szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Sztuka mrożenia potraw oraz mięsa i ryb.

Jak mrozić dania gotowe, mięso i ryby?

Zasady zamrażania żywności nie są niestety uniwersalne. Zupełnie inne obowiżzują przy mrożeniu owoców i warzyw, inne w przypadku dań gotowych a jeszcze inne przy mrożeniu ryb czy mięsa. Czy wiesz jak powinno się mrozić i przechowywać mrożone mięso, ryby i dania gotowe, żeby nie straciły na swoich wartościach odżywczych, smaku i konsystencji?

Tagi: jak zamrażać jedzenie, mrożenie warzyw i owoców, mrożone mięso, zamrażanie żywności, zasady zamrażania

Jak mrozić dania gotowe, mięso i ryby?

Żeby ryba podczas mrożenia nie straciła swoich wartości odżywczych musisz odpowiednio ją zamrozić.

fot: sxc.hu

Jeżeli dobrze wykorzystasz potencjał swojej zamrażarki będziesz mogła cieszyć się smakiem świeżych ryb i mięsa przez wiele miesięcy. Ponadto zawsze będziesz miała pod ręką gotowe danie, które wystarczy tylko wyjąć i podgrzać. Mrożenie to doskonały sposób na przedłużenie terminu przydatności do spożycia wszystkich produktów, również gotowych dań.

Podstawowe zasady mrożenia mięsa

Do mrożenia nadaje się każde surowe mięso, nawet drób, pod warunkiem jednak, że nie było wcześniej rozmrożone. W sklepie możesz spytać sprzedawcę, czy mięso nadaje się do mrożenia. Wielu producentów zamieszcza też tego typu informacje na etykietach własnych produktów. Podstawową zasadą mrożenia mięsa jest to, że powinno być one zamrażane w jak najszybszym tempie. W tym celu odpowiednio wcześniej nastaw temperaturę -24 stopnie Celsjusza lub włącz funkcję szybkiego mrożenia. Zakupione w sklepie mięso rozpakuj z opakowania, zawiń w folię, opisz ją datą przydatności do spożycia i włóż do zamrażarki. Zapobiegniesz sklejaniu się kotletów, gdy zapakujesz każdy osobno w pergamin albo w papier do pieczenia. Podobnie zrób z wydzielonymi kawałkami mięsa na zupy czy gulasze. Dzięki temu rozmrozisz tylko tyle ile będziesz potrzebowała.

Jak mrozić ryby?

Podobnie, jak w przypadku mięsa do mrożenia nadają się jedynie ryby ze sklepu, które wcześniej nie były mrożone. Oczywiście najlepiej jest mrozić ryby świeżo złowione, dzięki czemu nawet po 4 miesiącach będziesz mogła się cieszyć pysznym i pełnowartościowym posiłkiem. Oczywiście zanim zamrozisz świeżą rybę musisz ją odpowiednio przygotować. Całe ryby najpierw należy wypatroszyć i dokładnie oczyścić z łusek. Jeżeli chcesz zamrozić filety rybne, zanim włożysz je do torebek na mrożonki przełóż pojedyncze kotlety pergaminem, żeby nie zbiły się w jedną całość.

Zasady mrożenia dań gotowych

Dania gotowe, które kupujesz w markecie nadają się do mrożenia, oczywiście pod warunkiem, że nie były wcześniej rozmrożone. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno i zamrożenie dania mrożonego sprawdź datę ważności. Z kolei dania schłodzone należy zamrozić w dniu zakupu.

Jeżeli zamrażasz własnoręcznie robione dania, jak potrawka czy gulasz absolutnie nie dodawaj do potrawy ryżu, makaronu ani ziemniaków. Dodatki te rozmiękną podczas rozmrażania i zamiast pysznego drugiego dania będziesz miała bezkształtną papkę. Jeżeli mrozisz mięso gotowane albo pieczone musisz się liczyć z tym, ze ono niestety wysycha i twardnieje w wyniku zamrożenia. Zamiast mrozić je w całości pokrój na grubsze plastry i zamroź wraz z odrobiną sosu. Możesz z powodzeniem mrozić pierogi, ale najlepiej jeżeli przed włożeniem do zamrażarki schłodzisz je w lodówce. Możesz również zamrozić sam farsz do pierogów lub knedli. W zamrażarce możesz też trzymać na czarną godzinę gotowe spody do pizzy lub też gotowe domowe pizze z nadzieniem.

Autor: Monika P.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 20.12.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...