szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dwoje na budowie: Wnętrza i dizajn

Nowoczesne, sterylne wnętrza zaprojektowane przez designerów dla wielu są obiektem marzeń. Okazuje się jednak, że dizajn nie jest dla wszystkich.

Tagi: design, dizajn, nowoczesny, projekt, projekt wnętrza, wnętrze

Fajnie w dizajnie?

Nowoczesne, surowe wnętrza nie wszytkim przypadną do gustu. Wybór takiej aranżacji wnętrz warto omówić z drugą połową

fot: Mariusz Bykowski

Roman, właściciel niewielkiej firmy handlowej, od zakończenia studiów tułał się po wynajętych mieszkaniach. Cały kapitał inwestował w przedsiębiorstwo i nie miał czasu myśleć o czymś na stałe. Nawet po ślubie zamiast domu kupił mieszkanko, na wypadek gdyby przyszło się przenieść do innego miasta. Twierdził, że za wcześnie na budowę rodzinnej siedziby. Po kilkunastu latach chudych przyszedł oczekiwany przełom. Roman podpisał świetny kontrakt i zdobył pieniądze na budowę domu. Żona marzyła o nowoczesnym budynku i nie dało się z nią dyskutować. Ruszyła budowa i Roman też ruszył – w sprawach służbowych do Hiszpanii. Żonie powierzył wykończenie i urządzenie domu. Gdy wrócił, oniemiał. Co prawda dostawał od ukochanej cotygodniowy serwis zdjęciowy pokazujący przebieg prac, ale rzeczywistość była szokująca. Ich nowoczesny dom dzięki zabiegom szalonej projektantki zamienił się w luksusową willę urządzoną według najnowszych trendów. Jednym słowem – dizajn do sześcianu.

Minimum mebli, maksimum udziwnień

Marzenia o przytulnej przystani spracowanego biznesmena rozwiały się jak dym. Żona długo się dziwiła, dlaczego Romek najwięcej czasu spędza w małym warsztacie przy garażu, którego nie dosięgła inwencja projektantki. Gdy go spytałem, dlaczego tak narzeka, skoro ma dom zasługujący na miano rezydencji XXI wieku, opowiedział mi kilka intrygujących historii:

  • ekstrawagancka designerka pozbawiła go intymności. Wszędzie wielkie okna i – broń Boże – nic, co by je zasłaniało. W salonie i gabinecie można to znieść, ale w ubikacji!? Szkło od podłogi do sufitu. Co prawda za oknem kawałek trawnika i gęsty żywopłot, ale raz, gdy Roman oddawał się porannej prasówce, zobaczył za oknem kota, który pukał łapką w szybę. Odruchowo zasłonił się gazetą i pomyślał, co by to było, gdyby zamiast kota pod okno podszedł ktoś z odwiedzających ich często gości.
  • pewnej nocy Roman, schodząc w nocy do kuchni, zboczył nieco z kursu i spadł ze schodów. Na szczęście tylko się potłukł. Żona za nic nie chciała się zgodzić, żeby po tym wypadku dorobić poręcze.
  • Roman odzwyczaił się od telewizji. Co z tego, że telewizor zaczyna się w jednym pokoju i kończy niemal w drugim. Kiedyś chętnie siadywał przed ekranem z piwem w ręku. Teraz nie ma o tym mowy – puste puszki szpecą sterylne przestrzenie. A poza tym co to za przyjemność siedzieć na sofie w kształcie skórzanego serdelka.
  • pies wyniósł się do budy po tym, jak jego pazurki uwięzły w futrzanym dywanie. Męczył się ponad godzinę, zanim nożyczki oswobodziły go z dizajnerskiej pułapki.
  • latem Roman jada w kuchni. W salonie są plastikowe krzesła. Kiedyś, będąc w szortach, wstał od stołu, a krzesło razem z nim.

Powrót do przeszłości

Czy można mu się dziwić, że dość ma życia w nieprzyjaznym otoczeniu, gdzie stoją lampki, które bardziej wyglądają, niż świecą, wazoniki, które znienacka podchodzą pod rękę, oraz dziesiątki przedmiotów, których przeznaczenia Roman wciąż jeszcze nie rozwikłał. Teraz rozważa chytry plan. Interesy idą wciąż dobrze. Zamierza więc zbudować przytulny mały domek na upatrzonej już działce koło lasu. Będzie kominek, dużo drewna, okna ze szprosami, a w nich kwiaty i staromodne firanki. Będzie to pszenno-buraczany dizajn z ludzką twarzą. A co z „żoną modną”? Albo się tam wprowadzi, albo zaakceptuje małżeństwo na dystans. Na razie ma umówionych klientów chętnych wynająć stary, supernowoczesny dom.

Autor: RM

Zdjęcia: Mariusz Bykowski

Publikacja: 24.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...