szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Źle wykonywane ćwiczenia na siłowni mogą ci zaszkodzić

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA SIŁOWNI: sprawdź na co uważać na siłowni! Jakich błędów unikać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Ćwiczysz na siłowni, ale nie do końca wiesz czy wszystko robisz tak jak należy. Lista najczęstszych błędów na siłowni krótka nie jest. Korzystając ze wskazówek instruktorów z warszawskiego klubu sportowego Galeria Fitness, przygotowaliśmy zestawienie tych najważniejszych. Sprawdź o czym pamiętać, żeby w trakcie ćwiczeń sobie nie zaszkodzić. Przeczytaj nasze porady i bądź pewna, że ćwiczysz bez błędu

Tagi: błędy na siłowni, brzuch cwiczenia, najczęstsze błędy na siłowni, najczęściej popełniane błędy na siłowni, największe błędy na siłowni, Podstawowe błędy na siłowni, silowni, silownie

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA SIŁOWNI: sprawdź na co uważać na siłowni! Jakich błędów unikać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źle wykonywane ćwiczenia na siłowni mogą ci zaszkodzić

fot: Super Express, sxc.hu

Pracujesz nad swoją sylwetką, ale nie widzisz większych rezultatów? Nic dziwnego. Prawdopodobnie nie ćwiczysz tak jak powinnaś. Razem z trenerami z klubu sportowego Galeria Fitness w Warszawie przygotowaliśmy listę najczęstszych błędów na siłowni. Sprawdź jak poprawnie ćwiczyć i jakich unikać błędów, żeby trening był efektowny i ci nie zaszkodził. Oto 10 grzechów głównych, które popełniamy na siłowni i fitness klubie:

1. Nie inwestujesz w porządne buty

Zastanów się w jakim stroju i obuwiu ćwiczysz. Na siłowni nie chodzi o lans czy wydawanie pieniędzy na modne i nowoczesne ciuchy. Wybierz takie ubranie, w którym będziesz czuła się komfortowo. Najważniejszą inwestycją są buty – wydaj mniej na koszulke czy spodenki, ale nie oszczędzaj na obuwiu. Ono nie tylko uchroni twoje stawy, ale tez pomoże zapobiec kontuzjom. Ponadto poprawi komfort ćwiczenia. I jeszcze jedna wskazówka- po przyjściu na siłownię, koniecznie zmień buty. Nie ćwicz w tym samym obuwiu, w którym chodzisz na zewnątrz.

2. Nie robisz rozgrzewki

Przed treningiem nie możesz zapomnieć rozgrzewce. Bez niej, ćwiczenia nie mają większego sensu. Po pierwsze szybciej się zmęczysz, a po drugie łatwiej wtedy o kontuzję. Dlatego na początku zawsze wskocz przynajmniej na kwadrans na bieżnię, rowerek lub orbitrek i zwiększ dokrwienie swoich mięśni.

3. Nie słuchasz rad specjalistów

Myślisz, że jak zmęczysz się na siłowni, to możesz być pewna, ze spaliłaś mnóstwo kalorii? Tylko częściowo. Ćwicząc bez podstawowej wiedzy i rad trenera, możesz zrobić sobie krzywdę. Dlatego nie bój się prosić o pomoc fachowców i słuchaj się instruktorów, którzy pracują w twoim fitness clubie. Poproś też o plan treningowy. Nie ma sensu, żebyś ćwiczyła w ciemno nie mając zielonego pojęcia o trenowaniu.

4. Nie jesteś systematyczna

Słomiany zapał to kolejny błąd, zwłaszcza początkujących. Pamiętaj, że nic nie stanie się od razu. Nie wyrzeźbisz sylwetki w tydzień czy dwa. Wiele kobiet szybko rezygnuje z ćwiczeń, kiedy po kilku treningach nie widzi efektów. Te jednak wymagają systematyczności i cierpliwości. Na sukces trzeba trochę poczekać. I zapracować.

5. Nie modyfikujesz diety

Same ćwiczenia nie wystarczą, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Schudniesz, ale nie aż tak, jak w połączeniu z dietą. Trening będzie najbardziej efektywny, jeśli połączysz go z właściwym odżywianiem. Najistotniejsze jest jednak uzupełnianie płynów – pij dziennie przynajmniej półtora litra wody niegazowanej. W trakcie ćwiczeń z kolei, pij wodę co kilkanaście minut małymi łykami.

6. Ćwiczysz chaotycznie

Ćwiczenia bez planu nie mają sensu. Zamiast robić 30 niedbałych powtórzeń, zrób 15 dokładnie. Nie zmieniaj co chwilę urządzenia, bo musi minąć  przynajmniej 20 minut zanim organizm zacznie spalać kalorie. Bądź dokładna i rozważna. A na siłowni ćwicz z głową!

7 Nie koncentrujesz się na wykonywanym ćwiczeniu

Trenując, skup całą swoją uwagę na ćwiczeniu, które aktualnie robisz. Wczuj się w nie maksymalnie, nie tylko fizycznie, ale również umysłowo. Obserwuj swoje ciało i naucz się śledzić napięcie swoich mięśni i kontroluj jak pracują. Chodzi o to, żeby ćwiczenia były wykonywane perfekcyjnie.

8. Złe ćwiczenie pod względem technicznym

Pamiętaj, ze źle wykonywane ćwiczenia nie tylko nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ale mogą ci także zaszkodzić. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy, dlatego (tak jak już pisaliśmy) nie bój się korzystać z pomocy trenerów. Pytaj, jeśli nie masz pewności, jak powinnaś poprawnie wykonać ćwiczenia. Zła technika to jednak także efekt złego doboru ciężaru. Wtedy tak naprawdę nie ćwiczymy, tylko siłujemy się z ciężarem. Poprawna technika jest ważniejsza niż obciążenie z jakim ćwiczysz, bo wtedy najlepiej jak się da angażujesz daną partię mięśniową.

9 Za mała lub zbyt dużo intensywność treningu

Za mała lub zbyt duża intensywność treningu przynosi podobne efekty co trening niesystematyczny. Nasze mięśnie nie są wtedy poddawane odpowiednio wysokim bodźcom i nie zmieniają swoich gabarytów lub robią to w znikomym, mało zauważalnym procencie.

10. Brak stretching’u

Pamiętaj o stretchingu czyli rozciąganiu. To pozwoli poprawić ukrwienie twoich mięśni i dostarczyć im substancje odżywcze. Ponadto unikniesz zakwasów. Równie ważny jest też odpoczynek po treningu. Pójście na dyskotekę po zajęciach nie jest najlepszym pomysłem. Twoje przemęczone mięśnie, poza składnikami odżywczymi jakich ich dostarczasz dzięki diecie i suplementacji, potrzebują jeszcze regeneracji. Ważne jest też wysypianie się, bo wtedy następuje największa regeneracja twoich mięśni oraz rzecz jasna ich wzrost.

Autor: ko

Zdjęcia: sxc.hu Super Express

Publikacja: 30.05.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...