szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Rak piersi - objawy nowotworu piersi. Jakie objawy może powodować rak piersi?

OBJAWY RAKA PIERSI. Jak rozpoznać oznaki nowotworu piersi?

Większość objawów raka piersi nie jest dostrzegalna od razu. Dopiero pojawienie się małego guzka w piersi składnia nas do wizyty u lekarza. Czy to jedyny objaw raka piersi? Wbrew pozorom symptomów nowotworu jest więcej. Jak rozpoznać raka piersi? Jakie obawy wskazują na nowotwór piersi? Oto zmiany, które powinny wzbudzić twój niepokój.

Tagi: angelina jolie rak piersi, jak wykryć raka piersi, nowotwór piersi, nowotwór piersi objawy, objawy raka piersi, rak piersi, rak piersi badania genetyczne, rak piersi gen BRCA1, rak piersi gen BRCA2, rak piersi jak wykryć, rak piersi objawy

OBJAWY RAKA PIERSI. Jak można wykryć nowotwór piersi?

Charakterystycznym objawem raka piersi jest guzek

fot: BULLS

Rak piersi jest nowotworem złośliwym. Rozwija się w gruczole piersiowym w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w komórkach wyściełających przewody mlekowe lub zraziki. Objawy raka piersi nie zawsze są widoczne - nierzadko nowotwór rozwija się latami bez żadnych konkretnych oznak. Zdradza go dopiero niewielki guzek w piersi lub piersi lub zmian w jej wyglądzie. Większość objawów raka piersi to jednak zmiany łagodne, trudno zauważalne. Nie każda w wyglądzie biustu musi od razu oznaczać istnienie nowotworu, ale w żadnym wypadku nie powinna być lekceważona.

Objawy raka piersi

Podstawowym objawem raka piersi jest pojawienie się pojedynczego guzka. Można go wyczuć podczas samobadania lub wykryć w badaniu mammograficznym lub USG. Łagodniejszymi objawami nowotworu piersi są zmiany w wyglądzie biustu. Najczęściej jest to zmiana kształtu, powiększenie lub zmniejszenie piersi (kurczenie się piersi może wskazywać na zaawansowane stadium, ponieważ guz sprawia, że tkanka piersi kurczy się, twardnieje i blizonowacieje).

Do charakterystycznych i szczególnie niepokojących objawów nowotworu piersi należą: zmiany koloru piersi, zaczerwienienie i ból brodawek oraz wyciek wydzieliny z sutka, zwłaszcza krwistej. Nie należy jej jednak mylić z pojawiająca się mleczną wydzieliną z piersi lub białawym osadem na brodawkach - przeważnie jest to stan normalny, związany ze zmianami hormonalnymi. Kobiety dojrzałe nie powinny zaś obawiać się bezbarwnej wydzieliny wydobywającej się z sutków - zazwyczaj jest to płyn związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w wieku przekwitania.

Inne podejrzane oznaki nowotworu piersi to obecność guzka w dole pachowym, wciągnięte brodawki sutkowe, pomarszczona skóra wokół brodawek i inne zauważalne zmiany skórne w okolicach piersi. Niepokojące objawy raka piersi to także rozszerzone żyły na biuście oraz wszelkie pojawiające się na nim owrzodzenia. Taki zmiany powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza i w razie konieczności, podjęcia terapii.

Co zwiększa ryzyko raka piersi?

Z wizyta u lekarza nie należy zwlekać gdy w rodzinie występowały już przypadki nowotworu piersi lub jajnika. Jeśli ktoś z bliskich krewnych - mama, siostra, babcia - miały raka piersi, istnieje duże ryzyko, że nowotwór pojawi się u nas. Obowiązkowo na regularne badanie piersi powinny zgłaszać się kobiety w wieku powyżej 50 lat i nosiciele genu BRCA1 i BRCA2. To właśnie te wadliwe geny zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór piersi aż do 60%. O wiele bardziej narażone na nowotwór są kobiety, które zaczęły wcześnie miesiączkować (przed 12 rokiem życia) a także te, u których menopauza pojawiła się po 55 roku życia. Ryzyko raka piersi zwiększa także brak ciąży lub późna pierwsza ciąża (po 30 r.ż.) a także otyłość i palenie papierosów.

Autor: JW

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 09.03.2016, Aktualizacja:

Zobacz również
RAK PIERSI: Badania profilaktyczne raka piersi. Czym jest samobadanie?
RAK PIERSI: Badania profilaktyczne raka piersi. ...

Samobadanie to jedno z profilaktycznych badań raka piersi, które jednak nie wymaga specjalistycznych urządzeń i narzędzi. Możesz, a właściwie powinnaś je wykonywać sama. Chcesz wiedzieć czym jest samobadanie piersi? Dlaczego jest ono ...

Ile wiesz o raku piersi? „Breast Friends - Przyjaciele od Piersi”
Ile wiesz o raku piersi? „Breast ...

Większość z nas coraz lepiej zdaje sobie sprawę z zagrożenia rakiem piersi i konieczności regularnego samobadania. Jednak wiedza o raku piersi, jego objawach, typach, leczeniu, jest ciągle niewielka. Dlatego warto zwrócić uwagę ...

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...