szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Tabata - nowy trening fitness. Na czym polega tabata?

Tabata to trening, który trwa krótko i przynosi wymarzone efekty. Choć w ciągu paru minut nieźle się namęczysz i sporo napocisz, tabata przynosi szybkie i doskonałe rezultaty. Dowiedz się na czym polega tabata - nowy trening fitness!

Tagi: fitness, tabata, trening, trening aerobowy

Tabata - nowy trening fitness. Na czym polega tabata?

Tabata jest krótkim, ale intensywnym treningiem, który szybko pomoże ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. To metoda opracowana w 1996 r. przez japońskiego doktora, który przygotowywał sportowców do Olimpiady. Izumi Tabata wymyślił technikę ćwiczeń, dzięki której japońscy sportowcy zaskoczyli na Igrzyskach wspaniałą formą i kondycją.

Ale tabata to nie tylko ćwiczenia dla sportowców, ale również amatorów, którym zależy na polepszeniu kondycji i spaleniu tkanki tłuszczowej. Tabata to ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności. Zgodnie z badaniami naukowców, to właśnie tego typu, wymagające treningi są najskuteczniejsze jeśli zależy nam na spaleniu tkanki tłuszczowej i przyspieszeniu metabolizmu.

Jak wygląda trening tabata?

Tabata to serie 20 sekund ćwiczeń przedzielone 10 sekundami odpoczynku. Ten cykl powtarzamy przez 4 minuty, czyli wykonujemy 8 powtórzeń. Przez 20 sekund robimy tyle ćwiczeń, ile jesteśmy w stanie - chodzi o tempo wykonywania treningu i energię, jaką wkładamy w każdy ruch. Ćwiczenia mają angażować jak najwięcej partii mięśni i sprawiać, że pracuje całe nasze ciało.

Jakie ćwiczenia wykonujemy w treningu Tabata?

Te, które angażują jak najwięcej partii mięśni. Idealne będą szybkie pompki, przysiady (najlepiej z ciężarkami), wyskoki, biegi bokserski w miejscu czy pady z wyskokiem.

Fitness - wszystko o fitness >>>

Zasady treningu tabata

Przede wszystkim musisz dać z siebie wszystko! Po ćwiczeniach powinnaś czuć się zmęczona i wiedzieć, że włożyłaś w nie całą energię. Jeśli po 8 rundach nie czujesz się wyczerpana, to znaczy, że robisz tabatę źle. Nie wydłużaj odpoczynku, dokładnie pilnuj czasu ćwiczeń i przerwy.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tabatą wykonuj ją 3 razy w tygodniu. Nie musisz łączyć jej z innymi ćwiczeniami fizycznymi ani tym bardziej wykonywać jako uzupełnienie ćwiczeń na siłowni czy aerobiku. To dobre ćwiczenie dla osób, które mają przynajmniej średnią kondycję - jeśli od dawna nie wstajesz z kanapy, a na wiosnę próbujesz wrócić do formy, spróbuj łagodniejszych ćwiczeń.






Publikacja: 03.11.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...