szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
NA co zwracać uwagę w sklepie kupując dobrą czekoladę?

Jak kupić dobrą i pożywną czekoladę? Dlaczego warto jeść czekoladę?

Czekolada jest najczęściej wybieranym artykułem spożywczym, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Sklepy oferują wiele rodzajów czekolad, przede wszystkim mleczną, gorzką i białą, ale także z orzechami, bakaliami, z nadzieniem czy bąbelkami powietrza. Która z nich jest najbardziej wartościowa? Jak rozpoznać prawdziwą czekoladę wśród wyrobów czekoladopodobnych?

Tagi: czekolada, Dlaczego warto jeść czekoladę, Jak kupić dobrą i pożywną czekoladę, kupowanie, pogotowie stylowe, stylowe, wirtualny przewodnik - shopping, wirtualny shopping, zakupy, zdrowe jedzenie, zdrowie

Zdrowe zakupy. Jak kupić dobrą i pożywną czekoladę?

Najnowszym rodzajem czekolady, jest ta z nadzieniem chilli.

fot: sxc.hu

Sklepowe półki uginają się wręcz pod ciężarem różnego rodzaju czekolad: gorzkie, mleczne, białe, z nadzieniem owocowym, z orzechami, z bakaliami czy bąbelkowe. Producenci prześcigają się w swojej pomysłowości i produkują coraz ciekawsze smaki, czy nadzienia, jak chociażby czekolada z chili. Niegdyś mówiło się tylko o tym, że czekolada niekorzystnie wpływa na uzębienie a jej nadmierne spożywanie może skończyć się otyłością. Dzisiaj mówi się głównie o jej pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Jednak, jak z całego asortymentu różnych czekolad wybrać najlepszą?

Czekolada a zdrowie

Czekolada ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim poprawa humor, gdyż jej spożycie powoduje wzrost serotoniny i endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. Dodatkowo czekolada uspokaja nas i zapobiega skurczom mięśni gdyż jest dobrym źródłem magnezu. Ponadto poprawia naszą koncentrację , zmniejsza poziom negatywnie działającego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega anemii, dzięki dużej zawartości potasu.

Na co zwracać uwagę kupując dobrą czekoladę?

Jak odróżnić prawdziwą czekoladę od wyrobu czekoladopodobnego?

  1. Najlepszą czekoladą jest oczywiście czekolada gorzka. Zaraz po niej najzdrowszą czekoladą jest mleczna. Mimo że biala czekolada jest droższa, niż czekolady ciemne jest ona najmniej zdrowym wyrobem czekoladowym.
  2. Na etykiecie sprawdź zawartość kakao w czekoladzie. Oczywiste jest, że im więcej kakao ma czekolada tym jest ona lepsza smakowo i zdrowsza. Niestety najmniej kakao mają czekolady białe, gdyż w ich składzie zastępuje je cukier. Najlepsza czekoalda będzie miała około 30% kakao.
  3. Sprawdzaj na etykiecie zawartość cukru. Niestety im więcej cukru posiada czekolada, tym będzie ona bardziej tucząca i niezdrowa. Jeżeli na opakowaniu znajdziesz informację, że w wyrobie znajduje się 70% cukru, syrop glukozowy lub co gorsza cukier inwertowany natychmiast odłóż opakowanie spowrotem na półkę.
  4. Oczywiście ważna jest także zawartość tłuszczu roślinnego, który w czekoladzie zastępuje tłuszcz kakaowy, gdyż jest znacznie tańszy. Tłuszcz roślinny powoduje miażdzycę i ma działanie rakotwórcze.
  5. Sprawdzaj na etykiecie zawartość polepszaczy smaku. Jest to najważniejsza zasada wyboru zdrowej czekolady, ponieważ producenci lubują się w faszerowaniu smakołyków różnego rodzaju E. Najwięcej tego typu składników mają czekolady nadziewane.
  6. Jeżeli poszukujesz najlepszej czekolady, to najłatwiej jej jakość sprawdzić tuz po zakupie. Dobra czekolada powinna mieć błyszczącą i gładką powierzchnię. Podczas przełamywania czekolada powinna trzaskać i nie powinna rozpuszczać się podczas upału. W żadnym wypadku nie jedz czekolady, która ma biały nalot. Oznacza to, że była ona źle przechowywana.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 31.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...