szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Bejbi Blues hitem kinowym!

BEJBI BLUES hitem kinowym! Nowy film Katarzyny Rosłaniec obejrzało już 200 000 osób

Bejbi Blues to kinowy hit! Nowy film reżyserki Galerianek nie tylko osiągnął wspaniały wynik na otwarcie, gdzie radził sobie na poziomie oscarowego W ciemności Agnieszki Holland. Bejbi Blues pod względem liczby widzów pobił również Salę Samobójców Jana Komasy. Na czym polega fenomen filmu Katarzyny Rosłaniec?

Tagi: bejbi blues, bejbi blues film, bejbi blues katarzyna rosłaniec, bejbi blues muzyka, bejbi blues soundtrack, galerianki, katarzyna rosłaniec, kino, mateusz kościukiewicz, na co iść do kina, premiery 2013, premiery kinowe, repertuar kina

BEJBI BLUES hitem kinowym! Nowy film Katarzyny Rosłaniec obejrzało już 200 000 osób

Katarzyna Rosłaniec ma powody do radości. Bejbi Blues to prawdziwy kinowy hit.

fot: Materiały Prasowe

Na co iść do kina? Na jedną z najgorętszych premier kinowych 2013 - Bejbi Blues. Tak zdecydowali polscy widzowie. Nowy film Katarzyny Rosłaniec to prawdziwy kinowy hit z widownią, która po zaledwie tygodniu od premiery przekroczyła już 200 000 osób.

Wyrazisty, kolorowy świat, niezwykła energia i utalentowani aktorzy młodego pokolenia, a do tego błysk w oku reżysera, który w sposób bezpretensjonalny i szczery potrafi pokazywać problemy młodych ludzi. Tym większy ukłon dla Rosłaniec, bo dzisiaj bardzo trudno zadowolić młodą publiczność.

Zresztą świat młodych, od lat rządzi się zupełnie innymi prawami. Świat kina natomiast, z reguły spóźniał się przynajmniej o rok lub dwa w pokazaniu zjawisk, które akurat są na topie. To zresztą najzupełniej zrozumiałe, choćby ze względu na cykl produkcyjny obrazu, który musi trwać kilka miesięcy, a jeżeli dodamy do tego czas zdjęciowy i okres oczekiwania na dystrybucję, może się okazać, że nasz film jest po prostu nieaktualny.

Na szczęście ostatnio polskim twórcom udaje się sztuka ukazania świata młodzieży w sposób prosty, acz prawdziwy, z dozą fabularnej fikcji, lecz bez elementów skrajnego fałszowania i wypaczania rzeczywistości. Przypomnijmy Galerianki Kasi Rosłaniec, ale także Wszystko co kocham Jacka Borucha, Salę Samobójców Jana Komasy i przede wszystkim Jesteś Bogiem Leszka Dawida.

Bejbi Blues z powodzeniem spełnia wszystkie kryteria jeśli chodzi o kino młodych. Dobitnie świadczy też o tym wynik komercyjny. W Bejbi Blues widać doskonałe przygotowanie reżyserki: pomysł na poszczególne sceny (ogromna, zbiorowa w dyskotece, o czym później), dialogi, które nie rażą serialową sztampą i przede wszystkim język, który może zdradzić nieczyste intencje autora.

W tym przypadku jednak otrzymujemy odważny, dość ostry w wymowie, aczkolwiek niepozbawiony poczucia humoru obraz młodej generacji Polaków. Era Facebooka, smsów, blogów i fast foodów trwa. Brak autorytetów, powierzchowne związki i idee związane z hasłem: szybciej, mocniej, teraz!

Młodzi ludzie obejrzeli film Rosłaniec, ale czy zgadzają się z tym co zobaczyli? Przeglądając fora internetowe dotyczące Bejbi Blues, można odnieść wrażenie, że młodzi widzowie po prostu doskonale się bawili, nie mając przy tym żadnej refleksji. Pamiętam zresztą reakcje młodej widowni na pokazie Galerianek, kiedy niezwykle mocne sceny kraszone były niewybrednymi komentarzami... Dla kogo zatem jest ten film?
Młodzież dziś jest w pewnym sensie taka bezzrefleksyjna, bezprzemyśleniowa. Wszystko biorą takim, jakie to jest i, albo się zgadzają, albo nie. Kiedy coś im nie pasuje, to najlepiej to odrzucić. A ten film nie jest prosty. Trzeba się zastanowić dlaczego pewne rzeczy się dzieją – mówi Katarzyna Rosłaniec.

