szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Typy Mężczyzn

Nowy Mężczyzna, czyli jak dandysi zawładnęli światem

Męskość wyszła z mody. Stała się passe, podobnie jak włosy na klacie czy zakładanie sportowych dresów na co dzień. Zamiast niego mamy dandysa, dzieciaka ewolucji, który gdzieś pomiędzy naturą włochatego drwala, a stylem zniewieściałej ciotki znalazł sens swojego istnienia. Czyżby był to długo wyczekiwany ideał?

Tagi: david beckham, metroseksualista, przystojni mezczyzni, seksowni faceci

DAVID BECKHAM sto lat! Zobacz wszystkie wcielenia najseksowniejszego piłkarza wszech czasów!

David Beckham w 2003 roku postanowił związać się z Realem Madryt i w barwach Królewskich stał się prawdziwą gwiazdą! Razem z Realem zdobył tytuł Mistrza Hiszpanii, w tym samym czasie odnosząc sukcesy w Reprezentacji Anglii w której zagrał ponad 100 meczy, a przez 6 lat nosił opaskę kapitania. Po osiągnięciu wielu wyróżnień i 4 sezonach z Królewskimi, Beckham ogłosił swoje przenosiny do amerykańskiego klubu LA Galaxy i z rodziną wyprowadził się do gwiazdorskiego Los Angeles.

Czasy rasowych playboyów bezpowrotnie minęły. I jeśli szukasz męża w stylu terminatora lub chłopaka na miarę Rocky'ego - musisz wiedzieć, że to nie są dzisiejsze ideały.

Męskość wyszła z mody. Stała się passe, podobnie jak włosy na klacie czy zakładanie sportowych dresów na co dzień. Ociekający potem Rambo, nieustraszony superbohater dzielnie walczący ze złem całego świata czy szarmancki agent 007. Mężczyzna, którego dobrze znasz ze starych filmów już nie istnieje. Jego miejsce zajął dandys, hipster i metroseksualista, czyli dzieciak ewolucji, który gdzieś pomiędzy naturą włochatego drwala a stylem zniewieściałej ciotki znalazł sens swojego istnienia. Ni pies, ni wydra - powiedzieliby ojcowie. I mieliby trochę racji.

Zjawisko męskiego dandyzmu nie jest wcale takie nowe. Dandysi istnieli za długo przed pierwszym golem Davida Backhama czy pojawieniem się Prince'a na wielkiej scenie. Prekursorami współczesnych metroseksualistów byli  maccaroni, wykształceni i dobrze ubrani młodzieńcy o wysokich wymaganiach estetycznych i żywieniowych. Byli rasowymi mieszczuchami z duszą buntującego się artysty. Pierwsi dandysi zwracali szczególną uwagę na poprawną wymowę i to właśnie sposób mówienia i wysławiania się był ich najbardziej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym.

Autorzy bloga Dandy Diary

Inaczej rzecz się miała z tzw. fopami, będącymi ówczesnymi odpowiednikami współczesnych ofiar mody. Podczas gdy dandysi poza wyglądem pielęgnowali swoją duszę, rozczytywali się w klasyce i cytowali filozofów, fopowie zakładali pióra, błyszczące cekiny czy brzęczące wisiorki i tak wychodzili w świat, szokując wszystkich swoim nietypowym jak na tamte czasy wyglądem.

Męskość wciąż jednak pozostawała w głównym nurcie. Ballady o odważnych rycerzach dawały konkretne wzorce do postępowania, ściśle określając jaki powinien być prawdziwy mężczyzna. Z czasem opowieści o wojownikach zostały zastąpione blockbusterami rodem z Hollywoodu, w których seksowny playboy ratuje świat przed zagładą, a w łóżku doprowadza swoją damę serca do trzech orgazmów jednej nocy. Cóż takiego mogło się wydarzyć, że współcześni mężczyźni odeszli lub powoli odchodzą od starych wzorców, a zamiast tradycyjnego piwka i piłki wybierają zakupy w centrach handlowych, seans jogi czy zajęcie z samby dwa razy w tygodniu?

Seksowny David Beckham pokazuje ciało. Gwiazdor w samych kąpielówkach [HOT]

Socjologowie dopatrują się przyczyn takich zmian w społecznym zrównaniu płciowych ról. Jak przyznaje David Coad w swojej książce The Metrosexual, równouprawnienie nie działa w jedną stronę. Emancypacja kobiet nie mogła się odbyć w próżni, w żaden sposób nie oddziałując na mężczyznę. Panowie dostrzegli kobiety w życiu społecznym, podzielili się swoimi rolami w miejscu pracy czy na scenie politycznej, dlaczego zatem w imię równości nie mogą teraz zapisać się do manikiurzystki czy kupić obcisłe rurki od włoskiego projektanta? Jak równość, to równość.

David Beckham, kampania reklamowa

Ewolucja zmieniła mężczyznę nie do poznania. Pobudziła w nim instynkty konsumpcji, nauczyła go dobrych manier i stylu. Na piedestale ikon męskości Rambo został zastąpiony Davidem Beckhamem, który może pochwalić się nie tylko seksowną rzeźbą i licznymi sukcesami w karierze piłkarza, ale także gustem (czyt. stylem) w sprawach modowych. XXI-wieczni samcy ewoluowali w miejskich humanistów przywiązujących szczególną uwagę do swojej atrakcyjności.

Najpopularniejsi męscy modowi blogerzy. Sprawdź, jak się ubierają >>>

Felietonista The Independent Mark Simpson posłużył się terminem metroseksualista, opisując typ zakochanego w sobie mieszkańca metropolii, interesującego się kulturą i modą, ze szczególną precyzją, dbającego o swój wygląd zewnętrzny. Metroseksualista, czyli potomek wiktoriańskich dandysów,  jest zazwyczaj wrażliwy, delikatny i zdolny do empatii. Ćwiczy ciało na siłowni (oczywiście nie dla siły, tylko dla rzeźby) oraz spełnia się zawodowo. Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że dandys jest najczęściej homoseksualny. Zacieranie się ról społecznych sprawia, że mężczyźni zapożyczają to co najlepsze od kobiet, zatrzymując przy sobie typowo męskie cechy - takiej jak stanowczość czy demonstrowanie siły.

I choć dla wielu kobiet takie zabawy w ewolucję są niezrozumiałe lub dziwne (przecież chłop musi być chłopem - tłumaczą te najbardziej niezadowolone), machiny rozwoju już nie zatrzymamy. A ten wiek należy do dandysów - chcemy tego czy nie... Może warto się dostosować?

Moda z Berlina! Poznajcie Dandy Diary! >>>

Autor: Eustachy Bielecki

Publikacja: 07.06.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...