szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Glamki.pl radzą, jak wygrać z bezsennością

Co robić, kiedy sen nie przychodzi? Poznaj nasze rady i wygraj z bezsennością

Bezsenność męczy już ¼ dorosłych Polaków. W większości przypadków wina leży w stresie, nagromadzonych emocjach, zbyt szybkim tempie życia. Brak snu nakręca tę spirale jeszcze mocniej, zmęczony organizm gorzej radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Zanim sięgniesz po leki, spróbuj o swój sen zadbać sama.

Tagi: bezsenność, bezsenność leczenie, brak snu, dieta na bezsenność, leki na bezsenność, problemy ze snem

Co robić, kiedy sen nie przychodzi? Poznaj nasze rady i wygraj z bezsennością

Człowiek powinien przesypiać średnio od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.

fot: flickr.com, Mike Monaghan

Jak pokazują badania przeprowadzane na całym świecie, aż połowa populacji na różnych etapach życia cierpi na bezsenność. Winna bywa pogoda, zmiany ciśnienia atmosferycznego, ale przede wszystkim stres, napięcie i zbyt szybkie tempo życia. Za problemami ze snem mogą stać także choroby. Psychologowie podkreślają, że codzienna presja psychiczna negatywnie odbija się na śnie już dzieci i młodzieży. Nadmiar zajęć, wysokie wymagania stawiane młodym ludziom a także brak możliwości rozładowania napięć po całym dniu powodują, że dzieci też śpią coraz gorzej. W późniejszym wieku dochodzą codzienne obowiązki, wydłużający się czas pracy, brak ruchu, nadmierne ilości pobudzających odżywek.

Im jesteś starsza, tym bardziej prawdopodobna jest bezsenność

Ryzyko bezsenności wzrasta wraz z wiekiem. Bezsenność może mieć charakter przejściowy i ustąpić po zmianie negatywnych nawyków i zastosowaniu terapii lub może mieć charakter przewlekły. Ta ostatnia wymaga już pomocy lekarza. Lekarze w różny sposób określają granice, od której można mówić o bezsenności. Dla jednych to problemy, które utrzymują się przynajmniej od trzech tygodni, inni uważają, że o bezsenności możemy mówić dopiero wówczas, gdy nie przesypiamy trzech nocy każdego tygodnia przez minimum miesiąc. Wiadomo jednak, że problemy ze snem bardzo szybko i niekorzystnie odbijają się na zdrowiu. Zbyt krótki odpoczynek sprzyja stanom depresyjnym, lękowym, zaburzenim hormonalnym a nawet chorobom serca.

Ile powinnaś spać, by czuć się dobrze?

Ilu snu potrzebuje dorosły człowiek? Tu także opinie są podzielone. Najczęściej przyjmuje się średnią między siedem a dziewięć godzin na dobę. Pierwsze objawy bezsenności są rzadko właściwie rozpoznawane. Tymczasem źle zregenerowany organizm staje się mniej odporny, pojawiają się przewlekłe bóle głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie.

Zadbaj o siebie, a bezsenność cię nie dopadnie

Jeśli bezsenność jest krótkotrwała, dobre efekty może przynieść zmiana niekorzystnych nawyków. Na pierwszym miejscu jest ograniczenie pobudzających odżywek takich jak kawa, cola, czarna herbata ale także nikotyna i alkohol. Szybciej zaśniesz po dawce świeżego powietrza, po umiarkowanym wysiłku fizycznym. Duże znaczenie ma także higiena snu czyli: wywietrzone pomieszczenie, cisza, zgaszone światło. Wpływ na jakość snu mają także godziny w jakich kładziesz się spać. Do łóżka powinnaś pójść, odczuwając lekkie zmęczenie, nie przeciągając wieczoru przed telewizorem lub komputerem w długie godziny nocne. Wspomagająco można zastosować także środki dostępne w aptekach bez recepty, które wpływają łagodząco na układ nerwowy. W ich skład wchodzą zazwyczaj wyciągi z kozłka lekarskiego, dziurawca, waleriany lub chmielu zwyczajnego i goryczki żółtej. Działanie wyciszające ma także melisa. Lekarze przestrzegają jednocześnie przed samowolnym braniem leków nasennych. Organizm szybko się przyzwyczaja i uodparnia na zawarte w nich składniki, co powoduje ryzyko przedawkowania. Przewlekła bezsenność powinna być leczona pod kontrolą lekarza. Terapia bardzo często obejmuje jednoczesne leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię.

Autor: Monika Leśniewicz

Zdjęcia: Mike Monaghan flickr.com

Publikacja: 27.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...