szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Dwoje na budowie: Zmagania z planem

Zanim rozpocznie się budowa domu, mamy do przemyślenia wiele rzeczy. Projekt można dostosować do naszych potrzeb, przesunąć ścianę, okno. Potem należy wybrać materiały, ekipę i zaplanować wiele działań. Na tym etapie drogi również czekają nas trudności natury psychologicznej.

Tagi: budowa, dom, Plan domu, projekt, Projekt domu

Zmagania z planem

Jeśli nasze zdania odnośnie planu są mocno podzielone o radę lepiej zapytać architekta

fot: MULTI

Porozumienie na linii on i ona bardzo rzadko jest łatwe. Kasia i Piotr mają już owoc swych kompromisów, czyli wspólnie wybrany projekt przyszłego domu. Siedzą przy stole pochyleni nad planem, myślą i dyskutują.

Oglądają projekt

„To nie jest łazienka, tylko już hol, przecież widzisz, że tu jest ściana! Przestań kręcić tą kartką! To jest okno wychodzące na ogród, a nie na ulicę!” – mówi Piotr do Kasi. Prawdę mówiąc, nie mówi tylko krzyczy, dlaczego? Z tego samego powodu, dlaczego każda podróż samochodem, podczas której Kasia trzyma mapę, a Piotr prowadzi, kończy się awanturą. Prawda jest taka, że kobiety z reguły nie potrafią czytać map i planów. Mężczyźni są o wiele bardziej uzdolnieni pod tym względem. Bardzo różnimy się, jeśli chodzi o zdolności postrzegania przestrzennego, czyli umiejętności wyobrażania sobie przedmiotów, ich kształtów, położenia, rozmieszczenia i proporcji. Są to umiejętności, które przydają się nam podczas pracy z rysunkami, takimi jak plan domu. Niestety, tylko 25% kobiet potrafi lepiej niż przeciętny mężczyzna rozwiązać zadanie sprawdzające zdolność postrzegania przestrzennego, ale Kasia do nich nie należy. Aby wyobrazić sobie wygląd kuchni, musi przekręcić kartkę tak, żeby wejście do niej znajdowało się u dołu rysunku. Tak samo z mapą dojazdu na działkę znajomych – musi ustawić ją zgodnie z kierunkiem poruszania się. Bez obracania kartek nic się nie uda – ani rozmieścić mebli, ani zdążyć na grilla. Najlepiej będzie, jeśli i ona, i on będą mieli swoją kopię planu. Prawdopodobnie mężczyzna szybciej zorientuje się w topografii domu. Musi być cierpliwy i pozwolić kobiecie pokręcić planem w każdą stronę i dać jej czas, aby spokojnie wyobraziła sobie przestrzeń. Przetworzenie w głowie obrazu dwuwymiarowego w trójwymiarowy jest łatwe tylko dla płci brzydkiej.

Urządzają w wyobraźni

„W sypialni wstawimy nasze łóżko, a przed nim postawimy szezlong prababci. Oczywiście naprzeciw niego szafę z lustrzanymi drzwiami” – mówi Kasia. Dziwnie czerwony na twarzy Piotr odpowiada przez zęby: „Przecież to się nie zmieści. Nie wejdziesz do pokoju przez te graty”. „Ja ci dam graty, przecież o tym zawsze marzyliśmy. Poza tym tu jest dużo miejsca, spójrz na plan”. Naturalnie Piotr ma rację, takie ustawienie nie może sprawdzić się w sypialni, chyba że przesunie się ścianę między pokojami. Skąd ta rozbieżność? Stąd, że kobiety nie potrafią pracować w wyobraźni z przedmiotami trójwymiarowymi, jakimi są na przykład meble. Nie potrafią zagospodarować wyimaginowanej przestrzeni, czyli umeblować pokoi, pod względem wymiarów przedmiotów i ich dopasowania. Niewiele zmieni się, gdy pokój sypialny będzie już wybudowany, a meble na środku salonu w nieładzie czekały na ustawienie – nadal Kasia będzie naiwnie myślała, że wszystko się zmieści. W dopasowywaniu przestrzennym przedmiotów takich jak meble mężczyzna jest zazwyczaj dużo bieglejszy niż kobieta. Można pozostawić mu to zadanie albo wycięte z kartonu czy tektury modele mebli rozmieszczać do woli na planie domu – oczywiście muszą być wykonane w tej samej skali. Niech się z nas śmieją i wytykają palcem, ale musimy sobie jakoś radzić w takiej sytuacji, skoro imaginacja większości kobiet rzadko dorównuje wyobraźni przeciętnego mężczyzny.

