szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak poprawić libido i znów cieszyć się seksem?

10 zabójców libido. Jak odzyskać ochotę na seks?

Brak ochoty na seks to często skutek obniżonego libido. Zmniejszenie popędu seksualnego może mieć różne przyczyny i nie zawsze da się je określić bez pomocy specjalisty. Oto 10 najczęstszych powodów spadku libido i utraty zainteresowania seksem.

Tagi: brak ochoty na seks, brak orgazmu, co obniża libido, jak poprawić libido, libido, obniżenie popędu seksualnego, obniżone libido, przyczyny obniżenia libido, seks, spadek libido, zmniejszony popęd seksualny

Jak podnieść libido?

Sposoby na zwiększenie popędu seksualnego.

fot: sxc.hu

Stres

Dłogotrwały stres potrafi skutecznie odberać ochotę na seks i zespuć atmosferę sypiali. Pod wpływme stresu, zarówno u mężczyzn jak i kobiet, zmniejsza się ilośc produkowanego testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie pożądania seksualnego. Wzrasta za to poziom prolaktyny i adrenaliny, powodujących uśpienie pożądania i odpływ krwi z narządów. Wahania tych hormonów w znacznym stopniu pogarszają jakość życia seksualnego i mogą spowodować całkowitą utratę zainteresowania seksem. Pojawiają się problemy z odczuwaniem podniecenia i osiaganiem orgazmu, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zainteresowania seksem. Jak w tej sytuacji uratować libido? Choć to nie łatwe, należy unikać stresujących sytuacji i relaksować się na różne sposoby. Można wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, ćwiczyć jogę, odpocząć w SPA lub wykorzystać różne techniki relaksacyjne.

Depresja

Depresja niemal zawsze idzie w parze z obniżonym libido. Jest to związane ze zmianami neurohormonalnymi i działaniem leków antydepresyjnych. Osoby cierpiące na depresję słabiej odbierając bodźce, przez co seks sprawia im mniejszą przyjemność. W przypadku depresji nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty i podjęciem leczenia farmakologicznego. Jest to w prawdzie błędne koło, bo skutkiem ubocznym stosowania leków antydepresyjnych jest spadek libido, lecz tylko w taki sposób można przywrócić chęć do życia. I do seksu.

Antykoncepcja hormonalna

Wiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na zmniejszoną ochotę na seks. Jest to związane głównie z przyjmowaniem pigułek jednofazowych, które nie dopasowują poziomu estrogenu do zmian hormonalnych zachodzących podczas cyklu. Jeśli podczas przyjmowania antykoncepcji stracimy ochotę na seks, powinniśmy niezwłocznie zwrócić się do ginekologa i poprosić o zmianę pigułek najlepiej na trójfazowe, które nie blokują wytwarzania hormonów płciowych przez jajniki.

Alkohol

Nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na jakość życia seksualnego. Alkohol spowalnia przepływ impulsów nerwowych i upośledza działanie ośrodków kontroli oraz obniża poziom testosteronu. U mężczyzn mogą pojawić się problemy ze wzwodem a u kobiet problem z osiąganiem odpowiedniego poziomu podniecenia i orgazmu, a to z kolei może stać się przyczyną uraty zainteresowania seksem.

Problemy w związku

Częste kłótnie, skrywany żal, brak zaufania i szczerych rozmów z partnerem niszczą atmosferę w sypialni i odbierają ochotę do zbliżeń. Złe doświadczenia, takie jak zdrada czy przemoc, mogą negatywnie wpłynąć na ogólne myślenie o związku i relacje z przyszłymi partnerami a także przyczynić się do obniżenia libido. Aby w łóżku znów zaczęło iskrzyć, para musi naprawić swoje relacje poza sypialnią. Niezbędna jest szczera rozmowa i opracowanie plany wyjścia z kryzysu. Jeśli partnerzy nie potrafią sami uzdrowić swojego związku, powinni zdecydować się na psychoterapię dla par.

