szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Alkohol rozluźnia i sprawia, że jesteśmy bardziej śmaili. Jaki ma on jednak wpływ na seks, czy ułatwai zbliżenie czy niszczy związek?

Seks na lekkim rauszu

W społeczeństwie panuje obiegowa opinia, że alkohol dodaje odwagi, a „jednego” wypija się najczęściej dla kurażu, by pozbyć się oporów w kontakcie z płcią przeciwną. W takim przekonaniu utwierdzają nas także popularne amerykańskie seriale, takie jak np. „Jak poznałem waszą matkę” czy „Seks w wielkim mieście”, gdzie piwo i drinki stają się nieodłącznymi elementami zabawy. Bohaterki tego ostatniego, co weekend wychodzą zabawić się do klubów, a wieczór niejednokrotnie kończy się urwanym filmem i przygodnym seksem z nieznajomym. Pozostaje jednak pytanie, czy alkohol to najlepszy lek na zahamowania seksualne?    

Tagi: alkohol, kobieta, pochwica, seks, seksuolog, uzależnienie, wykorzystanie, związek

Seks na lekkim rauszu

fot: sxc.hu

Kobiety uzależniają się szybciej

Jeśli alkohol towarzyszy współżyciu sporadycznie i w niewielkich ilościach, raczej nie jest to powód do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj napoju zmienia naszą świadomość i wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Nigdy też nie wiadomo jak zareagujemy na najmniejszą nawet dawkę alkoholu, która może wejść w reakcję z przyjmowanymi przez nas lekami (niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, antydepresyjne czy antybiotyki). Istotne wydaje się też to, po co pijemy alkohol i czy przy kolejnych zbliżeniach możemy się bez niego obejść. Alarmująca staje się sytuacja, kiedy nie możemy współżyć z naszym partnerem na trzeźwo, bez lampki wina czy jednego drinka. Jak podkreśla psychoterapeutka Katarzyna Miller - „kobiety uzależniają się szybciej niż mężczyźni, a to z powodu mniejszej ilości tłuszczu we krwi, szybciej się też upijamy”.

Skutki picia

Picie alkoholu znosi także kontrolę emocji, często osoby stają się bardziej agresywne i wulgarne. Jak pokazują wyniki brytyjskich badań, niemal połowa ofiar napaści seksualnej spożywała wcześniej alkohol, a co trzecia pijana kobieta odbyła niezaplanowany stosunek seksualny. Co ciekawe, większość gwałcicieli, to osoby znane ofierze, a gro takich aktów przemocy ma miejsce podczas randek. Tak więc seks po alkoholu może mieć nieodwracalne skutki, zarówno fizyczne – ciąża, zgwałcenie, pobicie, jak również psychiczne – utrata szacunku do samej siebie, wzrost lęku przed kolejnym zbliżeniem czy nawracające wyrzuty sumienia, spowodowane złamaniem wyznawanych przez siebie zasad. Seksuolog, dr n. med Ryszard Smoliński dodaje, że na bazie traumatycznych doświadczeń seksualnych może się rozwinąć pochwica. Jest to choroba polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni pochwy, uniemożliwiającym odbycie stosunku.

Jak radzić sobie z lękiem towarzyszącym stosunkowi

Jeśli borykamy się z lękiem lub zahamowaniem w dziedzinie naszej seksualności, warto porozmawiać o tym z naszym partnerem. W otwartej komunikacji ważne jest, by mówić o swoich emocjach, jak przeżywamy daną sprawę, czego się boimy. To co może pomóc w takiej sytuacji, to zadbanie o atmosferę towarzyszącą współżyciu, romantyczny nastrój, zapalone świece i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli te zabiegi nie pomogą, może warto poruszyć ten temat przy najbliższej wizycie u ginekologa lub skonsultować się z seksuologiem.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 10.05.2016, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...