szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dieta wysokobiałkowa. Zagrożenie czy szansa na zrzucenie paru kilogramów?

Dieta wysokobiałkowa czyli np. dieta Dukana chętnie bywa stosowana przez osoby, które chcą pozbyć się nadwagi. Duża zawartość białka w pożywieniu wspomaga również budowanie masy mięśniowej. Ale dieta wysokobiałkowa (proteinowa) chociaż jest skuteczna kryje w sobie wiele zagrożeń. Dowiedz się jakich.

Tagi: białko, dieta, dieta dukana, dieta proteinowa, dieta wysokobiałkowa, diety, ODCHUDZANIE. gotowanie przepisy

Dieta wysokobiałkowa. Zagrożenie czy szansa na zrzucenie paru kilogramów?

Dieta wysokobiałkowa to popularny sposób na odchudzanie. Czy na pewno zdrowy?

fot: sxc.hu

Kiedy odżywiamy się „normalnie” obok białka w naszym jadłospisie znajdziemy również tłuszcze i węglowodany. I to właśnie one są głównym źródłem energii. Inaczej niż w diecie wysokobiałkowej, gdzie głównym składnikiem pożywienia jest białko, a węglowodany stanowią znikomy dodatek lub w ogóle ich nie ma. Pozbawiony „paliwa” organizm przestawia swój metabolizm i aby uzyskać niezbędną energię zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Nazywamy to ketozą.

Dieta modelek

Najbardziej popularną z diet wysokobiałkowych była dieta Dukana. Jeszcze kilka lat temu świat dzielił się na tych co są na „Dukanie” i na tych którzy wkrótce będą. Szał na szczęście minął i dzisiaj znów mówimy sobie normalnie dzień dobry zamiast „jestem na Dukanie a ty?”. Żarty na bok. Ten sposób odżywiania opracował francuski lekarz Pierre Dukan. Dieta popularna początkowo tylko wśród modelek szybko rozprzestrzeniła się na cały świat trafiając również nad Wisłę. „Wynalazca” diety podzielił ją na cztery fazy. W pierwszej trwającej do dziesięciu dni można spożywać wyłącznie posiłki białkowe. W drugiej dołączamy do białka warzywa. W trzeciej zwanej fazą utrwalenia zjadamy białko i warzywa, w tym jeden dzień w tygodniu spożywamy wyłącznie proteiny. Zalecenia czwartej faza – trwającej do końca życia w zasadzie niczym nie różniły się od poprzednich etapów. Francuski lekarz zalecał zjadanie dużej ilości chudego mięsa, ryb, sera żółtego, owoców morza. A do tego produktów mlecznych. Na diecie suchej nitki nie zostawili specjaliści od żywienia. Dietetycy wskazywali, że dieta jest monotonna, nie zawiera potrzebnych dla organizmu ważnych składników jak np. błonnika. Zwiększa również wydalanie wapnia z organizmu zatem sprzyjać będzie powstawaniu osteoporozy.

Białko i trochę węglowodanów

Innym rodzajem diety wysokobiałkowej jest dieta dr. Clarka. Jest prosta w przygotowaniu, nie wymaga skomplikowanych obliczeń i pilnowania poszczególnych faz. Po prostu eliminujemy z diety węglowodany oczyszczone i cukry. Nie można więc stosować białej mąki, pieczywa, ryżu makaronu, różnego rodzaju ciast i ciastek, a także cukrów i produktów które je zawierają. Dieta podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym nacisk położony jest na spalenie tkanki tłuszczowej. Można spożywać produkty o dużej zawartości białka takie jak drób, ryby, mięsa, jaja, owoce morza. Bez ograniczeń można spożywać owoce i warzywa, ale tylko takie, które nie zawierają skrobi. Dozwolone jest spożywanie węglowodanów, wyłącznie nieoczyszczonych w granicach 40-60 gram dziennie. W drugim etapie służącym do utrzymania osiągniętej wagi zwiększamy tylko ilość spożywanych węglowodanów, do 80 gram dziennie.

Czy warto stosować dietę wysokobiałkową?

W diecie wysokobiałkowej zaleca się spożywanie białka na poziomie od 1,5 do 2,5 gram na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba o wadze 60 kilogramów powinna spożyć od 60 do 150 gram białka. Nie jest to proste zadanie, ponieważ człowiek nie jest w stanie strawić więcej niż 50 gramów białka, musimy więc rozplanować nasz jadłospis na wiele posiłków. Ponadto białko nie zbyt dobrym źródłem energii. Dlatego stosując dietę wysokobiałkową możemy czuć się zmęczeni i senni oraz mieć problemy z koncentracją. Duża ilość protein obciąża również nerki zaburzając ich pracę, a nawet może doprowadzić do ich uszkodzenia. W czasie stosowanie diety wysokobiałkowej organizm produkuje azot, co skutkuje obciążeniem wątroby. Ponadto może wystąpić niedobór witamin oraz mikroelementów. Dlatego jeśli już, to ten sposób odżywania może być stosowany nie dłużej niż przez tydzień (a nie przez całe życie!) i tylko przez osoby, których nerki i wątroba pracują prawidłowo. Z pewnością dieta proteinowa nie jest polecana osobom, które cierpią z powodu zaparć i na nadciśnienie tętnicze. Co więc zamiast diety? Specjaliści są zgodni. Nie ma i nie będzie żadnej diety, która byłaby w pełni bezpieczna. Nie ma cudownego również środka odchudzającego, a jedynym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest zbilansowany sposób odżywania się i regularna aktywność fizyczna.

Autor: Wojciech Buszko

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 24.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Pyszna Wielkanoc z dietą Dukana. Jak nie rezygnować z odchudzania w święta
Pyszna Wielkanoc z dietą Dukana. Jak ...

Czy w Wielkanoc można nie przytyć i trzymać się reguł diety? Tak, jeśli odchudzasz się za pomocą popularnej diety Dukana, zwanej też dietą białkową, czy proteinową. Mięso i jajka dozwolone w diecie ...

Najlepsze blogi z przepisami diety Dukana
Najlepsze blogi z przepisami diety Dukana

W sieci można znaleźć strony i blogi z przepisami diety Dukana, które dostarczą ci mnóstwo pomysłów na smaczne dania w każdej z faz diety. Sprawdź, jakie są najlepsze blogi kulinarne z przepisami ...

Dieta Dukana: Przepisy na kolację
Dieta Dukana: Przepisy na kolację

Co zjeść na kolację według diety Dukana? Wypróbuj gotowe przepisy na kolację ułożone zgodne z założeniami diety Dukana dla każdej z trzech faz. Poniżej przepis na pyszne naleśniki Dukana, placki jajeczne, bliny ...