szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Właściwości orkiszu mające wpływ na nasze zdrowie.

Orkisz: właściwości zdrowotne. Jak stosować go w diecie?

Pszenica orkisz (Triticum spelta) jako zboże uprawiania jest od bardzo dawna. Orkisz znany był już w starożytności. Obecnie uprawiany jest głównie w gospodarstwach ekologicznych. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, powraca królując w polskich domach jako antidotum na współczesne choroby.

Tagi: dieta, gotowanie, orkisz, witaminy, właściwości lecznicze, zawiera, zdrowie

Właściwości zdrowotne orkiszu

Orkisz spożywa się przede wszystkim w postaci makaronu pieczywa, otrąb, kaszy czy kawy.

fot: sxc.hu

W XIX wieku orkisz był o wiele bardziej popularny niż pszenica. Niestety z powodu rozpoczęcia masowej produkcji pszenicy odszedł w zapomnienie. Na szczęście powraca by konkurować z powszechnie znaną pszenicą.

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że orkisz zawiera ok. 40% więcej białka niż ziarno pszenicy zwyczajnej. To naturalne źródło błonnika pokarmowego. Zawiera znaczne ilości kwasu krzemowego, mającego korzystny wpływ m.in. na wygląd włosów, skóry i paznokci. Orkisz jest produktem bogatym w niezliczoną ilość witamin i składników mineralnych tj.:

  • witamina E, czyli naturalny przeciwutleniacz, neutralizuje szkodliwe związki powstałe w procesach przemiany materii. Jej ilość w orkiszu jest o 1/3 większa niż w ziarnie pszenicy;
  • witaminy A i D;
  • cynk, miedź i selen;
  • fitosterole obniżające poziomu cholesterolu we krwi.

Orkisz ma działanie „rozgrzewające” wspomagając tym układ krążenia. Zawiera kwas linolenowy, mający korzystny wpływ na nasz układ nerwowy. Przynosi ulgę w dolegliwościach żołądkowych, zwiększa odporność organizmu i usuwa toksyny.

Delikatny smak

Ziarno orkiszu ma łagodny i przyjemny smak. Chleb wypieczony z mąki orkiszowej ma delikatny, charakterystyczny aromat i lekko orzechowy smak. Spożywa się go m.in. w postaci:

  • makaronu;
  • pieczywa;
  • otrąb;
  • kaszy
  • kawy itp.

Dieta zawierające produkty z ziarna orkiszu jest korzystna dla wszystkich schorzeń układu pokarmowego. Produkty, których składnikiem jest orkisz są lekkostrawne, smaczne i zdrowe.

Autor: Agata Fołtyn

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 29.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...