szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Kulisy powstawania filmu Hobbit: Niezwykła podróż

HOBBIT: NIEZWYKŁA PODRÓŻ: jak powstawał jeden z najgłośniejszych filmów 2012/2013? Kulisy produkcji

Jak powstawał najnowszy film Hobbit: Niezwykła podróż? Perfekcyjny obraz i scenografia. Rozmach i precyzja wykonania nowej sagi Hobbit w reżyserii Petera Jacksona poraża, nawet tych, którym sam film się nie podobał. Włosy jaka, silikonowe stopy, ponad sto dekoracji i setki kostiumów – bez tego Hobbit by nie powstał. Nawet przy pomocy komputera. Czy zabiegi rzemieślników przyniosą Jacksonowi Oscara w kategoriach technicznych?

Tagi: film, hobbit, hobbit kino, hobbit niezwykła podróż, hobbit online, hobbit repertuar, hobbit tolkien, kino, ksiazka hobbit, oscary 2013, peter jackson, peter jackson tolkien, repertuar kina, the hob bit, tolkien, wladca pierscieni

HOBBIT: jak powstawał jeden z najbardziej oczekiwanych filmów 2013?

Film Hobbit: Niezwykła podróż zobaczyło w kinach w Polsce już ponad milion osób. To produkcja z wyjątkowym rozmachem.

fot: BULLS

Hobbit: Niezwykła podróż okazał się wielkim przegranym, jeśli chodzi o nominacje do Oscarów 2013. Niezależnie od opinii krytyków dotyczących samego filmu, nie da się ukryć, że Hobbit - kolejna seria Petera Jacksona to ogromne przedsięwzięcie, nie tylko filmowe. Twórca Władcy pierścieni jak zwykle zaplanował obraz z niezwykłą precyzją i myliłby się ten, kto pomyślał, że dziś wszystko załatwia technika komputerowa.

Jak mówią specjaliści, by program komputerowy właściwie stworzył efekty wizualne w filmie, potrzebna jest duża ingerencja ludzkiej ręki, oka i ucha by odzwierciedlenie na ekranie było perfekcyjne.

Początkowo Jackson pisał scenariusz do spółki ze słynnym producentem i reżyserem Guilermo del Toro (Labirynt Fauna). Następnie drogi panów się rozeszły i Jackson postanowił napisać scenariusz od nowa. Skoro powstał nowy scenariusz, musiały również powstać nowe dekoracje i scenografia. Rozmiary tego przedsięwzięcia szokują, mimo, iż do wielkiego rozmachu w dzisiejszym kinie jesteśmy przecież przyzwyczajeni.

Hobbit potrzebował włosów i młodszego Gandalfa

Na czele 350 osobowej grupy zajmującej się dekoracjami, stanął scenograf Dan Hennah. Do jego dyspozycji zostało oddanych 6 hal produkcyjnych, w których kręcono trzy filmy jednocześnie. Skompletowano ponad sto dekoracji i setki kostiumów, które zatwierdzali zarówno charakteryzatorzy, ale także specjaliści od efektów wizualnych.

By świat fantasy wyglądał, nomen omen realistycznie, specjaliści zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Bardzo starannie wykonano oczy i uszy, znaki rozpoznawcze krasnoludów. Do tego przygotowano aż 91 peruk sporządzonych z włosów jaka i ludzkich, a także pamiętano o realistycznym owłosieniu rąk bohaterów, które nakładano od nowa tuż przed zdjęciami.

Niektóre postaci, znane już z sagi Władca Pierścieni zyskały odrobinę inny wygląd. Zmiany były skromne, wygląd Gandalfa jest dla jego fanów niemal ikoniczny - mówiła autorka kostiumów Ann Maskrey, toteż brodacz zyskał trochę inną torbę, specjalną szarfę i nieco inne buty. Gandalf to Gandalf. Jest tutaj o 60 lat młodszy, ale jeśli liczysz sobie 7 tysięcy lat, jakie znaczenie ma 60 lat w tę czy w tę? - żartował odtwórca roli Gandalfa Ian McKellen.

Twórcy podkreślali fakt, że tolkienowskie Śródziemie to cywilizacja preindustrialna, zatem większość elementów tak kostiumów jak też dekoracji i rekwizytów musieli wykonać rzemieślnicy. Zatrudniono między innymi garncarzy, siodlarzy i szkutników.

Zmniejszanie aktorów

Silikon i żelatyna również się przydały. Wielkie, hobbicie stopy przymocowano Martinowi Freemanowi w okolicach kolan i wykonano je z silikonu, natomiast żelatyny użyto do produkcji uszu dla krasnoludów.

