szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Na co wybrać się do kina w okresie świątecznym?

Boże Narodzenie 2012: Repertuar kin na święta. Premiery filmowe

Święta w kinie? Czemu nie! Hobbit - Niezwykła podróż, Supermarket czy Gambit, czyli jak ograć króla mogą być świetnym prezentem świątecznym. Czy miałybyście coś przeciwko gdyby przy świątecznym stole zjawili się u was Cameron Diaz, Anthony Hopkins, Jude Law czy Marian Dziędziel? W święta wszystko jest możliwe, zatem zapraszamy do świątecznego kina, na spotkanie z gwiazdami.

Tagi: film kino, Gambit czyli jak ograć króla, hobbit, kino, kino 3d, kino film, kino święta, kino warszawa, multi kino, Multikino, premiery filmowe, premiery kinowe, repertuar kina, repertuar kino, święta kino, w kinach, warszawa kino

Boże Narodzenie 2012: Repertuar kin na święta. Premiery filmowe

Kina są zwykle otwarte w trakcie świąt i kuszą naprawdę atrakcyjnym repertuarem.

fot: sxc.hu

Podobno najlepsze warto sobie zostawić na koniec. Wedle tej reguły dystrybutorzy przytrzymali na świąteczny czas dość wyjątkowy repertuar wraz z gwiazdami pokroju Colina Firtha, Anthony'ego Hopkinsa czy Rachel Weisz. W święta 2012 warto wybrać się do kina!

Filmowe święta z reguły nie kojarzą się z ambitnym repertuarem. Przed telewizorem zaczynamy od Kevina, co to jak zwykle będzie sam w domu, potem Potop, na koniec poprawimy filmem Sami Swoi. Jeżeli jednak nasze ambicje sięgają nieco dalej – warto podnieść się od świątecznego stołu już 25 grudnia i obejrzeć polską propozycję Supermarket w reżyserii Macieja Żaka. Tym bardziej, że akcja filmu toczy się w sylwestra, zatem i klimat świąteczny mamy zachowany. Supermarket to sprawnie zrealizowany thriller, trochę duszny kryminał z wyrazistymi postaciami i sprytną intrygą. To historia szefa firmy ochroniarskiej, Jasińskiego, który z wielką pieczołowitością pilnuje porządku w tytułowym supermarkecie. Niestety, w ostatnią grudniową noc na terenie sklepu znika jeden z klientów. Wąskie grono podejrzanych i klaustrofobiczna atmosfera marketu tworzy niebanalny klimat, a reszty dopełniają fantastyczni aktorzy: Marian Dziędziel (Wesele, Dom zły), Wojciech Zieliński (Chrzest, Pokłosie), Przemysław Bluszcz (Skazany na bluesa, Yuma) i Tomasz Sapryk (Pieniądze to nie wszystko, Nigdy nie mów nigdy).
Dzień później mamy o wiele większy wybór, tak jeśli chodzi o aktorskie gwiazdy jak i filmowe gatunki. Na początek gratka dla fanów scenariuszy pisanych braci Coen. Gambit, czyli jak ograć króla to jak zwykle mistrzowski pokaz Joela i Ethana Coenów. Zakręcona fabuła, zwroty akcji i zwariowany humor – filmowi bracia dokładnie wiedzą, w jakich proporcjach dobrać składniki. Harry Deane (Colin Firth) kustosz ogromnej kolekcji obrazów ekscentrycznego magnata finansjery (Rickman), planuje zemstę na wrednym pracodawcy. Do pomocy zaprasza królową rodeo PJ (Cameron Diaz), która zgadza się pomóc za drobną opłatą. Akcja skomplikuje się, kiedy okazuje się, że PJ ma nieco inne plany... Na ekranie zobaczymy całą plejadę gwiazd, m.in. zdobywcę Oscara Colina Firtha (Jak zostać królem, Bridget Jones, Szpieg) oraz zjawiskową Cameron Diaz (Sposób na blondynkę, Maska, Aniołki Charliego), zaś w drugim planie pozostają Stanley Tucci i Alan Rickman.
Najciekawszą świąteczną propozycją w 2012 roku wydaje się być powrót filmowy Fernando Meirellesa – autora znakomitego Miasta Boga. Tym razem Meirelles nie goni za sensacją, niemniej w swoim stylu wspaniale portretuje społeczeństwo XXI wieku. Motywem przewodnim filmu 360 jest miłość – pragnienia, tęsknoty, pożądanie, a jednocześnie ironia losu, która potrafi przewrócić wszystko do góry nogami. Meirelles z pomocą fantastycznych gwiazd ukazuje nam interesującą panoramę związków, wzruszających, ale jednocześnie i dramatycznych zdarzeń w rozmaitych miejscach na świecie – Bratysława, Paryż, Londyn, Denver i Rio de Janeiro. Wszystko zaś kręci się dookoła - 360, w zaklętym kręgu miłości. Jeżeli na planie spotykają się zdobywca Oskara, Anthony Hopkins (Milczenie Owiec, Piętno), a partnerują mu Rachel Weisz (Wierny Ogrodnik, Mumia) i Jude Law (Wzgórze nadziei, Bliżej) – lepszej rekomendacji nie potrzeba.
Na koniec propozycja poświąteczna, zwłaszcza dla tych, którzy lubią dalekie podróże do baśniowej krainy. Niewiele jest na świecie filmów tak utytułowanych jak trylogia Władca Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. Powiadają, że zwycięskiego składu się nie zmienia, stąd Jackson ponownie sięga po prozę Tolkiena i prezentuje film Hobbit – Niezwykła podróż. Nowe dzieło twórcy Władcy Pierścieni to na szczęście nie tylko wielkie widowisko i efekty specjalne, które nomen omen robią piorunujące wrażenie, ale także ciekawe dialogi i umiejętne połączenie baśniowego świata z epicką opowieścią o honorze, odwadze i przyjaźni. Czy poczciwy Bilbo Baggins (Martin Frejman) z pomocą przyjaciół odzyska Samotną Górę? Mimo że odpowiedź nasuwa się sama aż nadto, warto zdecydować się na tę podróż. Tym bardziej, że po obfitych świętach taka wyprawa, naprawdę dobrze nam zrobi. Zwłaszcza w 3D!
Autor: Marcin Kusy

Zdjęcia: sxc.hu

Publikacja: 21.12.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Zac Efron zagra w polskim filmie POLAK! Reżyserem będzie Wojciech Mecwaldowski
Zac Efron zagra w polskim filmie ...

Zac Efron zagra w polskim filmie w reżyserii Wojciecha Mecwaldowskiego! Polski aktor wyreżyseruje film zatytułowany Polak, w którym główne role mają zagrać Eryk Lubos i Zac Efron. Hollywoodzki gwiazdor już przystał na ...

Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. Zobacz zwiastun!
Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. ...

Polska premiera filmu Iluzja dopiero 28. czerwca 2013 ale w sieci już można obejrzeć zwiastun. Zapowiada się świetna kino akcji, wciągająca fabuła i znakomita gra aktorska. Wśród największych gwiazd Morgan Freeman i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013. Wszystko w przewodniku kulturalnym Glamek!
Co robić w weekend 2 i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013? Oto Twój przewodnik po najlepszych i najciekawszych wydarzeniach w kraju. Z naszą mapą kultury w pigułce zobaczysz najciekawsze spektakle, najnowsze kinowe hity, filmy ...