szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Felieton - okiem psychologa

Zapach domu - nie tylko w Wigilę

Zapach może uspokajać, rozdrażniać, pobudzać... Lepiej o tym wiedzieć. Czy wiesz, czym pachnie Twój dom? Jaki bukiet zapachowy wita Twoich gości? Sprawdź, jakie wrażenie węchowe robi wnętrze Twojego mieszkania.

Tagi: człowiek, dom, psychologia, psychologia społeczna, zachowania społeczne, zapachy

Zapach domu - nie tylko w Wigilę

Wszystkie przedmioty w domu wydają zapch skladający się na bukiet woni naszego domu

fot: Krzysztof Zasuwik

Pisząc niedawno o reprezentacyjnym miejscu w domu i pierwszym wrażeniu, jakie robimy na gościu, poruszyłam sprawę zapachu. Myślę, że okres świąt jest tym momentem, kiedy nasz dom pachnie najintensywniej. Zapach ma on każdego dnia, ale w tym czasie staje się zupełnie wyjątkowy – jak sala widowni w operze w dniu premiery zamienia się w perfumerię przenikaną wonią lakierowanego drewna. Zapach wypieków, bakalii, igliwia, orzechowych łupin i cytrusów to dla mnie piramida domowego pachnidła.

Psychologia węchu

Węch jest naszym najczulszym zmysłem i – jak donoszą naukowcy – najstarszym, odzwierzęcym spadkiem. Nic dziwnego więc, że zapach świąt od razu identyfikujemy. Nade wszystko kojarzymy go pozytywnie – przynajmniej większość z nas. Zazwyczaj zapominamy, że święta pachną też rybą – zapach ten nie jest zazwyczaj dobrze konotowany, ale ze względu na wyjątkowe znaczenie Bożego Narodzenia jesteśmy w stanie przymknąć na to oko. I na wiele innych zjawisk też: w tym czasie wanna ujawnia nam swoje dodatkowe zastosowanie – o ile jeszcze kultywujemy tradycję świeżego karpia, z którym możemy mieć bliskie spotkanie podczas kąpieli. Wysprzątany dom na święta też inaczej pachnie, zimowe mroźne powietrze ma woń niepowtarzalną i tym milszą, im cieplej jest w domu, w którym się przed nim chronimy.

Zapach i smak

Od zapachu blisko już do smaku. Kuchnia, jak wiemy, potrafi zdobywać serca i manipulować uczuciami. Nie tylko dlatego jest najczęściej odwiedzanym miejscem w domu zarówno przez mieszkańców, jak i ich gości. Magia kuchennego ciepła jest jak magnes przyciągający ludzi w każdym wieku, w każdym nastroju – godzi waśnie i łączy. Dobrze zaplanowana kuchnia, wygodna do gotowania i przesiadywania przyniesie wiele radości nie tylko w święta. To wyjątkowe miejsce, które nie traci, nawet gdy nie jest sterylnie czyste – nie zastanawiało Was nigdy, że wybaczamy mu więcej niż innym pomieszczeniom w domu? Cały przemysł reklamowy pasożytuje na naszym węchu, nawet niekoniecznie perfumując sklepy i produkty. W okresie świątecznym przybywa reklam telewizyjnych, które tylko grają wizualizacją zapachów, na przykład kawy. Producenci i wytwórcy bazują też na naszej podstawowej potrzebie – zaspokajania łaknienia. Nawet znana sieć fast foodowa rozpyla przed wejściem do swych restauracji mieszankę zapachową zwiększającą odczuwanie głodu, co powoduje, że tylko nam się wydaje, iż wybieramy dane miejsce na obiad – w rzeczywistości jesteśmy zdalnie sterowani. Osobiście wolę być sterowana zapachem drożdżowego ciasta mojej babci i jej nietuzinkowego pasztetu. Warto wiedzieć, że istnieją zapachy łagodzące napięcia emocjonalne. Aromatoterapia od dawna promuje te zalety olejków eterycznych, ale niedawno zostały przeprowadzone profesjonalne badania naukowe udowadniające niebywałą moc zapachu i jego działania prowadzącego do przezwyciężania stresu. Okazało się, że szczury wdychające związek chemiczny o konwaliowym zapachu, poddane stresującym bodźcom wykazywały spadek aktywności genów reagujących zazwyczaj w sytuacji stresowej, czego w grupie kontrolnej – niewąchającej konwalii – nie zanotowano.

Świąteczne zapachy

Nie jestem zwolenniczką eksperymentów na ubezwłasnowolnionych organizmach, wolę czekać, aż nasze domowe zwierzęta przemówią w Wigilię. Ale nawet jeśli nie przemówią, i tak należy im się sympatia i wyjątkowe traktowanie. Naukowcy dowiedli, że osoby posiadające zwierzęta rzadziej chorują niż ci, którzy ich nie mają. Zbawienny wydaje się wpływ psa na stan zdrowia właściciela – psiarze mają niższy poziom cholesterolu i w obecności pupila potrafi im spaść zbyt wysokie ciśnienie. Badania donoszą o psim wpływie na szybsze zdrowienie osób po zawale serca. Są one też w stanie ostrzegać swego właściciela o nadciągającym ataku padaczki. Myślę więc, że mają prawo nie mówić. Tak też do serca przytulmy psa, rozścielmy woń świąt – wzbogaconą o zapach konwalii – usiądźmy w przytulnej kuchni z bliskimi i napawajmy się niepowtarzalną atmosferą Bożego Narodzenia.

Autor: AHA

Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

Publikacja: 21.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...