szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Czy dieta bezglutenowa może być niebezpieczna? [WIDEO]

Decydując się na dietę bezglutenową, należy wyłączyć z jadłospisu wiele produktów zawierających gluten, czyli mieszaninę białek roślinnych. Dietetyczka Ewa Owczarek Kacprzak w rozmowie z Ewą Chodakowską ostrzega przed stosowaniem diety „tak po prostu". Dlaczego tak popularny ostatnio styl odżywiania może być groźny?

Tagi: dieta bezglutenowa, ewa chodakowska

Czy dieta bezglutenowa może być niebezpieczna? [WIDEO]

Dieta bezglutenowa nie musi być monotonna i niesmaczna! Wystarczy zastąpić tradycyjne składniki ich bezglutenowymi odpowiednikami!

fot: BULLS

Czytaj także: Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!

Dieta bezglutenowa to ostatnio jedna z najbardziej popularnych diet. Wiele osób decyduje się wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty zawierające gluten. Jednak czy jest to dieta przeznaczona dla każdego? Dietetyczka Ewa Owczarek Kacprzak w rozmowie z Ewą Chodakowską odpowiedziała na wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania diety bezglutenowej.

- Dieta bezglutenowa należy do diet eliminacyjnych i jest podstawą leczenia wrażliwości na gluten. Dieta ta polega na wykluczeniu produktów zawierających w swoim składzie gluten, czyli mieszaninę białek roślinnych, występującą w ziarnach zbóż takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto czy orkisz. Stosowanie diety bezglutenowej u osób całkowicie zdrowych, u których nie występuje alergia na gluten wzbudza w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Jak twierdzą naukowcy, stosowanie tej diety tylko i wyłącznie w celu zmniejszenia masy ciała nie jest uzasadnione.

Czy dieta bezglutenowa może być niebezpieczna?

- Należy pamiętać o tym, że bardzo często produkty bezglutenowe w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami charakteryzują się zdecydowanie niższą wartością odżywczą, bo zawierają mniej białka, witamin czy składników mineralnych. Dlatego też przed przejściem na dietę bezglutenową należy zastanowić się, czy nie lepiej po prostu zmienić swoich nawyków żywieniowych i zacząć odżywiać się zdrowo i racjonalnie i nie nie narażać swojego organizmu na nieznane konsekwencje.

Jak należy przygotować się do przejścia na dietę bezglutenową?

- Przede wszystkim należy wykonać badania. Jeżeli wykażą one alergię lub nadwrażliwość na gluten, wtedy mamy podstawę do stosowanie diety bezglutenowej.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NAJNOWSZYMI TRENDAMI, PLOTKAMI, DIETAMI? POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Źródło: BeActive/x-news

Autor: M.G.

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 06.08.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!

Dieta bezglutenowa to obecnie jedna z najpopularniejszych diet - także wśród gwiazd. Nawet producenci żywności wychodzą naprzeciw fanom bezglutenowej żywności i na opakowaniach umieszczają specjalny znak przekreślonego zboża, który oznacza, że produkt nie ...