szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

DIETA BEZGLUTENOWA: Zasady. Na czym polega dieta bezglutenowa i co można na niej jeść?

Dieta bezglutenowa to jedna z najpopularniejszych diet ostatnich lat. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób chorych na celiakię oraz z alergią na gluten, ale coraz częściej przechodzą na nią fani zdrowego odżywiania. Sprawdź, na czym polega dieta bezglutenowa, co można na niej jeść a czego nie oraz jakie daje efekty.

Tagi: dieta bezglutenowa, diety, produkty bez glutenu

Dieta dla grupy krwi A

Dieta dla grupy krwi A opiera się na warzywach

fot: sxc.hu

Dieta bezglutenowa zalecana jest przede wszystkim pacjentom cierpiącym na celiakię (nietolerancja glutenu - białka zawartego w zbożach). Choroba ta charakteryzuje się m.in częstymi biegunkami, bólami brzucha, mięśni i stawów, zaburzeniami jelitowymi oraz wzdęciami. Dietę bezglutenową mogą stosować również osoby zdrowe, którym zależy na utracie kilku zbędnych kilogramów.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Główną (jedyną) zasadą diety bezglutenowej jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów zawierających gluten. Do zakazanych produktów należą m.in mąka pszenna i żytnia, żywność przetworzona, kasza manna, kasza jęczmienna, słodycze, jogurty z owocami oraz kawa zbożowa. W trakcie zakupów warto zwracać uwagę na znaki zamieszczane przez producentów na opakowaniach. Produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa oraz oznaczenie "gluten free" dają pewność, że nie ma w nich glutenu.

Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej to m.in pieczywo ryżowe, ryż, mąka ziemniaczana, mleko, warzywa, owoce, mięso, jaja oraz herbata.

Osoby, które przeszły na dietę bezglutenową wyznają, że lepiej sypiają, mają więcej energii, lepsze wyniki w sporcie, brak problemów z jelitami oraz straciły wiele zbędnych kilogramów.

Autor: WG

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 11.04.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!
Dieta bezglutenowa: Gwiazdy ją uwielbiają!

Dieta bezglutenowa to obecnie jedna z najpopularniejszych diet - także wśród gwiazd. Nawet producenci żywności wychodzą naprzeciw fanom bezglutenowej żywności i na opakowaniach umieszczają specjalny znak przekreślonego zboża, który oznacza, że produkt nie ...