szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Trening na siłowni. Najlepszy sposób na szybkie uzupełnienie płynów po wyczerpujących ćwiczeniach fitness

Co pić po treningu: Woda czy izotonik?

Po wyczerpującym treningu na siłowni koniecznie powinniśmy uzupełnić płyny. Jak najszybciej nawodnić organizm: pijąc wodę czy napój izotoniczny? Sprawdź, co najlepiej pić po intensywnym treningu na siłowni.

Tagi: co pić po treningu, fitness, napoje izotoniczne, odwodnienie, trening na siłowni, woda mineralna

Co pić po treningu?

Napój izotoniczny nawodni orgaznizm lepiej niż woda

fot: sxc.hu

Na siłowni tracimy litry potu a wraz z nim wodę, cenne składniki mineralne i elektrolity, głównie sód, potas, magnez i wapń. Znaczna utrata wody i elektrolitów powoduje znaczny spadek wydolności organizmu. Według badań naukowców utrata wody odpowiadająca 5% masy ciała powoduje spadek wydolności aż o 30%. Zatem uzupełnianie płynów powinno być pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać po zakończeniu intensywnego treningu. Należy jednak pamiętać, że organizm powinien być nawadniany regularnie, a nie tylko wtedy, gdy poczujemy pragnienie. Uczucie pragnienia to sygnał wysyłany przez mózg, że poziom wody w organizmie poważnie się obniżył. W takiej sytuacji powrót do prawidłowego poziomu nawodnienia jest bardzo trudny, ponieważ zaspokajając pragnienie, uzupełniamy ubytek wody maksymalnie w 65%-70%.

Co pić po treningu na siłowni?

Po intensywnym treningu sięgamy najczęściej po butelkę wody mineralnej. Wydaje się to naturalne, bo z doświadczenia wiemy, że nic tak skutecznie i szybko nie gasi pragnienia jak czysta woda. Jednak woda mineralna nie uzupełni dostatecznie strat wodnych, elektrolitycznych i energetycznych powstałych w organizmie podczas intensywnego wysiłku, a pita w dużych ilościach, powoduje obniżenie poziomu cukru w organizmie, co z kole przyczynia się do jego osłabienia. Mała zawartość elektrolitów sprawia, że woda mineralna nie jest również w stanie wyrównać strat elektrolitycznych w organizmie. Co zatem najlepiej nawodni organizm po intensywnym wysiłku? O wiele lepiej jest sięgnąć po napój izotoniczny, który może nie zachęca smakiem ale o wiele skuteczniej uzupełnia ubytek wody i elektrolitów.

Izotoniki posiadają bowiem identyczne ciśnienie osmotyczne jak to panujące w płynach ustrojowych naszego organizmu (270 – 330 Osm/kg). Wchłania się równie szybko jak woda mineralna, lecz efektywniej nawadnia organizm a dzięki podobnemu stężeniu jonów, minerałów i cukrów jak płyny ustrojowe, idealnie uzupełnia ubytki powstałe po intensywnym wysiłku. Głównymi składnikami napojów izotonicznych są pierwiastki tracone wraz z potem, czyli sód (chlorek sodu), potas magnez i wapń. Producenci często wzbogacają izotoniki także o witaminy z grupy B i witaminę C. Ich prawidłowy poziom w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego, utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i prawidłowy przebieg procesów termoregulacyjnych.

Ile i kiedy należy pić?

Picie dużych ilości płynów powinno wejść w nawyk osobom uprawiającym sport. Pić należy zarówno przed i po wysiłku oraz jeśli to możliwe, także w trakcie treningu. Najpóźniej 30 minut przed rozpoczęciem intensywnego treningu zaleca się wypicie ok. 500 ml płynu. W trakcie treningu należy uzupełniać płyny średnio co 15 minut po ok. 100 ml, a po zakończeniu wypić jeszcze ok. 500 ml, najlepiej napoju izotonicznego. Trzeba jednak pamiętać, by pić stopniowo, małymi łykami i nigdy nie czekać z uzupełnianiem płynów, aż wystąpi uczucie pragnienia.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 03.07.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...