szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Alkohol rozluźnia i sprawia, że jesteśmy bardziej śmaili. Jaki ma on jednak wpływ na seks, czy ułatwai zbliżenie czy niszczy związek?

Seks na lekkim rauszu

W społeczeństwie panuje obiegowa opinia, że alkohol dodaje odwagi, a „jednego” wypija się najczęściej dla kurażu, by pozbyć się oporów w kontakcie z płcią przeciwną. W takim przekonaniu utwierdzają nas także popularne amerykańskie seriale, takie jak np. „Jak poznałem waszą matkę” czy „Seks w wielkim mieście”, gdzie piwo i drinki stają się nieodłącznymi elementami zabawy. Bohaterki tego ostatniego, co weekend wychodzą zabawić się do klubów, a wieczór niejednokrotnie kończy się urwanym filmem i przygodnym seksem z nieznajomym. Pozostaje jednak pytanie, czy alkohol to najlepszy lek na zahamowania seksualne?    

Tagi: alkohol, kobieta, pochwica, seks, seksuolog, uzależnienie, wykorzystanie, związek

Seks na lekkim rauszu

fot: sxc.hu

Kobiety uzależniają się szybciej

Jeśli alkohol towarzyszy współżyciu sporadycznie i w niewielkich ilościach, raczej nie jest to powód do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj napoju zmienia naszą świadomość i wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Nigdy też nie wiadomo jak zareagujemy na najmniejszą nawet dawkę alkoholu, która może wejść w reakcję z przyjmowanymi przez nas lekami (niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, antydepresyjne czy antybiotyki). Istotne wydaje się też to, po co pijemy alkohol i czy przy kolejnych zbliżeniach możemy się bez niego obejść. Alarmująca staje się sytuacja, kiedy nie możemy współżyć z naszym partnerem na trzeźwo, bez lampki wina czy jednego drinka. Jak podkreśla psychoterapeutka Katarzyna Miller - „kobiety uzależniają się szybciej niż mężczyźni, a to z powodu mniejszej ilości tłuszczu we krwi, szybciej się też upijamy”.

Skutki picia

Picie alkoholu znosi także kontrolę emocji, często osoby stają się bardziej agresywne i wulgarne. Jak pokazują wyniki brytyjskich badań, niemal połowa ofiar napaści seksualnej spożywała wcześniej alkohol, a co trzecia pijana kobieta odbyła niezaplanowany stosunek seksualny. Co ciekawe, większość gwałcicieli, to osoby znane ofierze, a gro takich aktów przemocy ma miejsce podczas randek. Tak więc seks po alkoholu może mieć nieodwracalne skutki, zarówno fizyczne – ciąża, zgwałcenie, pobicie, jak również psychiczne – utrata szacunku do samej siebie, wzrost lęku przed kolejnym zbliżeniem czy nawracające wyrzuty sumienia, spowodowane złamaniem wyznawanych przez siebie zasad. Seksuolog, dr n. med Ryszard Smoliński dodaje, że na bazie traumatycznych doświadczeń seksualnych może się rozwinąć pochwica. Jest to choroba polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni pochwy, uniemożliwiającym odbycie stosunku.

Jak radzić sobie z lękiem towarzyszącym stosunkowi

Jeśli borykamy się z lękiem lub zahamowaniem w dziedzinie naszej seksualności, warto porozmawiać o tym z naszym partnerem. W otwartej komunikacji ważne jest, by mówić o swoich emocjach, jak przeżywamy daną sprawę, czego się boimy. To co może pomóc w takiej sytuacji, to zadbanie o atmosferę towarzyszącą współżyciu, romantyczny nastrój, zapalone świece i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli te zabiegi nie pomogą, może warto poruszyć ten temat przy najbliższej wizycie u ginekologa lub skonsultować się z seksuologiem.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 10.05.2016, Aktualizacja:

Zobacz również
Jaśminowe zapachy od Prouvé - wspomnienie wakacji
Jaśminowe zapachy od Prouvé - wspomnienie ...

Jaśmin to jeden z najstarszych i najszlachetniejszych składników perfum. Najlepiej świadczy o tym sama nazwa – perskie yasmin oznacza po prostu „pachnący kwiat”. Ma owocowo-pudrowy aromat. Nowe zapachy Prouvé to propozycja dla wielbicieli ...

Semilac Sunny Glam, czyli paznokcie na wysoki połysk!
Semilac Sunny Glam, czyli paznokcie na ...

Tego roku obowiązuje tylko jedna zasada: masz błyszczeć! Sunny Glam to prawdziwie biżuteryjna propozycja od Semilaca. Paznokcie na wysoki połysk pięknie podkreślają naturalną opaleniznę, są również ozdobą każdej stylizacji. Na czym polega ...

Jak ubrać się do pracy latem? Stylizacje biurowe na upały
Jak ubrać się do pracy latem? ...

Gdy żar leje się z nieba masz ochotę wskoczyć w krótką sukienkę i japonki. Gorzej, gdy na co dzień pracujesz w biurze i obowiązuje cię konkretny dress code. Jak ubrać się do ...