Złe doświadczenia z przeszłości

Molestowanie seksualne, gwałt, przemoc lub negatywne doświadczenia z inicjacją seksualną mogą objawiać się awersją do seksu i znacznego obniżenia popędu seksualnego. Negatywne wspomnienia związane z aktem seksualnym często wywołują blokadę psychiczną przed zbliżeniem i problemy z nawiązywaniem głębszych relacji z płcią przeciwną. Taki stan może trwać latami, nawet, gdy zostaniemy otoczeni miłością ze strony partnera. Jedynym sposobem, by uwolnić się od negatywnych wspomnień i zacząć czerpać radość z seksu, jest psychoterapia.

Kompleksy

Spadek libido może wiązać się z zaniżoną samooceną wynikającą z kompleksów związanych z niedoskonałościami ciała. Wiele kobiet i mężczyzn unika zbliżeń, obawiając się odrzucenia ze względu na swoją nieatrakcyjność fizyczną. Małe piersi, cellulit, fałdki tłuszczu, krótki penis często wywołują uczucie wstydu, a gdy staną się tematem uszczypliwych uwag ze strony partnera, mogą stać się przyczyną frustracji i obniżenia popędu seksualnego. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zerwanie z obsesyjnym myśleniem o swoich niedoskonałościach i skupieniu się na atutach swojej urody i osobowości. Wiele z kompleksów związanych z wyglądem można łatwo pokonać, wystarczy tylko chcieć. Warto przejść na dietę, zacząć uprawiać sport, uczęszczać na zajęcia fitness, wybrać się do kosmetyczki, fryzjera i kupić sobie jakiś seksowny ciuszek. Jeśli problem z samoakceptacją tkwi głębiej, należy koniecznie zgłosić się do psychologa i podjąć terapię.

Leki

Regularne przyjmowanie niektórych leków powodują obniżenie libido. Zaliczają się do nich leki antydepresyjne, leki na nadciśnienie, hormonalne, obniżające poziom cholesterolu, beta blokery oraz leki moczopędne. Warto zasygnalizować ten problem lekarzowi. Czasami zmiana leku lub dawkowania może poprawić sytuację.

Problemy hormonalne

Wahania hormonalne bardzo często wiążą się z obniżeniem popędu seksualnego. Spadek libido powoduje obniżony poziom testosteronu – hormonu odpowiedzialnego u obojga płci za odczuwanie popędu seksualnego lub zwiększona produkcja prolaktyny. Także niedoczynność hormonów tarczycy może przyczynić się do słabszego odczuwania pożądania. W okresie menopauzy spada produkcja hormonów płciowych - testosteronu i estrogenu. Objawia się to suchością pochwy podczas stosunku i zmniejszeniem wrażliwości narządów płciowych. Jakość życia seksualnego może wtedy poprawić hormonalna terapia zastępcza.

Niektóre choroby

Problemy z odczuwaniem pożądania mogą być związane z chorobami układu krążenia, problemami z tarczycą, schorzeniami układu nerwowego lub płciowego. Obniżenie libido może towarzyszyć cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, niedoczynności tarczycy, urazom rdzenia kręgowego, endometriozie i stanom zapalnym przydatków. Na osłabione odczuwanie pożądania mają także wpływ leki stosowane a te schodzenia. Jeśli to możliwe, warto poprosić lekarza o zmianę dawkowania leku lub zmianę środka leczniczego na inny oraz zapytać o możliwość stosowania preparatów podnoszących libido.

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 04.07.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
AFRODYZJAKI: jak zwiększyć libido i osiągnąć satysfakcję z seksu?
AFRODYZJAKI: jak zwiększyć libido i osiągnąć ...

Pomysł na udany seks? Warto sięgnąć po afrodyzjaki! Afrodyzjaki to potrawy, przyprawy lub ekstrakty, które podnoszą libido i pomagają zwiększyć satysfakcję z seksu. Na ich temat powstało wiele legend. Czy afrodyzjaki rzeczywiście ...

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...