szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak odżywiać się zdrowo?

Zasady zdrowego żywienia. Co powinnaś wiedzieć, by nie popełniać żywieniowych błędów?

Zdrowe odżywianie wcale nie jest skomplikowane. Jeśli będziesz przestrzegać prostych zasad zdrowego żywienia, bez wysiłku poprawisz swoje samopoczucie i wymodelujesz sylwetkę.  

Tagi: kalorie, odchudzanie, prawidłowa dieta, węglowodany, zasady zdrowego odżywiania, zasady zdrowego żywienia, zbilansowana dieta, zdrowa dieta, zdrowe odżywianie, zdrowe żywienie

Dieta zdrowa

fot: sxc.hu

Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne kobiet?

Kobiety, w zależności od tego, jak wygląda ich tryb życia, potrzebują od 1800 do 2000 kcal. W przypadku kobiet bardzo aktywnych, zawodowo uprawiających sport, może się zwiększyć nawet do 3500 kcal – nie jest to jednak grupa zagrożona otyłością.

Jakie substancje wchodzą w skład zbilansowanej diety?

W racjonalnej, zbilansowanej diecie obecne są wszystkie składniki, które są potrzebne do prawidłowej pracy organizmu. Diety ekspresowe, które wykluczają przyjmowanie części składników (np. dieta białkowa, dieta Kwaśniewskiego) są bardzo niezdrowe i prowadzą do efektu jojo i rozregulowania metabolizmu. W skład prawidłowej diety powinny wchodzić: białka, węglowodany, tłuszcze, minerały, witaminy, woda, substancje włókniste. Każda z substancji odżywczych ma inną rolę: białka służą do budowy komórek, tłuszcze między innymi wytwarzają energię cieplną, węglowodany produkują energię umożliwiając aktywność ruchową, a witaminy i sole mineralne tworzą i odbudowują tkanki.

10 zasad zdrowego żywienia:

  1. Codziennie należy pić minimum dwa litry płynów dziennie. Najlepiej, jeśli jest to woda, świeżo wyciskane soki i koktajle, nie mocno słodzone napoje gazowane i słodkie zagęszczone soki.

  2. Pomiędzy pomiędzy podstawowymi składnikami diety powinny wynosić: białka 15%, węglowodany 50%, tłuszcze 35%.

  3. Posiłki najlepiej jest spożywać o stałych porach. Należy jeść minimum 4 posiłki w ciągu całego dnia.

  4. Alkohol powinien być spożywany jedynie w niewielkich ilościach. Do obiadu powinno się pić nie więcej, niż jedną lampkę wina.

  5. Należy przykładać wagę do tego, co je się na spotkaniach towarzyskich i ograniczyć ilość posiłków spożywanych poza domem do dwóch tygodniowo.

  6. Nie powinno ograniczać się ilości spożywanych posiłków tym bardziej, jeśli przebywa się na diecie.

  7. Ilość spożywanych kalorii powinna być dostosowana do codziennych wydatków energetycznych.

  8. Jedząc w restauracji zdrowiej wybrać jest zestaw przystawka i główne danie, niż główne danie i deser.

  9. Słodycze zjedzone po obfitym posiłku tuczą mniej, niż te podjadane w ciągu dnia.

  10. Śniadanie powinno dostarczać od 15% do ¼ dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Autor: PN

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 28.08.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...