szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Na co nie dać się nabrać producentom i sprzedawcom?

Jak kupować żywność light?

Około 40% Polaków ma dziś problemy z nadwagą. Większość z tych osób musi radzić sobie ze zrzuceniem paru dodatkowych kilogramów. Najłatwiejszym sposobem na schudnięcie jest ograniczenie spożywania tuczących pokarmów i przestawienie się na żywność dietetyczną. Czy jednak żywność light jest naprawdę niskokaloryczna?

Tagi: zakupy, zdrowa żywność, zdrowie, żywność dietetyczna, żywność light, żywność niskokaloryczna

Zdrowe zakupy. Jak kupować żywność light?

Żywność dietetyczna nie zawsze jest zdrowa i niskokaloryczna.

fot: sxc.hu

Prawo europejskie i polskie nie definiują niestety czym jest żywność light, pozostawiając producentom wolną rękę w nazywaniu produktów spożywczych mianem dietetycznych. Jak jednak wiadomo producentom bardziej niż na kliencie zależy na wskaźnikach sprzedaży. Skoro więc ani prawo ani przyzwoitość producentów nie chronią cię przed złym wyborem przeczytaj nasz poradnik, jak wybierać dobre produkty dietetyczne i na co nie dać się nabrać.

Co to jest żywność niskokaloryczna

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego żywność niskokaloryczna powinna zawierać o 30% mniej składników energetycznych od tradycyjnego pokarmu, więc powinna zawierać mniej cukru, tłuszczu, cholesterolu, alkoholu lub soli. Ponadto te produkty nie powinny zawierać więcej niż 40 kcal na 100 g w przypadku stałych produktów i 20 kcal na 100 ml dla produktów płynnych. Nieuczciwi producenci wiedzą jednak jak obejść prawo i właśnie dlatego powinnaś zwracać szczególną uwagę na kilka podstawowych faktów i mitów związanych z żywnością light. Pamiętaj, że nie wszystkie produkty light rzeczywiście są niskokaloryczne.

 

Na co zwracać uwagę kupując żywność light?

  1. Uważaj na produkty, które mają na opakowaniu napisane "0%", fitness, slim, fit, ponieważ producent z premedytacją nie używa w nich słowa light. Wielce prawdopodobne jest, że produkt nie spełnia wymogów produktów niskoenergetycznych a producenci starają się sprytnie obejść prawo.
  2. Czytaj zawartości poszczególnych składników słodyczy i przekąsek (umieszczone w tabeli z tyłu opakowania). Może się bowiem okazać, że pudełko orzeszków arachidowych ma 560 kcal, podczas, gdy ich wersja dietetyczna ma aż 603 kcal, albo że płatki fitness zawierają 23,7 g tłuszczu, a nie powinny mieć więcej nić 5 g. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku węglowodanów.
  3. W produktach light cukier jest często zastępowany różnego rodzaju substancjami, jak aspartam E951, który jest nawet kilkaset razy słodszy od cukru, który w przypadku przedawkowania może wywoływać problemy trawienne. Wiele napojów gazowanych, przetworów i gum do żucia słodzonych jest słodzikiem.
  4. Żywność light nie jest zdrowsza, ponieważ zmniejszenie zawartości wszystkich składników pokarmu, jak tłuszcz czy cukier zazwyczaj oznacza większą ilość chemii, jak wszelkiego rodzaju konserwanty, emulgatory czy zagęstników. Im mniej składników a liście, tym produkt jest zdrowszy. Natomiast w produktach light znaleźć możemy całe morze składników chemicznych.
  5. Żywność light ma często dużo mniej wartości odżywczych. Pozbawione sensu jest na przykład kupno mleka 0% tłuszczu, ponieważ nie będzie w nim witamin które rozpuszczalne są w tłuszczach (A, E czy K).

Jakie produkty light wybierać?

Najlepszym wyborem będzie dietetyczny ser, ponieważ w wersji odtłuszczonej lub z niską zawartością tłuszczu są doskonałe dla osób, które są na diecie. Sery są na tyle syte, że długo zatrzymują głód. Dobrym wyborem będzie też mleko półtora procent, które jest bogate w witaminy, ale nie zawiera dużo tłuszczu. W wersji light sprawdzą się też będą też napoje gazowane, gdyż zawierają znacznie mniej cukru niż napoje tradycyjne.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 24.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...