szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Nowości kinowe: Raj: miłość. Film o kontrowersyjnej miłości

Raj: Miłość nie jest filmem, po którym pozostaje dobry humor. Ta premiera kinowa jest raczej rodzajem wstrząsu dla tych, którzy o seksturystyce Europejek czytali do tej pory tylko w gazetach. Na pewno warto obejrzeć i zastanowić się, ile jesteśmy w stanie zapłacić za miłość lub przynajmniej jej ułudę.

Tagi: dobry film, kino, premiera kinowa, raj miłość, raj miłość recenzja, Raj:Miłość recenzja, repertuar kina, repertuar kina studyjne, seksturystyka polek, Ulrich Seidl, Ulrich Seidl filmy, Ulrich Seidl trylogia

Nowości kinowe: Raj: miłość. Film o kontrowersyjnej miłości

RAJ: MIŁOŚĆ to film, po obejrzeniu, którego trudno pozbyć się smaku goryczy

fot: Materiały prasowe Kino Świat

Akcja filmu rozgrywa się w Kenii. Tytułowym "rajem" są okolice kurortów, gdzie młodzi i przystojni czarnoskórzy mężczyźni oferują usługi seksualne złaknionym czułości starzejącym się Europejkom. Dla głównej bohaterki filmu, zmęczonej życiem Teresy to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Rozczarowanie przeradza się w cynizm, a ten w obrzydzenie do samej siebie.

RAJ: MIŁOŚĆ to najnowszy film uznanego austriackiego reżysera Ulricha Seidla (twórcy m.in. Import/Export i Upałów), którego światowa premiera odbyła się w 2012 roku na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Raj: miłość to pierwsza część filmowej trylogii reżysera, którą scala tytuł Raj. Seidl pracował nad nią przez cztery lata, kręcąc ponad 80 godzin zdjęciowego materiału. Pierwotnie stanowić ona miała jedną całość, ale ostatecznie reżyser zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części. Tytuły (Miłość, Wiara, Nadzieja) pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku Wiara, nadzieja, miłość (Glaube, Liebe, Hoffnung) austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha, jednego z ulubionych pisarzy Seidla.

W pierwszej części trylogii, zatytułowanej Raj: miłość, Seidl z humorem i elementami groteski portretuje tzw. „sugar mamas”, czyli białe, europejskie seksturystki, korzystające z usług „beach boysów”. Reżyser ukazuje nie tylko ich samotność, lecz również problemy postkolonialnej Afryki oraz dysproporcje pomiędzy białymi przedstawicielami zachodniego świata a lokalnymi mieszkańcami. Film w doskonały sposób pokazuje również rynkową wartość seksualności, siłę i atrakcyjność odmiennego koloru skóry, jak również różnicę pomiędzy Europejczykami a Afrykańczykami, którzy dziś wzajemnie siebie wyzyskują.

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler, od lat współpracujący ze znanym austriackim reżyserem Michaelem Glawoggerem (Chwała dziwkom, Śmierć człowieka pracy, Megamiasta). Tytułową rolę zagrała natomiast znakomita teatralna aktorka Margarethe Tiesel, wybrana do tej roli podczas castingu. Film kręcono w trudnym warunkach klimatycznych i politycznych. Ekipie filmowej przez cały czas towarzyszyła obstawa ochroniarzy i policjantów. Raj: miłość doskonale odzwierciedla stosowaną od wielu lat metodę pracy Seidla: kręcenie filmu bez tradycyjnie rozumianego scenariusza, na bazie aktorskiej improwizacji i rozwijania wątków zależnie od sytuacji na planie, w ściślej współpracy z aktorami, którymi są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Wszystkie części trylogii Seidla opowiadają o jednej rodzinie.

Drugą cześć, zatytułowana Raj: Wiara portretuje siostrę bohaterki pierwszej części – katolicką misjonarkę, owładniętą miłością do Jezusa. Trzecia część, czyli Raj: Nadzieja opowiada natomiast o córce bohaterki pierwszej części - nastolatce, która przeżywa pierwszą miłość na obozie dla otyłych.

Raj: miłość (Paradise: Love aka Paradies: Liebe) Austria/Francja/Niemcy 2012, 120 min Scenariusz: Ulrich Seidl, Veronika Franz Reżyseria: Ulrich Seidl Zdjęcia: Wolfgang Thaler, Ed Lachman Montaż: Christof Schertenleib Dźwięk: Kostiumy: Tanja Hausner Występują: Margarethe Tiesel, Peter Kazungu, Inge Maux Producent: Ulrich Seidl Produkcja Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – Nagroda FIPRESCI na MFF w Cannes

Autor: monroe

Zdjęcia: Materiały prasowe Kino Świat

Publikacja: 12.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Premiera kinowa: INTRUZ. Recenzja filmu
Premiera kinowa: INTRUZ. Recenzja filmu

Już 5 kwietnia 2013 roku na ekrany kin wchodzi Intruz. Przeczytaj naszą recenzję filmu:) Pierwsza książka dla dorosłych Stephenie Meyer, w końcu doczekała się adaptacji. W rolach głównych piękna Diane Kruger i ...

Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...