szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dwoje na budowie: Poszukiwania fachowców

Komu zaufać, z jakimi fachowcami związać się na kilka miesięcy życia podczas budowy? To nie lada dylemat. Może polegać na polecanych fachowcach? Ale przecież zdarza się, że właśnie ci perfekcyjni popełniają, tylko na naszej budowie, serię błędów.

Tagi: budowa, budowa domu, dom, Fachowcy, jak znaleźć

Poszukiwania fachowców

Poszukiwania fachowców najlepiej zacząć od podpytania znajomych, którzy niedawno budowali dom

fot: BOSCH

Kasia i Piotr w poszukiwaniu specjalistów oraz wykonawców swego przyszłego domu pojechali na wieś na budowę do zaprzyjaźnionego małżeństwa. Uznali, że najlepiej uczyć się na oświadczeniu znajomych i słuchać rad innych. Najpierw jadą na działkę Beaty i Andrzeja.

Uwaga na piękne słówka

„Szefuniu, tu kończymy za tydzień i robimy u ciebie”– powiedział pan Stefan oparty o deskę szalunkową. Gdy nasza para wsiadła do samochodu, Piotr był wyraźnie zadowolony. „Chyba nie powiesz mi, że chcesz zatrudnić tę ekipę!”, zdenerwowała się Kasia. „Dlaczego nie, to jest bardzo konkretny majster i jego ekipa z pewnością też jest taka”. Kasia przewraca oczami: „Powiedział do ciebie »szefuniu« i już go polubiłeś. Jesteś próżny i ślepy. Ten człowiek miał rozbiegane oczy, zalatywało od niego piwem, po budowie walały się puste butelki, robotnicy byli bez rękawic, a sprzęt był porozrzucany i brudny. Totalny nieład. Beata mówiła, że spóźnili się u nich z wylewaniem stropu ponad miesiąc. A ty wierzysz, że stawią się za tydzień na naszej działce?”. Piotr ani nie zarejestrował w potoku słów Beaty, koleżanki Kasi, informacji o opóźnieniach prac budowlanych ani żadnego szczegółu z zachowania pana Stefana. To drobiazgi, na które przeciętny mężczyzna nie zwraca uwagi. Za to kobiety są na nie wyczulone. Szczegóły są istotne Kasia namówiła Piotra, żeby poszukali innej ekipy budowlanej. „Zobacz, jak ci murarze pracują. Jaki porządek na budowie, a wszyscy mają ubrania zgodne z wymogami BHP. Materiały poukładane pod wiatą”, zauważa Kasia. Piotr zatrzymał samochód i udał się na rozmowę z majstrem. W tej roli znów będzie lepszy od Kasi. Szybciej uzyska konkretne informacje, gdyż mężczyźni od razu przechodzą do sedna sprawy. Kobiety – bardzo rzadko. Choć panowie uważają to za brak precyzji, ma to swój cel. W ten sposób kobiety unikają konfrontacji i agresywnego brzmienia przekazywanej infor­macji. Pomaga to nawiązać więź i uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Piotr szybko ustalił z kierownikiem budowy warunki i umówił się na termin rozpoczęcia prac.Najczęściej to mężczyzna z mężczyzną załatwia sprawy najszybciej i najsprawniej. Negocjacje handlowe też lepiej, żeby w naszej historii przejął Piotr. Gdy natomiast pojawią się nieporozumienia i problemy w trakcie budowy domu, Kasi umiejętności będą niezastąpionedo łagodzenia konfliktów i ułatwiania osiągnięcia kompromisu.

Nastawienie ma znaczenie

„Podjedźmy teraz do geodety, którego polecił Andrzej”, zadecydował Piotr. Kasia się zgadza i dodaje: „Tylko nie zatrudniaj go tylko dlatego, że nazwie cię »szeryfem«, »bossem«, »kierownikiem«”. Piotr, zirytowany, nie odpowiada na zaczepki żony, za to zastanawia się, dlaczego Kasia wyjątkowo często zakłada czarny scenariusz. Można pokusić się o odpowiedź. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że wybieganie w przyszłość, a co za tym idzie, przewidywanie i zapobieganie niepożądanym wydarzeniom to typowa cecha kobiet. Niestety, zachowanie tego typu często odczytywane jest błędnie jako pesymizm. Panie mają dużo lepszą niż mężczyźni umiejętność rozpoznawania ludzkich charakterów, czym wykazała się Kasia podczas spotkania z panem Stefanem. Odczytują cechy pozytywne i negatywne o wiele szybciej. Na dodatek dużo łatwiej wyczuwają kłamstwo, dlatego tak trudno Piotrowi przekonać żonę, że musi zostawać na nocnych posiedzeniach w biurze. Prędzej czy później ona rozszyfruje, w jakim pubie był mecz (mimo że pomyli AC Milan z Atletico Madrid).

