szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Diety odchudzające, na których można schudnąć dużo i szybko

Skuteczne diety, na których szybko schudniesz!

Szukasz diety, które pozwala schudnąć szybko i skutecznie? Do wyboru masz kilka. Można na nich stracić nawet do 5 kilogramów w ciągu 10 dni. Trzeba jednak pamiętać, że diety, na których szybko się chudnie, mogą nadwyrężyć siły organizmu i spowodować efekt jojo. Jeśli jednak nie przerażają cię negatywne skutki szybkich diet, możesz wypróbować jedną z naszych propozycji.

Tagi: co jeść na diecie, dieta dukana, dieta kopenhaska, dieta Montignaca, dieta na której szybko się chudnie, dieta odchudzająca, dieta South Beach, dieta szybki efekt, diety bez efektu jojo, jak szybko schudnąć, najlepsze diety odchudzające

Diety, na których szybko schudniesz

Diety, na których szybko schudniesz

fot: sxc.hu

Chcesz szybko schudnąć i potrzebujesz diety, która pozwoli skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Glamki.pl idą Ci z pomocą. Wypróbuj jedną z poniższych diet, a stracisz kilka kilogramów w tydzień. Wypróbuj jedną z najpopularniejszych diet!

Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska (dieta trzynastodniowa) należy do najbardziej rygorystycznych diet odchudzających. Trwa zaledwie 13 dni, w ciągu których chudnie się średnio 5-8 kilogramów, choć wiele osób konsekwentnie stosujących tę dietę twierdzi, że zrzuciło dużo powyżej 10 kilogramów. Głównym założeniem diety kopenhaskiej jest dostarczanie organizmowi maksymalnie 900 kcal dziennie, czyli znacznie poniżej zalecanej dawki, która u dorosłego człowieka waha się w granicach 1200-1400. Nie zaspokaja ona tym samym potrzeb organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jest bardzo wyczerpująca. Podstawą jadłospisu jest chude mięso i ryby, poza tym spożywa się warzywa, głównie sałatę, brokuły, szpinak, ogórki i pomidory oraz sporadycznie owoce. Można jeść jajka i chudy twarożek, wykluczone są natomiast produkty o dużej zawartości węglowodanów: pieczywo, ryż, makaron, słodycze i alkohol. Potraw nie wolno przyprawiać solą ani żadnymi przyprawami. Codziennie powinno się wypijać minimum dwa litry niegazowanej wody mineralnej ewentualnie zielonej herbaty. Od ustalonego menu nie można robić żadnych odstępstw jak również trzeba ściśle przestrzegać liczby spożywania posiłków i pory zasiadania do stołu. Dopuszczalne są tylko trzy posiłki dziennie: śniadanie w godzinach 8.00-9.00, obiad (lunch) w godzinach 12.00-14.00 i kolacja zjedzona najpóźniej do godziny osiemnastej. Pomiędzy posiłkami nie wolno podjadać . Ważne jest również to, by nie zamieniać kolejności dni, ponieważ na każdy dzień przypada ściśle określony jadłospis dostarczający odpowiednią liczby kalorii. Ze względu na wyczerpujące działanie i gwałtowny spadek wagi, dietę kopenhaską zaleca się stosować tylko raz na dwa lata. Polecana jest tylko osobom całkowicie zdrowym, nie mającym niedoborów, cierpliwym, zdyscyplinowanym i nie obawiających się monotonnego jadłospisu.

Dieta kapuściana

W Polsce dieta kapuściana zyskała rozgłos dzięki prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który podobno schudł na niej kilkanaście kilogramów. Od tamtej pory dieta kapuściana nazywana jest również dietą prezydencką. Dieta kapuściana określana jest jako monotonna ale za to skuteczna. Stosując ją przez siedem dni chudnie się średnio 4-8 kilogramów. Jednak to, ile rzeczywiście schudniemy, zależy w dużej mierze od tego, jak dużo będziemy jeść zupy kapuścianej – dania, na którym opiera się program diety. Zupę przygotowuje się z liści kapusty włoskiej lub białej, selera naciowego, cebuli, pomidorów i papryki. Można ją jeść w dowolnych ilościach i zawsze wtedy gdy pojawi się głód. Poza tym należy ściśle przestrzegać jadłospisu ustalonego na siedem dni. Przez pierwsze trzy dni, oprócz zupy kapuścianej, jemy wybrane warzywa i owoce, czwartego dnia można pozwolić sobie na banany i mleko, w piątym i szóstym dniu dokładamy mięso lub ryby a w siódmym – ryż. Ważne jest, aby w trakcie diety wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów, najlepiej wody mineralnej lub herbaty. Wśród zalet diety kapuścianej wymienia się szybki spadek wagi, łatwe w przygotowaniu potrawy praz  dostarczanie dużej dawki witaminy C i fosforu. Główną wadą jest zbyt mała ilość kalorii dostarczana do organizmu, przez co spadek masy ciała przebiega w najgorszy z możliwych sposobów, czyli przez niedożywienie. W efekcie po siedmiu dniach jesteśmy szczuplejsi lecz zmęczeni i głodni. Łatwo w takiej sytuacji o efekt jojo i szybki powrót do poprzedniej wagi.

Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa to skuteczna dieta odchudzająca i kompleksowy plan żywienia na całe życie. Zapewnia szybki spadek wagi w krótkim okresie. Większość osób traci podczas diety wysokobiałkowej więcej kilogramów niż podczas diety niskowęglowodanowej czy niskotłuszczowej i może przy tym jeść do syta. Już w pierwszym tygodniu diety traci się przeciętnie 2-5 kg a w każdym kolejnym tygodniu 1-2 kg. Przykładem diety wysokobiałkowej jest dieta Atkinsa. Jest to dieta wysokobiałkowa w najczystszej postaci. Opiera się na wytworzeniu i utrzymywaniu stanu ketozy - sytuacji, w której organizm pozbawiony dawki węglowodanów, czerpie energię ze spalania tkanki tłuszczowej. Tłuszcz zostaje zamieniony w ciała ketonowe, które są z kolei wydalane wraz z moczem lub oddechem (dlatego podczas stosowania diety wysokobiałkowej wiele osób skarży się na nieprzyjemny oddech). Dieta wysokobiałkowa oparta jest na chudym mięsie, drobiu, rybach i owocach morza. W każdej z czterech faz wprowadza się do jadłospisu kolejne produkty, aż będzie można jeść w dowolnych ilościach większość produktów spożywczych. Krytycy diet wysokobiałkowych twierdzą, że długi stan ketozy i nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych powoduje odkładania się w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii, co z kolei przyczynia się to do powstawania chorób nerek i serca. Podczas stosowania diety często dochodzi do zaparć i wzdęć. Dlatego przejście na dietę wysokobiałkową należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Dieta South Beach

Jest łatwa w stosowaniu, nie ma ściśle określonych zasad i nie trzeba w niej liczyć kalorii. Należy jeść tyle dozwolonych produktów, aby zaspokoić głód. Podczas trwania diety należy spożywać trzy posiłki i co najmniej dwie przekąski dziennie. Pierwsza faza diety South Beach trwa dwa tygodnie. Można jeść chude mięsa, warzywa niezawierające skrobi, orzechy i nasiona. W fazie drugiej włączamy do posiłków produkty o większej zawartości węglowodanów, m.in. zboża, owoce, brązowy ryż, płatki o dużej zawartości błonnika, owsiankę, pieczywo wielozbożowe oraz kieliszek czerwonego wina. W fazie trzeciej, zwaną „fazą na całe życie,” jemy tyle ile chcemy. Można jeść nawet czekoladę, ciasta i pić słodkie napoje ale jeśli czujemy, że znów przybieramy na wadze, powinniśmy powrócić na tydzień lub dwa do fazy pierwszej. Zaletami diety South Beach są: niska kaloryczność, kompleksowość, stosunkowo szybki spadek wagi przy niewielkim nakładzie sił (ok. 6 kg w cztery tygodnie), możliwość jedzenia różnych produktów w dowolnych ilościach, przeciwdziałanie cukrzycy i chorobom serca. W przeciwieństwie do innych wymienionych diet, South Beach jest rozsądnie skomponowana pod względem odżywczym i zdrowotnym, dlatego nie powoduje niedoborów i wyczerpania organizmu. Może natomiast spowodować zaparcia (szczególnie w pierwszej fazie bez warzyw) i wzmożone oddawanie moczu. Mimo pewnej swobody jest to jednak dieta dla osób zdyscyplinowanych, które – zwłaszcza w fazie trzeciej – będą potrafiły zachować umiar i nie dopuszczą do efektu jo-jo.

