szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Właściwości odżywcze kasz

Kasza to samo zdrowie! Przekonaj się, że warto po nią sięgnąć

Właściwości zdrowotne kasz są imponujące. Kasza jęczmienna, kasza gryczana, kasza jaglana, kuskus zawierają cenne składniki odżywcze, które są wartościowe i cenne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kasza jest także częstym składnikiem diet. Z naszego poradnika dowiesz się więcej.

Tagi: dieta dukana, kasza, kasza gryczana, kasza jaglana, kasza jęczmienna, kasza przepisy, kuskus, właściwości odżywcze, zdrowie

Kasza to samo zdrowie! Przekonaj się, że warto po nią sięgnąć

Kasza, niesłusznie jest często niedoceniana na naszych stołach. To błąd, bo kasze dostarczają wielu cennych witamin i składników mineralnych.

fot: sxc.hu

Do wyboru mamy wiele rodzajów kaszy. Wyróżniamy kasze jęczmienne, gryczane, owsiane oraz otrzymywane z pszenicy, prosa, kukurydzy czy ryżu. W dalszej klasyfikacji kasze dzieli się na gatunki, wynikające przede wszystkim ze stopnia obróbki ziarna. W Polsce produkuje się najczęściej kasze jęczmienne, gryczane i pszenne.

Im kasza jest mniej przetworzona tym jest zdrowsza. Kasze zawierają duże ilości skrobi, błonnika, witamin, szczególnie tych z grupy B oraz składników mineralnych takich jak fosfor, wapń, potas, magnez i żelazo.

Najwięcej magnezu jest w kaszy gryczanej, kaszy perłowej i pęczaku. Najwięcej witaminy B1 zawierają kasze gryczane, jaglana i jęczmienne.

Kasze to cenne źródło łatwo przyswajalnego białka.

Kasza gryczana to źródło cennego białka a zwłaszcza lizyny i tryptofanu, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Lizyna odpowiada za wchłanianie wapnia, koncentrację oraz łagodzenie objawów przeziębienia. Tryptofan z kolei pomaga wytwarzać serotoninę i melatoninę, czyli hormonu szczęścia. Kasza gryczana to również źródło kwasu foliowego.

Kasza jęczmienna to źródło niacyny, czyli witaminy PP, która ma duży wpływ na zdrowy wygląd skóry i  pomaga zapobiegać anemii. Wysoka zawartość witamin z grupy B wpływa na stan i kondycję włosów. Jednak największą zaletą kasz jęczmiennych jest zawartość tzw. rozpuszczalnego błonnika, który obniżana poziom cholesterolu we krwi.

Kasza jaglana zawiera dużo białka i niewiele skrobi, jest lekkostrawna. Dzięki dużej zawartości krzemionki korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.

Kuskus to źródło dużej ilości białka i żelaza, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Różne rodzaje kaszy pojawiają się także w dietach. Kasza jaglana wykorzystywana jest m.in. w dietach oczyszczających. Dania z kaszy znajdziemy także w przepisach diety Dukana.

Autor: afoltyn

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 26.10.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...