szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak walczyć z jesienną depresją? Jakie są objawy depresji?

Depresja? Nie tym razem! W starciu z nią, nie jesteś bezbronna!

Depresja bywa przykrym towarzyszem podczas jesieni i zimy. Kiedy dzień staje się coraz krótszy, a poranki coraz chłodniejsze, czas pomyśleć o tym, jak zadbać o swoje samopoczucie podczas długich jesienno-zimowych miesięcy. W tym roku przygotuj się wcześniej i powiedz zdecydowane "nie" sezonowej depresji.

Tagi: depresja, depresja leczenie, depresja sezonowa, dieta, jesienna depresja, leki na poprawę nastroju, objawy depresja, obrona przed depresją, zaburzenia depresyjne-Wikipedia

Depresja? Nie tym razem! W starciu z nią, nie jesteś bezbronna!

Światło i odpowiednia dieta to jedne z najbardziej naturalnych antydepresantów.

fot: flickr.com, kelsey_lovefusionphoto

Na sezonowe obniżenie nastroju cierpi co roku kilka procent Polaków. Z uwagi na to, że depresja jest zjawiskiem trudno ropoznawalnym i rzadko leczonym, można przypuszczać, że są to dane mocno zaniżone. Ale zanim zaczniesz się bać, przeczytaj, jak się przed nią obronić. Bo wbrew pozorom depresji możesz uniknąć. Przeczytaj nasze rady.

Przed depresją może uchronić cię ruch

Wiadomo, że krótszy dzień, a tym samym mniejsza ilość światła, mogą wpływać na obniżnie nastroju. Jeśli dodamy do tego mniejszą ilość ruchu na świeżym powietrzu, dietę uboższą w witaminy i składniki mineralne oraz sezonowe infekcje, trudno się dziwić, że jesień i zima to czas spadku formy i samopoczucia. Wrzesień to doskonały moment, by wyciągnąć wnioski z lat ubiegłych i tak przygotować się do chłodnej aury, by przejść ją w jak najlepszej kondycji.

Profilaktyka antydepresyjna na progu jesieni powinna się opierać przede wszytskim o odpowiednią ilość wysiłku fizycznego, zbilansowaną dietę oraz zdrowy sen. Badania dowodzą, że regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja zmniejszeniu napięć emocjonalnych, obniża uczucie lęku i niepoju i przyczynia się do zdrowszego snu. Poprawienie nastroju po zakończonym wysiłku fizycznym wynika z podwyższenia poziomu endorfin, a także zwiększenia temperatury ciała, co z kolei obniża napięcie mięśniowe. Udowodniono, że nawet jednorazowy trening wprowadza nas w lepsze samopoczucie. Jednak długotrwały efekt przyniosą tylko umiarkowe i regularne ćwiczenia fizyczne. Dla zdrowych kobiet i mężczyzn mogą być to codzienne spacery szybkim marszem, basen, fitness lub rower. Optymalna dawka ruchu to od 30 do 60 min dziennie. Minimum, które zaleca wielu specjalistów to ruch przez 1 godzinę przynajmniej trzy razy w tygodniu.

W przeciwdziałaniu depresji, pomogą ci farmaceutyki oraz dieta

Korzystne w walce ze stresem jest wspomaganie się różnego rodzaju parafarmaceutykami. Wiadomo, że stres powoduje w organizmie straty mikroelementów m. in. potasu i magnezu oraz wielu witamin. Ich braki można uzupełniać poprzez suplementy, ale przede wszystkim produkty naturalne, włączając do diety takie produkty jak: ryby, nasiona, orzechy, banany, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, kasze, czy nawet niewielkie ilości czekolady. Lekarze potwierdzają, że dobre skutki przynosi także regularne zażywanie leków ziołowych zawierających np.wyciągi z szyszek chmielu, melisę, czy miętę pieprzową, oczywiście w odpowiednich dawkach.

Twoim wsparciem powinno być również światło

Według niektórych opinii depresja sezonowa może być związana ze zmniejszaniem się długości dnia oraz ilości dni słonecznych, a tym samym zmniejszaniem ilości światła docierającego do siatkówki oka. Dlatego dobre efekty w leczeniu stanów depresyjnych przynosi także fototerapia. Terapia światłem wspomaga wydzielanie seratoniny, tzw. hormonu szczęścia a także melatoniny – odpowiedzialnej za zdrowy sen. Zdaniem niektórych lekarzy, naświetlanie sztucznym światłem o dużej intensywności może przynosić bardzo dobre efekty i to w czasie szybszym niż po zastosowaniu farmakoterapii. Emitowane przez specjalne lampy jasne światło pozbawione jest szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Istotne jest, by fototerapia była prowadzona pod kontrolą specjalistów. W większych miastach specjalne lampy o działaniu antydepresyjnym ma na wyposażeniu wiele prywatnych klinik medycznych a także gabintetów psychologicznych.

Naturalne sposoby walki z sezonowym obniżeniem nastroju przynoszą bardzo dobre efekty, jednak nie zawsze są wystarczające. Zdarza się, że przygnębienie utrzymuje się długimi tygodniami, stany lękowe nabierają na sile, narasta niepokój oraz uogólnione myślenie pesymistyczne. Nic nie cieszy, za to coraz więcej rzeczy drażni. Często stanom depresyjnym towarzyszą objawy somatyczne takie jak bóle krzyża, żołądka, głowy. Jeśli złe samopoczucie utrudnia normalne funkcjonowanie konieczna jest konsultacja z lekarzem. Standardowo depresja jest leczona poprzez połączenie psychoterapii oraz farmakologii.

Autor: Monika Leśniewicz

Zdjęcia: flickr.com kelsey_lovefusionphoto

Publikacja: 04.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Depresja w show-biznesie. Sława i pieniądze tylko ją pogłębiają?
Depresja w show-biznesie. Sława i pieniądze ...

Depresja wśród gwiazd staje się coraz częstszym zjawiskiem. Choroba ta dotyczy każdej grupy zawodowej i coraz częściej cierpią na nią osoby, które wydawać by się mogło osiągnęły już wszystko. Czy sława i ...

DEPRESJA. JAK POMÓC SOBIE I BLISKIM. Poradnik dla tych, którzy przeżywają wielki smutek
DEPRESJA. JAK POMÓC SOBIE I BLISKIM. ...

Depresja to choroba i jak przy każdej innej dolegliwości niezbędna jest pomoc specjalisty i odpowiednie leki. Jednak kiedy dotyka kogoś z naszej rodziny lub przyjaciół, gubimy się i nie wiemy jak okazać ...

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...