„Ustawiają” dom

„Wejście do domu trzeba zrobić z boku, bo nie będziemy mieli słońca w salonie. A ja nie lubię mrocznych pokoi” – mówi do Kasi Piotr. „A skąd to wiesz?” – pyta żona. Nie może uwierzyć, że da się zaplanować takie rzeczy, nie będąc w miejscu, w którym ma powstać dom. Jak siedząc w mieszkaniu, Piotr wie, gdzie jest północ na działce? „Przecież nie zapamiętał omszałej strony pni drzew, bo ich tam nie ma, poza tym to ja byłam w harcerstwie, a nie on” – rozmyśla Kasia. Mężczyźni, w przeciwieństwie do większości kobiet, bez trudu odnajdują orientacje kierunków świata w miejscu, w którym się znajdują. Kiedy musimy zaplanować usytuowanie domu na działce, lepiej powierzyć to zadanie mężczyźnie. Jego umiejętności przydadzą się także podczas sadzenia roślin, krzewów i drzew, które wymagają określonej orientacji przestrzennej, jak choćby jałowce. Oczywiście dobrze, żeby kobieta trzymała rękę na pulsie, bo może okazać się, że każdy potrzebuje słońca w domu gdzie indziej. W końcu mąż, oddany wielbiciel kina domowego, może zaplanować swój salon od strony północnej dla przyjemnego zaciemnienia „sali kinowej”.

Rozmawiają na działce

Kasia spogląda przed siebie na kawałek ziemi, na którym powstanie ich dom. „Będziemy mieli dużo grabienia liści na jesieni, bo sąsiadka z prawej strony ma przy płocie drzewka owocowe. Za to ta z lewej ma dziką różę. Ten krzew szybko się rozrasta i może rozprzestrzenić się do nas, jeśli zrobimy szpary między żerdziami płotu. To naturalny drut kolczasty na złodziei. Czyż nie?”. Piotr rozgląda się nerwowo, najpierw odwraca głowę w prawą stronę, potem w lewą i nie nadąża za słowami Kasi. Dlaczego ona mówiła to wszystko, nie ruszając głową? Z tego samego powodu, z którego tylko on jest przyłapywały na oglądaniu się za kobietami na ulicy, a sam Kasi nie przyłapał na wpatrywaniu się w mijanego mężczyznę. Według badań żony oglądają się za mężczyznami równie często, tylko że mężowie tego nie zauważają. Żeby mężczyzna „zobaczył”, musi odwrócić głowę w kierunku danego celu. Kobieta wcale nie, ponieważ posiada zdolność rejestrowania szerszego pola widzenia. To nie czarna magia, tylko biologiczne wyposażenie. Kasia ma po prostu więcej światłoczułych komórek na tylnej powierzchni gałki ocznej. Kobieta powinna wykazać się cierpliwością i pozwolić mężczyźnie zapoznać się z omawianym przedmiotem. On potrzebuje czasu, żeby zwrócić nie tylko wzrok, ale i całą głowę w kierunku tego, o czym mówi lub myśli.