Dieta Montignaca

Zdaniem twórcy diety, doktora Montignaca, nadwagę powoduje zły dobór pokarmów i spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Nie trzeba zatem ograniczać ilości przyjmowanego pokarmu ani liczyć kalorii - wystarczy, że będziemy kontrolować zawartość węglowodanów w pokarmie. Aby to ułatwić, należy korzystać z tabeli produktów dozwolonych w diecie. Zostały w niej sklasyfikowane produkty zawierające „dobre” węglowodany, charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym (IG). W pierwszym etapie diety nie należy łączyć produktów białkowych z węglowodanowymi oraz roślinami strączkowymi. „Dobre” węglowodany (o IG poniżej 22-35) można zestawiać z tłuszczami, zaś węglowodany o IG od 35 do 50 - tylko z warzywami i białkiem. Na śniadanie powinno się spożywać produkty o większej zawartości węglowodanów i małej zawartości białka, obiady powinny składać się z produktów zawierające białko i tłuszcze, kolacje - z lekkiego posiłku węglowodanowo-białkowego lub białkowo-tłuszczowego. Przerwy między posiłkami nie powinny trwać krócej niż 3 godziny, a po posiłku z tłuszczem - 4. W drugiej fazie diety (na całe życie) utrzymujemy wagę osiągniętą w pierwszym etapie. Spożywamy wszystkie dozwolone produkty w dowolnych ilościach, ograniczamy węglowodanów o IG wyższym niż 50. Możemy pozwolić sobie nawet na słodkie ciasta i deser oraz kieliszek wina, lecz jeśli zauważymy, że znów przybieramy na wadze, powinniśmy cofnąć się do pierwszego etapu diety.

Dieta owocowo-warzywna

Opiera się na spożywaniu posiłków złożonych wyłącznie z wybranych owoców i warzyw. Z założenia powinna trwać 1-2 dni i służyć oczyszczenia organizmu z toksyn. Przy okazji można na niej zrzucić do trzech kilogramów. Niestety stosowana dłużej powoduje niedobory podstawowych składników odżywczych i wycieńczenie organizmu.  Posiłki można komponować dowolnie, należy jednak pamiętać m, by nie dodawać do owoców żadnych kalorycznych dodatków, a jedynie odrobinę przypraw. Owoce i warzywa można jeść w różnej postaci - surowe, gotowane, pieczone lub duszone. Należy unikać posiłków smażonych i słodzonych soków owocowych. Podczas diety powinno się wypijać  duże ilości niegazowanej wody mineralnej (1,5 – 2 litry dziennie). Dieta pomaga w oczyszczaniu przewodu pokarmowego dzięki dużej zawartości błonnika w warzywach i owocach. Nie dostarcza jednak odpowiedniej ilości węglowodanów, białek i tłuszczów, co skutkuje spadkiem wagi w najgorszy sposób - poprzez niedożywienie. Efektem diety owocowo-warzywnej jest najczęściej szybki powrót do pierwotnej wagi. Podobną nieskutecznością charakteryzują się wszelkie diety bazujące na posiłkach złożonych z owoców lub warzyw jak na przykład dieta bananowa czy dieta grejpfrutowa .

Dieta hollywoodzka

Stosowało ją wiele gwiazd Hollywood, w tym Marilyn Monroe i Elizabeth Tylor. Jej zaletą jest duży spadek wagi w dość krótkim czasie (nawet 6 kilogramów w ciągu 3 tygodni). Dzienne spożycie kalorii powinno wynosić  1200-1500 kalorii. Dieta oparta jest na świeżych owocach i warzywach, chudym mięsie i rybach,chrupkim pieczywie, niskokalorycznym twarogu, jogurtach naturalnych i kiełkach. Niedozwolone są cukry, jaja, mleko, białe pieczywo, tłuszcze zwierzęce, sól, kawa i alkohol. W pierwszym tygodniu spożywa się tylko świeże owoce i wypija 2 litry wody niegazownej. Codziennie powinno się zjeść dwa świeże ananasy.  W kolejnych tygodniach do jadłospisu włącza się warzywa, produkty zbożowe, chude mięso i sery, pieczywo chrupkie i razowe oraz ryby. Istotne jest zachowywanie właściwych przerw między posiłkami:  między posiłkami złożonymi z owoców powinna minąć godzina, zaś między owocami a mięsem - dwie godziny. Dieta hollywoodzka pozwala szybko uzyskać efekt w postaci szczupłej sylwetki, lecz równie szybko wrócić do  poprzedniej wagi. Wiąże się to z małą niedostateczną ilością dostarczanych składników odżywczych. Po zakończeniu diety organizm stara się prędko nadrobić te straty i z każdym posiłkiem będziemy przybierać na wadze.

Zobacz także jak pozbyć się brzucha

Autor: JW

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 11.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...