szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Wskaźnik WHR pomoże ustalić twój typ fugury

Gruszka czy jabłko? Określ swój typ figury

Znając swój typ figury, będziesz mogła dobrać idealną dietę i plan treningowy. Aby ustalić, jaki masz typ sylwetki, powinnaś znać swoje problematyczne miejsca i określić stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Pomoże ci w tym wskaźnik WHR.

Tagi: figura typu cegła, figura typu gruszka, figura typu jabłko, figura typu klepsydra, jak określi typ figury, typy figury, wskaźnik WHR

Określ swój typ figury

Figura typu jabłko i typu gruszka

fot: sxc.hu

Większość kobiet pragnie stracić zbędne centymetry wyłącznie z określonych partii ciała. Zazwyczaj chcą wyszczuplić brzuch i zmniejszyć obwód bioder, ale zachować dotychczasowy rozmiar biustu. Jeśli chcesz odchudzić się tylko w wybranych partiach ciała, a pozostałe jedynie ujędrnić, powinnaś sprecyzować swoje problematyczne miejsca i określić swój typ figury.

Zasadniczo wyróżnia się cztery typy sylwetki: typu jabłko, typu gruszka, klepsydra i cegła. Każda z nich różni się proporcjami między górą a dołem ciała, kształtem poszczególnych partii ciała i umiejscowienie tkanki tłuszczowej. U jabłek tłuszczyk odkłada się głównie w obszarze brzucha, biustu, ramion oraz górnej części pleców zaś biodra, pośladki i uda pozostają szczupłe. Gruszki maja tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, dolnej części brzucha i w udach i pośladkach, przy czym ramiona pozostają wąskie i szczupłe. Klepsydry magazynują tłuszcz głównie w partii ramion, bioder i pośladków a u cegły tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie na całym ciele.

W określeniu własnego typu figury pomocny jest również tzw. wskaźnik WHR (ang. Waist to Hip Ratio) oznaczający stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Na podstawie tych danych określa, rodzaj sylwetki ciała - gruszki bądź jabłka oraz typ otyłości (brzuszna lub pośladkowo-udowa). Ogólnie rzecz biorąc większość mężczyzn jest jabłkami, a kobiety gruszkami. Ma to swoje biologiczne uzasadnienie: gruszki posiadają wyjątkowo korzystny typ budowy ciała dla rozwoju płodu, ponieważ energia potrzebna do odżywiania i rozwoju płodu czerpana jest z tłuszczu zmagazynowanego poniżej pasa. Ponieważ ten tłuszcz ma szczególne znaczenie, organizm go chroni i w pierwszej kolejności będzie spalać tkankę tłuszczową z innych partii ciała.

Wartość WHR otrzymuje się dzieląc obwód talii przez obwód bioder.

Wskaźnik WHR= obwód talii : obwód bioder

Jeśli wskaźnik jest większy niż 0,82 dla kobiet i 0,95 dla mężczyzn, oznacza to, że masz figurę typu jabłko. Gdy otrzymana wartość waha się w granicach 0,50-0,70 twój typ sylwetki to gruszka, jeśli 0,71-0,81 – jesteś typem klepsydry.

Obwodu talii mierzy się pomiędzy dolnym brzegiem łuku żebrowego a górnym brzegiem kości biodrowej. Pomiaru bioder dokonuje się w miejscu największego obwodu bioder.

Autor: JW

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 26.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...