szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dieta wegetariańska w ciąży: Czy jest bezpieczna?

Dobrze skomponowana dieta wegetariańska niesie z sobą ogromne korzyści dla dobrego zdrowia i samopoczucia. Ale jak to wygląda w przypadku przyszłych mam i ich nienarodzonych pociech? Sprawdź fakty i mity na temat diety wegetariańskiej stosowanej w ciąży.

Tagi: dieta, dieta wegetariańska, dieta wegetariańska w ciąży, wegetarianizm

dieta wegetariańska w ciąży

fot: BULLS

Mówiąc o wegetarianizmie, nie sposób pominąć tematu diety wegetariańskiej w ciąży, Wokół której narosło wiele mitów. Utarło się myśleć o przyszłych mamach-wegetariankach jak o lekkomyślnych osobach, którym grozi anemia, a ich dzieciom, o ile utrzymają ciążę - krzywica i wady wrodzone.

Tymczasem lekarze dietetycy oraz położne zwracają uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, wegetarianki w większości rodzą zdrowe dzieci, po drugie - odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska dostarcza wszystkich potrzebnych zarodkowi składników odżywczych.

Bezpieczna dieta wegetariańska w ciąży

Suplementacja diety środkami farmakologicznymi powinna być ostatecznością. W ciąży ważne jest, by dostarczać organizmowi odpowiednich ilości żelaza, wapnia, kwasu foliowego czy witamin B12 i D.

Dobrze wchłanialne żelazo znajdziemy w szpinaku, szczególnie jeśli jest świeży.

Osoby, które nie spożywają mleka, mogą mieć problemy z przyjmowaniem wapnia, którego w ciąży potrzeba około cztery razy więcej niż zwykle. Mleko można zastąpić sokiem pomarańczowym z dodatkiem wapnia. Dietetycy wskazują też na płatki kukurydziane, które są bardzo bogate w ten składnik. Uważajmy natomiast na mleko sojowe - są to zwykle napoje z dużą ilością białego cukru, który lepiej ograniczać.

W naturze kwas foliowy przyjmowany jest z roślin, dlatego wegetarianki nie mają powodów do obaw o jego niedobory.

Przy dobrze skomponowanej diecie wegetariańskiej, niedobory witaminy B12 zdarzają się bardzo rzadko.

Dostarczanie witaminy D w ciąży nie może polegać na opalaniu się. Słońce nie służy mamie ani dziecku, a dodatkowo hormony zwiększają ryzyko przebarwień skóry. Witamina D występuje w tranie. Wegetariankom zaleca się natomiast wypijanie szklanki odtłuszczonego mleka dziennie. Weganki mogą wypijać szklankę mleka sojowego pod warunkiem, że zawiera ono 400 mg witaminy D.

Większość lekarzy nie widzi przeciwwskazań, by pozostać przy diecie wegetariańskiej w ciąży. Powtarza się natomiast opinia, że znacznie łatwiej jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych na diecie laktoowowegetariańskiej, (czyli z uwzględnieniem w jadłospisie jaj i nabiału).

O rodzajach diet wegetariańskich przeczytasz więcej tu >>>

Zachcianki w ciąży

Zachcianki to osobny temat, niemniej jednak wart poruszenia. Jedną z najsławniejszych weganek jest Natalie Portman. Gdy była w ciąży, pojawiła się jej wypowiedź, że nie przestrzega diety przez zachcianki - chodziło głównie o ciasta na bazie jaj. Być może część osób stwierdzi, że jajko to nic takiego, że przecież aktorka mogłaby bezkarnie objadać się mięsem i nikt nie pisnąłby złego słowa. Sęk tkwi w tym, że ciążowa zachcianka nie jest jakimś "oderwanym bytem" - świadoma, dojrzała decyzja o niespożywaniu mięsa i ryb niesie z sobą często zmianę ważnej części życia i definiuje nasze człowieczeństwo. Bez względu na to, jak górnolotnie to brzmi, pewnie wielu wegetarian przytaknie.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ sama, jeszcze półtora roku temu, byłam w ciąży. Dziś jestem pełnoprawną wegetarianką. Wtedy dmuchałam na zimne i jadłam ryby regularnie, co 2-3 dni. Nie miewałam zachcianek, a przynajmniej nie takie, jak wyobrażali sobie moi niektórzy znajomi, czyli że mam ochotę na szyneczkę albo schabowego. Moim jedynym odstępstwem od sposobu odżywiania, jaki stosuję od pięciu lat, było zjedzenie jaja z chowu klatkowego i wciąż nie jestem z tego dumna. Dziś wiem, że semiwegetarianizm był pójściem "na łatwiznę". Dziecko urodziło się całkowicie zdrowe, duże i spokojne, ale trudno jest mi dywagować, czy to sprawka diety.

Z okresu ciąży mam własne doświadczenia, które łączę z obserwacjami i tonami przejrzanych publikacji na temat diety wegetariańskiej. W związku z tym moja refleksja jest taka, że w czasie ciąży warto wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu, a przy tym nie zapominać o konsultacjach lekarskich i szeroko pojętym zdrowym rozsądku.

Pozdrawiam Was serdecznie
Dana Pakońska

Masz pytania? Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do mnie: dpakonska@murator.com.pl

Autor: DP

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 22.06.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...