szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej czyli dieta oczyszczająca

DIETA dr DĄBROWSKIEJ. Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej i jakie daje efekty?

Dieta dr Dąbrowskiej nazywana jest też dietą warzywno-owocową lub dietą odtruwającą. Co ją wyróżnia i jakie są jej efekty? Najważniejsze informacje o diecie warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej.

Tagi: dieta dr Dąbrowskiej, dieta dr Dąbrowskiej zasady, dieta oczyszczająca, dieta odchudzająca dr Dąbrowskiej, dieta odtruwająca dr Dąbrowskiej, dieta warzywno-owocowa, dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej, dr Ewa Dąbrowska, głodówka lecznicza

DIETA dr DĄBROWSKIEJ. Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej i jakie daje efekty?

Dieta dr Dąbrowskiej opiera się na owocach i warzywach

fot: flickr.com

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej ma na celu oczyścić i uzdrowić organizm, a właściwie pobudzić go do samodzielnego, lepszego funkcjonowania, a nawet samoleczenia. Przeznaczona jest zarówno dla osób z nadwagą, jak i dla wszystkich skarżących się na przewlekłe choroby i różne dolegliwości. Z diety dr Dąbrowskiej korzystają głównie ośrodki wczasowe, które oferują turnusy oczyszczająco-odchudzające.

Kim jest dr Ewa Dąbrowska i kiedy powstała jej dieta?

Dr med. Ewa Dąbrowska była pracownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku. Jej dorobek obejmuje ok. 50 prac naukowych. Swoją dietę opracowała już w latach 90. W 1994 roku odbył się pierwszy turnus z jej dietą, a w 1995 roku z jej inicjatywy powołano Stowarzyszenie "Re-Vita".

Na czym polega dieta proponowana przez dr Dąbrowską?

Dieta warzywno-owocowa, to rodzaj naturalnej profilaktyki zdrowotnej. Jest właściwie głodówką leczniczą, zalecaną jako tymczasowa kuracja odtruwająca, oczyszczająca i wzmacniająca prawidłowe działanie organizmu. Po jej zakończeniu dr Dąbrowska zaleca przejście na zdrową dietę, opartą na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych. W jej opinii produkty zwierzęce (masło, jaja, mięso) powinny być zaledwie dodatkiem do takiego sposobu odżywiania.

Etapy diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

W proponowanej przez dr Dąbrowską diecie wyróżnić można trzy etapy:
- oczyszczanie organizmu z toksyn;
- zrzucanie zbędnych kilogramów;
- leczenie schorzeń.
Cała dieta trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań lub wybranego turnusu.

Przepisy dr Dąbrowskiej i zasady odżywiania

Jeśli nie zamierzamy wybierać się na turnus odchudzający, przepisy na poszczególne dania wykorzystywane w diecie można znaleźć w książkach Ewy Dąbrowskiej: "Ciało i ducha ratować żywieniem" oraz "Przywracać zdrowie żywieniem" (są łatwo dostępne w księgarniach internetowych, kosztują mniej niż 20 zł każda, więc nie jest to duży wydatek). Warto podkreślić, że zalecenia żywieniowe w nich opracowane skupiają się na warzywach i owocach z naszej strefy klimatycznej, z małymi tylko wyjątkami. To właśnie do jedzenia tych produktów nasze organizmy są bowiem najlepiej przystosowane, a rodzime warzywa i owoce są łatwo dostępne i niedrogie.

W diecie dr Dąbrowskiej warzywa i owoce zalecane są właściwie pod każdą postacią: soków, przecierów, surówek, kiszonek, wywarów, kompotów. Jednak to soki określane są jako szczególnie cenne. Dieta bazuje głównie na surowych warzywach, jednak w wypadku osób skarżących się na dolegliwości gastryczne lub inne choroby, można przeprowadzić ją bazując na warzywach gotowanych lub tylko na sokach. W trakcie diety należy także kontrolować poziom cukru, ciśnienie, cholesterol i konsultować z lekarzem przyjmowane dawki leków (okazuje się, że część z nich może przestać być potrzebna w dużych dawkach). Tu warto wspomnieć, że dieta oczyszczająca nie jest zalecana osobom ciężko chorym (możliwe jej przeprowadzenie pod kontrolą lekarza), a zwłaszcza cierpiącym na choroby psychiczne, gruźlicę, nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy, nowotwory, nie powinny także rozważać jej kobiety w ciąży, karmiące piersią i wszystkie młode osoby, u których nie zakończył się jeszcze okres dojrzewania.

Autor: KasiaKujac

Zdjęcia: flickr.com

Publikacja: 21.04.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
DIETA dr Ewy DĄBROWSKIEJ - co można jeść w trakcie stosowania diety dr Dąbrowskiej?
DIETA dr Ewy DĄBROWSKIEJ - co ...

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej przynosi najlepsze efekty, kiedy jest stosowana pod nadzorem lekarza lub dietetyka, dlatego przeprowadza się ją zazwyczaj na wczasach odchudzających lub leczniczych w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...