szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Ferie zimowe na stoku

FERIE ZIMOWE: przygotuj się na szaleństwo na nartach i snowboardzie! Jak ćwiczyć przed feriami na stoku?

Planujesz ferie zimowe w górach, jazdę na nartach lub snowboardzie? Powinnaś przygotować się do szaleństw na stoku. Dowiedz się, jak poprawić kondycję, które mięśnie wzmocnić i jaki trening przed wyjazdem na ferie jest zalecany przez ekspertów!

Tagi: ćwiczenia przed wyjazdem na ferie, ferie, ferie zimowe, ferie zimowe 2013, jak poprawić kondycję, jazda na nartach, jazda na snowboardzie, trening przed feriami, trening przed wyjazdem na ferie

FERIE ZIMOWE: przygotuj się na szaleństwo na nartach i snowboardzie! Jak ćwiczyć przed feriami na stoku?

Deska lub narty to twoja pasja? Sprawdź, jak dobrze przygotować się do szaleństw na stoku w czasie ferii zimowych.

fot: sxc.hu

Przed wyjazdem na ferie zimowe trzeba się przygotować. Pewnie zarezerwowałaś już miejsce w ośrodku wczasowym, ale konieczny jest jeszcze trening przed feriami. Dlaczego? Otóż jazda na nartach lub snowboardzie to wielki wysiłek dla organizmu. Podczas godzinnej aktywności na stoku spalamy nawet 700 kcal! Oprócz tego, choć sport ten jest niezwykle efektowny i modny, może być również niebezpieczny. Dlatego właśnie powinnaś poćwiczyć przed wyjazdem na narty czy snowboard.

Jak poprawić kondycję?

Kiepska kondycja może popsuć ci wyjazd, gdyż już po pierwszym dniu na stoku możesz mieć takie zakwasy, że nazajutrz nie wstaniesz z łóżka lub – co gorsza – możesz nabawić się kontuzji. Pomyśl o tym jeszcze przed wyjazdem na ferie zimowe. Jak poprawić kondycję? Najlepszym sposobem na to jest codzienny jogging i gimnastyka. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś biegać po parku w środku zimy, możesz zainwestować w rower typu Spinning® lub bieżnię. Ćwiczenia aerobowe, np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, skakanie na skakance poprawiają kondycję oraz zręczność i siłę. A to z pewnością przyda się podczas szusowania.

Gimnastyka to podstawa!

Oprócz ćwiczeń aerobowych powinnaś codziennie robić gimnastykę. Szczególną uwagę poświęć wzmacnianiu tych mięśni, które będą najwięcej pracowały podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Są to mięśnie łydek, ud, pośladków, grzbietu, brzucha i barków. Na stoku najsilniej pracują mięśnie ud (mięsień czworogłowy, a głównie jego część - mięsień prosty), które utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji i chronią kolana przed urazami. Natomiast skręcanie i obracanie się ułatwi ci siła mięśni grzbietu i skośnych brzucha. Stabilność zaś poprawią boczne mięśnie brzucha. Nie możemy zapomnieć o ćwiczeniu reaktywności mięśni, czyli ich szybkiej reakcji na bodźce – podkreśla Norbert Ptak z firmy Star Fitness. – Wyćwiczone w tym kierunku mięśnie podczas jazdy na zmiennym podłożu, na przykład na muldach, będą reagowały odpowiednim napięciem, co zmniejszy prawdopodobieństwo upadku.

Zalecane ćwiczenia przed wyjazdem na ferie

Aby przygotować odpowiednie partie mięśni, wykonuj proste ćwiczenia, które dobrze znasz: przysiady, rowerek, nożyce, „krzesełko” czy stawanie na palcach, wzmacniające łydki. Kolejne zalecane ćwiczenia przed wyjazdem na ferie zimowe to brzuszki i tzw. grzbiety, które wykonujemy podnosząc tułów wraz z nogami, leżąc na brzuchu. Oczywiście trening będzie bardziej efektywny, jeśli skorzystasz z hantli czy stepu do aerobiku. Hantle jednak nie powinny być zbyt ciężkie, postaw raczej na dużą liczbę powtórzeń. Naprawdę warto także zainwestować w dużą piłkę do fitnessu, gdyż z jej pomocą możesz wykonywać ćwiczenia poprawiające równowagę. Pamiętajmy, że po ćwiczeniach trzeba rozluźnić napięte mięśnie, dlatego zakończmy je delikatnym rozciąganiem – zaznacza ekspert.

Co jeszcze możesz zrobić?

Żeby nabrać sprawności fizycznej, nie musisz poświęcać dużo czasu na ćwiczenia. Ważne, by trenować regularnie i przyzwyczaić organizm do wysiłku. Możesz także „pokłócić się” z windą i wychodzić po schodach albo wysiadać jeden przystanek wcześniej i resztę drogi pokonywać na piechotę. Stojąc w kolejce do kasy, przenoś ciężar ciała z pięt na palce, a siedząc na wykładzie lub w pracy napinaj mięśnie brzucha. Stosując się do tych kilku prostych zasad, odpowiednio przygotujesz się do sezonu narciarskiego, a wtedy wyjazd na ferie zimowe na pewno zaliczysz do udanych!

Autor: bond

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 20.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Praca na ferie: jak znaleźć pracę na ferie i jaka praca dorywcza byłaby dla Ciebie najlepsza?
Praca na ferie: jak znaleźć pracę ...

Zbliżają się ferie zimowe i przydałaby ci się dorywcza praca? Warto już teraz poszukać pracy na ferie – potem może być za późno. Jak znaleźć pracę na ferie? Jest to łatwiejsze, niż może ...

Dokąd pojechać na ferie, by naprawdę wypocząć?
Dokąd pojechać na ferie, by naprawdę ...

Nie masz pomysłu na ferie? Nie lubisz jeździć ani na nartach, ani na snowboardzie? Mamy dla ciebie inne propozycje spędzenia ferii. Zastanów się tylko, czy chcesz poimprezować, czy przeżyć romantyczne chwile? Wybór ...

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...