szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Filmy, których wstyd nie znać! Nadrób zaległości z kinematografii

FILMY, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ: Requiem dla snu (2000)

Zdawałoby się, że temat narkotyków został już w kinie wyczerpany. My dzieci z dworca Zoo, Las Vegas Parano, polscy Egoiści, Human Traffic, Blow, Drugstore Cowboy czy kultowy już Trainspotting to filmy dobre i bardzo dobre, jednak żaden z nich nie oddaje tak realistycznie jak Requiem dla snu wstrząsającego studium uzależnienia.

Tagi: darren aronofsky, film, film o narkotykach, filmy o narkotykach, jared leto, kino, requiem dla snu, requiem dla snu muzyka, requiem dla snu soundtrack, requiem for a dream, uzależnienie

 Requiem dla snu

fot: Materiały prasowe Gutek Film

This is some unbelievable stuff

W wywiadzie dla Kina reżyser Daren Aronofsky powiedział: Kiedy przeczytałem książkę Requiem dla snu Huberta Selby Jr., przez dwa tygodnie czułem się jakbym dostał pięścią w brzuch, a potem pomyślałem, że widzowie powinni odczuć to samo. Film zaczyna się niewinnie: w zalanym słońcem Brooklynie wraz z żarem ulic parują marzenia bohaterów: emerytki Sary, jej syna Harry`ego, dziewczyny Harry`ego Marion i ich wspólnego przyjaciela Tyrona.

Dieta Sary doprowadza ją prosto do piekła choroby psychicznej. Nie lepiej wiedzie się pozostałej trójce, która postanawia nie tylko sprzedawać narkotyki, ale także ich „smakować”. Początkowo heroinowy biznes przynosi dochody, młodym wyrastają skrzydła, które jednak zostają wkrótce brutalne podcięte – przyjaciele sięgają samego dna: i fizycznie, i moralnie. Sam Aronofsky tak interpretuje ich historię: To opowieść o ludziach, którzy skaczą z samolotu i nagle - pomiędzy niebem a ziemią - uświadamiają sobie, że nie mają spadochronów. Film opowiada o ich drodze w dół - do momentu kiedy ich ciała uderzają o ziemię.

Reżyser bawi się symboliką i nawiązaniami do innych dzieł filmowych. Ukazuje trzy pory roku: kończące się lato, ponurą jesień i mroczną zimę. Nie następuje jednak wiosna, która kojarzy się z odrodzeniem, rozkwitem, życiem. W finale, czwórka głównych bohaterów układa się w pozycji embrionalnej, wg psychologii typowej dla osób wrażliwych, bojących się życia, a jednocześnie pozycji w jakiej znajdujemy się w (jakże bezpiecznym!) łonie matki. Moment, w którym Marion zanurza głowę w wodzie i krzyczy jest kopią sceny z japońskiego thrillera Perfect Blue, obieranie pomarańczy w innym fragmencie jest nawiązaniem do tegoż motywu z Ojca Chrzestnego.

Niepokojąca muzyka Clinta Mansella nagrana przez Kronos Quartet jest bardzo ceniona i chętnie „wypożyczana” w filmowych kręgach, m.in. w zwiastunie Władcy Pierścieni: Dwie Wieże. Jej sukces można porównywać do soundtracku Gladiatora.

Bohaterowie Requiem… żyją w Stanach Zjednoczonych - kraju wielkich możliwości i równie wielkich nierówności społecznych. Jego mieszkańcy śnią słynny „amerykański sen” o sukcesie, na który składają się pieniądze, prestiż oraz satysfakcjonujący związek emocjonalny. Postaci Aronofsky'ego odrzucają najpierw społecznie akceptowane środki, by ten sukces osiągnąć, a potem także i ów cel, zastępując je fantomami, wartościami stworzonymi tylko na własny użytek. Ta historia to spojrzenie na 'amerykański sen', który nie tylko zniszczył życie wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych, lecz, obsesją ciągłego dążenia do posiadania więcej, zainfekował także wiele innych osób na całym świecie - powiedział Hubert Selby Jr.

Autor: monroe

Zdjęcia: Materiały prasowe Gutek Film

Publikacja: 24.07.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...