędne do rozwoju układu nerwowego i mózgu twojego dziecka.

  2. Wapń. Dzienna dawka wapnia dla kobiet w ciąży to około 1200 mg. Pierwiastek ten można znaleźć w mleku, serze a także zielonoliściastych warzywach. Wegankom zaleca się picie mleka sojowego i jedzenie dużych ilości szpinaku, migdałów czy czarnej fasoli. Wapń jest potrzebny do budowy kości i zębów dziecka.

  3. Żelazo. 30 mg żelaza dziennie powinny przyjmować kobiety w ciąży. Warzywa bogate w żelazo zawierają ten pierwiastek w formie niestałej. Oznacza to, że pierwiastek ten podatny jest na żywność hamującą i wspomagającą jego wchłanianie. Właśnie dlatego unikaj żywności, która jest uboga w inhibitory żelaza i jedz dużo produktów bogatych w witaminę C, jak czerwona papryka, brokuły, pomidory, czy truskawki, ponieważ witamina ta wspomaga wchłanianie tego pierwiastka.

  4. Witamina B-12. W dziennej diecie kobieta w ciąży powinna przyjmować około 2,6 mcg witaminy B-12. Można ją znaleźć głównie w produktach odzwierzęcych, w mleku i jajach. Weganki powinni więc włączyć do swojej diety bogate w tę witaminę mleko sojowe i płatki zbożowe. B-12 jest niezbędna do syntezy białka i podziału komórek.

  5. Kwas foliowy. Kwas ten powinien być przyjmowany przez ciężarne w dawkach około 600 mcg dziennie. Najwięcej tego pierwiastka jest w płatkach zbożowych, pełnoziarnistym chlebie, orzechach ziemnych i liściastych warzywach. Kwas foliowy jest niezbędny w produkcji cewy nerwowej.

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska, jak żadna inna, nie wpływa negatywnie na ciężarne kobiety i nie ma też negatywnego wpływu na rozwój dziecka.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 19.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...