Ważne nieważne informacje

„Tu gdzieś był szyld reklamujący usługi geodezyjne. Obok sklepu z artykułami ogrodniczymi, przy takim brązowym parkanie”, mówi Kasia. Rzeczywiście, tablica wyłoniła się zza krzaka bzu. Kobiety mają umiejętność przechowywania w pamięci pozornie mało istotnych szczegółów. Choć jest to pamięć krótkotrwała, jednak mężczyźni nie zaśmiecają sobie w ten sposób głowy (i czasem na tym tracą). Piotr za to doskonale zapamiętał wszystkie ceny usług podane przez pana Stefana oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. Mógł je porównać z zaproponowanymi przez drugą ekipę. Kasia już dawno wyrzuciła je z głowy, zresztą jak większość kobiet nie ma pamięci do cyferek, chyba że dotyczą ceny i rozmiaru butów

Pytać ludzi czy nie pytać?

Podczas jazdy okazało się jednak, że zgubili drogę. „Chyba źle pojechaliśmy. Zatrzymaj i zapytajmy kogoś o drogę”, radzi Kasia. Piotr nie zatrzymuje, bo pytając o drogę mieszkańców wsi, naraziłby się na podejrzenia o słabość i nieumiejętność poradzenia sobie w trudnej sytuacji. Większość mężczyzn ma potrzebę bycia nieomylnym. Paradoksalnie, jest to cecha, której kobiety szukają w partnerach. Przyczyną tej nieodpartej chęci bycia nieomylnym jest sposób wychowania chłopców w kulcie samodzielnego, perfekcyjnego bohatera. James Bond nigdy nie zapytałby o drogę! Chyba że poboczem szłaby długonoga i długowłosa dziewczyna z bańką mleka. Jednak w tym przypadku rzecz ma się zgoła inaczej, gdyż podążająca do wsi mleczarka jest raczej... długowąsa.

Siła ciszy

„Oczywiście nie zatrzymasz się i będziemy tak kluczyć po wsi do nocy. Ludzi trzeba pytać, rozmawiać z nimi, inaczej nic nie będziesz wiedział. Ty byś z nikim nie rozmawiał. Wiesz, do czego to prowadzi?”. Piotr nie przyzna racji żonie, raczej jak większość mężów rzuci jakąś delikatną uwagę: „Proszę, nie mów tyle”, lub bardziej dosadną. Według socjologów kobiety nie potrafią mówić mało i zwięźle. Bierze się to stąd, że ewoluowały, przebywając w grupie kobiet, dzieci i starców. Czas spędzały, pogłębiając więzi międzyludzkie podczas konwersacji i pilnowania ogniska domowego, podczas gdy mężczyźni polowali na dziką zwierzynę. W ciszy podglądali mamuty zmierzające ku wykopanej w ziemi pułapce. Mężczyźni siłą rzeczy nie przywykli dużo mówić. Piotr w ciągu kilku minut, przekonany o kompetencji geodety i wyraźnie zadowolony z tego, że specjalista okazał się niezwykle dokładnym i kompetentnym ekspertem, zamówił jego usługi. Podsumowanie osiągnięć „Mamy geodetę, kierownika budowy i ekipę murarzy. Musimy znaleźć jeszcze inspektora nadzoru. A hydraulik, elektryk, a co z gazem? Jak my to wszystko zrobimy?”, martwi się Kasia. „Mam już plan i na wszystko znajdziemy sposób”, odpowiada Piotr. Może mówi mniej, jak każdy pan, ale racjonalny grafik zadań jest w stanie ułożyć nawet przy wielce rozmownej żonie. Dlatego lepiej, aby mężczyzna zajął się planowaniem, ustalaniem prac i cen z wykonawcami. Kobieta będzie nieodzowna w poszukiwaniach kontaktów, rozpoznawaniu charakterów ludzkich i pamiętaniu szczegółów, które w kluczowym momencie mogą okazać się nie do przecenienia.

Autor: AHA

Zdjęcia: BOSCH

Publikacja: 20.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...