szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dwoje na budowie: Projekt ogrodu

„Ogród nasz widzę pachnący” – rozmarzyła się Kasia. „Nawet nie myśl o tym, że pozwolę na sadzenie w nim jakichś kolorowych chwastów” – żachnął się Piotr.

Tagi: dom, ogród, projekt, projekt ogrodu, Projektowanie ogrodu

Projekt ogrodu

Ogród to domena kobiet. Jednak mężczyźni też mają w tym temacie coś do powiedzenia

fot: BIURO KWIATOWE HOLANDIA

Tworzenie ogrodu, tak jak budowa domu i kreowanie wystroju wnętrz, to następne pole, na którym poznajemy swoich partnerów. Preferencje i styl wynosimy ze swoich środowisk, wspomnień i doświadczeń rodzinnych, więc łatwo możemy rozmijać się w oczekiwaniach ze współmałżonkiem. Nic w tym dziwnego czy niespotykanego. Jednak jeśli sami nie wypośrodkujemy, nie wyważymy swoich roszczeń, nie doprowadzimy do rezultatu zadowalającego obie strony, nie osiągniemy komfortu psychicznego. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć, zbudować, wykreować tu – problematyczny – ogród, który składałby się z trawnika w części centralnej i ozdobnych kwietników oraz skalniaków w narożnikach działki. Jeśli nie uda nam się znaleźć takiego rozwiązania, satysfakcjonującego obie strony, nieodzowna może stać się pomoc trzeciej osoby. Często rolę przypadkowego rozjemcy i mediatora gra architekt naszego domu lub projektant zieleni.

Po co kwiaty?

Dlaczego w ogóle o tym mówimy już teraz Przecież dom jeszcze nie jest wybudowany? Do ogrodu jeszcze daleka droga”– dziwi się Piotr. „To nieprawda, czytałam o tym, że ogród powinno się planować wcześniej, nawet przed rozpoczęciem budowy. Dobrze byłoby zasadzić drzewa, przecież wiesz, jak długo rosną”– odpowiada Kasia. „Pamiętasz, Beata opowiadała o garden party, na którym gospodarze przenosili stół i krzesła pod kolejne krzewy i drzewa pachnące w określonym momencie. Najpierw biesiadowali pod bzem, potem pod lipą i jaśminem…”– snuje opowieść Kasia. „Tak, tak, już widzę, jak będę nosić te wszystkie sprzęty przy okazji każdych zaproszonych gości, ani mi się śni”– zadrwił Piotr. – Na pewno nie będzie w ogrodzie żadnych drzew liściastych, nie skażę się na coroczne grabienie liści na jesieni. Posadzimy same iglaki, i to wzdłuż płotu. Środek wypełni soczysta zieleń trawy równiutko skoszonej naszą piękną kosiareczką”. Kobiety zawsze dbały o atmosferę domostwa i jego otoczenie. To naturalna potrzeba i tendencja, aby zapewnić rodzinny i przytulny klimat ogniska domowego. Ciekawym zjawiskiem, które można zaobserwować, jest to, że mężczyźni nie widzą potrzeby ani słuszności w działaniach upiększających dom. Jednak efekt końcowy bardzo ich cieszy.

Sztuka argumentacji

„Czy wiesz, ile taki traktorek koszący kosztuje? Nie mamy pieniędzy na zbytki, normalna kosiarka to już wydatek”– Kasią aż zatrzęsło. Argumentom przemawiającym za zakupem jeżdżącej machiny nie było końca, Piotr wyszukiwał najróżniejsze i najbardziej przedziwne. Jasne stało się, że nic nie uchroni budżetu rodziny przed inwestycją i topnieniem rezerw. Ostatecznie przekonał Kasię argument gotowości męża do przejęcia odpowiedzialności za stan trawnika. Wbrew pozorom często korzystamy w układzie partnerskim z technik negocjacji handlowych. Przenoszenie takich, zwykle zawodowych, sposobów dojścia do porozumienia może przynieść efekt. Każda metoda będzie dobra, jeśli do dobra ogółu prowadzi.

Ważna komunikacja

„Sama zbuduję skalniak, wezmę odnóżki rozchodników od siostry z działki, dodam kilka płożeńców, kamienie – i gotowe. W drugim rogu działki zrobię naturalny, wiejski ogródek kwiatowy: malwy, rumianek, dziewanna. No i gdzieś muszą być truskawki, poziomki i krzaczaste pomidorki koktajlowe…”– rozmyśla Kasia. Zagłębiony w lekturę gazety sportowej Piotr w rzeczywistości snuł wizje polegiwania w przyszłym ogrodzie: „Na wiosnę będę czytał sobie gazetę na trawie, łapiąc pierwsze promienie słońca, latem przeniosę swój rattanowy fotel pod ogrodzenie, gdzie w upragnionym cieniu tui przyjemnie będzie rozkoszować się widokiem rozległego trawnika”. Często, aby uniknąć spodziewanego konfliktu, zamykamy się w sobie i sukcesywnie podążamy spokojną drogą do celu. Jednak życie uczy, że prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć z argumentami drugiej strony. Dobrze, gdy, zanim podejmiemy nieodwracalne działania czy inwestycje. Jeśli wybierzemy dogodny moment na rozmowę i poprowadzimy mądrze spokojną dyskusję, wysłuchując wzajemnych racji, mamy szansę na porozumienie i wypośrodkowanie oczekiwań. To żadna sztuka stworzyć ogród, w którym będziemy przebywać sami.

Pomoc osoby trzeciej

„Jeśli nie możecie się dogadać, trzeba wynająć architekta krajobrazu” – wygłosiła radę mama Kasi. „Co też teściowa mówi, czy my nie umiemy zasiać trawy i posadzić kilku drzewek? Wielka mi filozofia” – uśmiał się Piotr. „Poza tym to czysta strata pieniędzy, wymyśli jakieś drogie odmiany i inne baobaby, które się nie przyj­mą, i wszystko do wyrzucenia. Człowiek nie ma ani ogrodu, ani pieniędzy”. „A skąd ty masz takie doświadczenie, kochanie? – broni zdania mamy Kasia. – Znam osoby bardzo zadowolone z pracy projektanta zieleni. To ekspert, który zna się na roślinach, dopasowuje je do rodzaju gleby i uczy pielęgnacji. Dzięki powstają dzieła sztuki”. „Jesteś jak zwykle łatwowierna” – skomentował Piotr. To prawda, że kobiety łatwiej poddają się namowom, reklamie i zewnętrznym podszeptom. Mężczyźni są mniej ufni i nie ulegają szybkim zachwytom i niesprawdzone metody nie budzą ich zaufania. Jeśli sami nie przetestują, nie zaangażują się w dane przedsięwzięcie, nie zaakceptują nowości. W dodatku rzadko kto ma dla nich na tyle silny autorytet, aby ich przekonać i spowodować rezygnację z potrzeby zdobywania własnych doświadczeń. Oczywiście nie brak też mężczyzn ulegających urokom i technikom akwizytorów pozostawiających ich z naręczem niepotrzebnych zakupów i uszczuplonym portfelem, ale w wypadku naszych bohaterów zdecydowanie nie dotyczy to Piotra.

Autor: AHA

Zdjęcia: BIURO KWIATOWE HOLANDIA

Publikacja: 21.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...