Zbierają informacje

„Jak będziesz rozmawiał przez telefon o ekipie budowlanej, to zamów też chińszczyznę na obiad, pamiętaj, że przyjdzie Agnieszka z Konradem, a ona nie lubi czosnku. Telefon do urzędu geodezyjnego jest na lodówce. Porównaj też ceny, bo robotnicy od fundamentów polecani przez Zbyszka wydają się drożsi niż ekipa pana Zdzicha”. Dlaczego po tych słowach Kasi Piotr wpadnie w furię? Przy porównywaniu cen, w negocjacjach handlowych i organizacji pracy może się okazać lepszy niż żona. Dobrze, że to on ma prowadzić konkretne i rzeczowe rozmowy. Zrobi to jednak dobrze pod jednym warunkiem – jeśli będzie miał tylko jedną sprawę do załatwienia w jednym czasie! Panowie potrafią skupić się tylko na pojedynczym problemie, tak skonstruowany jest ich mózg. Kiedy Piotr skończy umawiać robotników od fundamentów, może zająć się rozmową z geodetą. Gdy skończy z geodetą, przemyśli sprawę wynajęcia betoniarki. Nie bardzo można liczyć na to, że wpadnie na pomysł, iż ekipa majstra Zdzicha może też mieć do wynajęcia betoniarkę i zaprzyjaźnionego, taniego geodetę. Prośba o zamówienie jedzenia przez wykonanie następnego telefonu to już okrucieństwo ponad miarę. Przecież to temat z zupełnie innej półki, innego gatunku, innego zakresu tematycznego! Do tego Piotr musi się całkowicie „przestroić” z tematu budowa na temat konsumpcja! W innym przypadku niepowodzenie gotowe na całej linii. Jeśli chcemy, żeby mężczyzna wykonał jakieś zadanie, trzeba mu dozować informacje w pojedynczych porcjach i w odpowiednich odstępach czasowych. Panowie potrafią się doskonale koncentrować, do tego stopnia, że nie wiedzą, co się wokół nich dzieje. Zadanie będzie dobrze wykonane, jeśli nie będziemy ich rozpraszać i zbyt dużo naraz wymagać.

Myślą o formalnościach budowlanych

Kupno projektów to nie koniec formalności przed rozpoczęciem budowy. Trzeba odwiedzić wydział architektury urzędu gminy, postarać się uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, aktualną mapę geodezyjną, pozwolenie na budowę, sprawdzić techniczne warunki przyłączenia do mediów, zgłosić zamiar przeprowadzenia robót, potem umówić kierownika budowy, inspektora nadzoru i tak dalej. Kasia załamuje ręce. Jeśli chodzi o skuteczność załatwiania spraw w urzędach Piotr może okazać się dużo lepszy, zwłaszcza gdy za biurkami będą siedziały panie urzędniczki. Ale żeby skompletować dokumenty, zrobić ksero, kupić znaczki skarbowe, odnaleźć stare dokumenty w domu... na to cierpliwości może mu nie starczyć. Kobiety zwykle są bardziej dokładne i skrupulatne, zwłaszcza podczas wykonywania zadań i prac takich jak prace naukowe wymagające skupienia i mrówczego gromadzenia danych. Przy składaniu dokumentacji budowy ona będzie o wiele bardziej kompetentna niż mężczyzna. On za to szybciej załatwi sprawy urzędowe, gdyż jego stanowczość i koncentracja na pojedynczej sprawie jest dużo efektywniejsza.

Dzielą zadania

Podczas planowania zadań przed budową domu warto jest rozdzielić sprawy do załatwienia według predyspozycji osób. Każdy z nas ma umiejętności, do których bardziej jest predestynowany niż do innych. Dobrze, gdy Kasia ustali kolejność zadań i będzie pojedynczo komunikowała je mężowi, zajmie się planowaniem ogrodu, mając na uwadze ogrody sąsiadów, zbierze dokumenty i szczegółowe informacje niezbędne do załatwiania formalności, którymi już lepiej, aby zajął się Piotr. Gdy jego domeną stanie się odnalezienie stron świata na działce, zaprojektowanie przestrzenne wnętrza, wówczas prace potoczą się dużo sprawniej.

Autor: AHA

Zdjęcia: MULTI

Publikacja: 20.09.2011, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...