Przypomnijmy, Bejbi Blues to historia 17-letniej Natalii (Magdalena Berus), która bardzo wcześnie zostaje mamą. Ojcem jest również nastoletni Kuba (Nikodem Rozbici), któremu podobnie jak młodej mamie daleko jest do ideału rodzica. Młodzi próbują zmierzyć się z rolą rodzica, choć sami tak naprawdę jeszcze nie dorośli. Dodać należy, że dziecko Natalii to nie wpadka. To wyraz pragnienia miłości. Natalia ciążę zaplanowała, bo „fajnie jest mieć dziecko". I fajnie jest mieć kogoś do kochania. Podobnie jak w Sali Samobójców Komasy, mocno dostaje się rodzicom nastolatków. Wypadają fatalnie, są nieobecni, traktując kolejne, dość wysokie kieszonkowe jako wyraz i jednocześnie substytut miłości.

Film Rosłaniec po raz kolejny pokazuje problem trudnej drogi nastolatków. Co się dzieje, kiedy impreza się kończy, gasną światła i milknie gwar rozmów. Zostajemy sami, albo z... kimś do kochania. Jak mówi reżyserka, na nieszczęście jej filmy postrzegane są głównie jako kino problemowe, zaangażowane. Tymczasem jak mówi reżyserka: Nie chciałabym, aby był traktowany tylko przez pryzmat problemu, o którym mówi, ale jako film sam w sobie. On nie jest oczywistym, prostym filmem, z typową fabułą, która ma początek, rozwinięcie, zakończenie i puentę. Jest opowiedziany nieco inaczej, taką kamerą, zmontowany tak, a nie inaczej, z czarnymi planszami, które także coś mają znaczyć. Byłoby mi miło, gdyby ktoś zastanowił się nad Bejbi blues także jako nad dziełem filmowym, a nie tylko tematem.

Zatem warto również dostrzec walory typowo filmowe. Oprócz interesującej historii, Bejbi Blues to również znakomita muzyka, kostiumy, których, jak napisał Boyd van Hoeij, Variety: Nie powstydziłaby się sama Lady Gaga, ale także przygotowanie poszczególnych scen, które wymagały nie lada precyzji. Jak choćby ta w dyskotece: Zaczęliśmy zastanawiać się, co zrobić, aby scena imprezy wyszła naprawdę okazale. Rozwiązanie nasuwało się samo i było oczywiste – pójść do klubu, odtworzyć utwór przez nagłośnienie klubowe i nagrać to, co się z niego wydobędzie - opowiada Kacper Habisiak z firmy Dreamsound. Setki statystów, tętniący parkiet i przepełniony decybelami klub stworzyły jedną z najbardziej niepowtarzalnych scen Bejbi Blues. Okazuje się, że w dzisiejszych, dość oszczędnych czasach, nie wszystko musi być zatem wykonane, czy też zamarkowane w studiach komputerowych.

Podobnie jak w żaden sposób nie da się udawać miłości, co dobitnie pokazuje Bejbi Blues, Kasi Rosłaniec.

Zobacz: Bejbi Blues - zobacz zdjęcia z premiery i wywiady z gwiazdami

Zobacz zwiastun Bejbi Blues:
Autor: Marcin Kusy

Zdjęcia: Materiały Prasowe

Publikacja: 13.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Zac Efron zagra w polskim filmie POLAK! Reżyserem będzie Wojciech Mecwaldowski
Zac Efron zagra w polskim filmie ...

Zac Efron zagra w polskim filmie w reżyserii Wojciecha Mecwaldowskiego! Polski aktor wyreżyseruje film zatytułowany Polak, w którym główne role mają zagrać Eryk Lubos i Zac Efron. Hollywoodzki gwiazdor już przystał na ...

Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. Zobacz zwiastun!
Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. ...

Polska premiera filmu Iluzja dopiero 28. czerwca 2013 ale w sieci już można obejrzeć zwiastun. Zapowiada się świetna kino akcji, wciągająca fabuła i znakomita gra aktorska. Wśród największych gwiazd Morgan Freeman i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013. Wszystko w przewodniku kulturalnym Glamek!
Co robić w weekend 2 i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013? Oto Twój przewodnik po najlepszych i najciekawszych wydarzeniach w kraju. Z naszą mapą kultury w pigułce zobaczysz najciekawsze spektakle, najnowsze kinowe hity, filmy ...