Ciekawostką jest również efekt pomniejszenia bohaterów, tak by widzowie mieli wrażenie rzeczywistego uczestniczenia z zminiaturyzowanym świecie. Zastosowano zatem specjalne kostiumy, które dają iluzję zmniejszenia proporcji ciała w stosunku do ludzkich rozmiarów. Podobno duże znaczenie w takim triku mają odpowiednio wymodelowane fryzury, dające poczucie spłaszczenia.

Produkcja Hobbita, to z jednej strony powrót do starych, rzemieślniczych czasów, z drugiej zaś wyjątkowa technika, nie tylko komputerowa. Stroje, nierzadko grube i ciężkie wyposażono bowiem w specjalny system chłodzenia wodą, tak by aktorzy czuli się w nich jak najbardziej komfortowo.

Twórcy zadbali nie tylko o ubiór, blizny czy elementy scenografii. Bardzo ważnym elementem prozy Tolkiena jest przecież wymyślony język, a właściwie kilka języków używanych przez bohaterów. Podobno w Hobbicie pojawia się ich aż 15. Najpełniej przez Tolkiena został opisany język elficki, z nim twórcy mieli najmniej kłopotów. Zaś najwięcej problemów sprawił sekretny język krasnoludów khuzdûl. Niestety, w powieści nie pada w nim ani jedno pełne zdanie, toteż całość musiała zostać stworzona przez językoznawców.

Jeżeli Władca Pierścieni był odkryciem, przewrotem, to Hobbit: Niezwykła podróż to już prawdziwa rewolucja. Poszczególne elementy gigantycznej produkcji udało się poskładać bardzo zmyślnie, reszty zaś dokonano na stole montażowym.

Hobbit w 3D

By przybliżyć świat krasnoludów i wywołać u widza poczucie przynależności do owego świata, twórcy postanowili połączyć dwie techniki: 48 fps i 3D. 48 klatek na sekundę to obraz niezwykle żywy, bardzo realistyczny, wręcz przytłaczający oglądającego swą obecnością. Porównywany bardzo często z efektem z gier komputerowych, bądź reklam telewizyjnych. Wielbiciele Tolkiena byli zgodni: rozmach i gigantyczna scenografia tak, efekty pracy montażystów czyli 48 fps i 3D, zdecydowanie nie. Dodajmy, że oprócz mielizn scenariuszowych, przesadzone efekty wizualne wymieniane były najczęściej jako najsłabsze strony filmu.

Jak zatem samą pracę nad nową sagą ocenia reżyser? Kiedy kręciłem Władcę Pierścieni, myślałem, że już nigdy nie trafię do tej magicznej krainy. Okazuje się, że można wejść dwa razy do tej samej rzeki - powiedział reżyser Peter Jackson.

Właściwie od premiery, krytycy zwracali uwagę na niesamowitą pieczołowitość i precyzję wykonania tła filmowego Hobbita. Stąd nie dziwi, że nowy film Petera Jacksona stawiało się wśród głównych faworytów w wyścigu o tzw. techniczne kategorie Oscarów 2013. Niestety, nowe dzieło Jacksona okazało się jednym z największych przegranych. Film otrzymał zaledwie trzy nominacje. W Polsce film obejrzało już ponad milion widzów.
Zobacz: OSCARY 2013. Spielberg triumfuje!

Autor: Marcin Kusy

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 13.01.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Zac Efron zagra w polskim filmie POLAK! Reżyserem będzie Wojciech Mecwaldowski
Zac Efron zagra w polskim filmie ...

Zac Efron zagra w polskim filmie w reżyserii Wojciecha Mecwaldowskiego! Polski aktor wyreżyseruje film zatytułowany Polak, w którym główne role mają zagrać Eryk Lubos i Zac Efron. Hollywoodzki gwiazdor już przystał na ...

Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. Zobacz zwiastun!
Film ILUZJA. Premiera 28 czerwca 2013. ...

Polska premiera filmu Iluzja dopiero 28. czerwca 2013 ale w sieci już można obejrzeć zwiastun. Zapowiada się świetna kino akcji, wciągająca fabuła i znakomita gra aktorska. Wśród największych gwiazd Morgan Freeman i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013. Wszystko w przewodniku kulturalnym Glamek!
Co robić w weekend 2 i ...

Co robić w weekend 2 i 3 marca 2013? Oto Twój przewodnik po najlepszych i najciekawszych wydarzeniach w kraju. Z naszą mapą kultury w pigułce zobaczysz najciekawsze spektakle, najnowsze kinowe hity, filmy ...