szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Oscar - najcenniejsze filmowe trofeum. Czy wiemy skąd wzięła się sama stauetka?

OSCARY 2013! Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej to najbardziej pożądana STATUETKA filmowa na świecie. Skąd wziął się OSCAR i co symbolizuje jego STATUETKA?

Wznosili go Maryl Streep, Halle Berry, Geena Davis, Adrien Brody i Jack Nicholson, a także setki postaci świata filmu. Statuetka Oscara. Słynny rycerz stojący na rolce filmowej taśmy ma również swoją historię. Filmową historię.

Tagi: filmweb, gdzie obejrzeć Oscary 2013, historia oscara, kiedy oscary, kto ma najwięcej oscarów, oscary, oscary 2013, oscary 2013 kiedy, oscary 2013 kto wygrał, oscary 2013 NAJLEPSZY FILM, oscary 2013 nominacje, oscary 2013 nominowani, oscary nominacje, statuetka oscara

OSCARY 2013! Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej to najbardziej pożądana STATUETKA filmowa na świecie.  Skąd wziął się OSCAR i co symbolizuje jego STATUETKA?

Oscar - najcenniejsze filmowe trofeum. Czy wiemy skąd wzięła się sama statuetka?

fot: BULLS

Słynny Oscar jest rycerzem! A właściwe jego statuetka przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, który stoi na rolce filmu z pięcioma szprychami. Pięć szprych występuje nieprzypadkowo, symbolizuje bowiem każdą z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Oscara nie trzeba odchudzać! Waży niecałe 4 kg i ma ok. 35 cm wysokości. Główny składnik filmowego trofeum to stop cyny, ale statuetka jest pokryta 24 karatowym złotem.

Legenda głosi, że jej szkic został narysowany na... serwetce podczas bankietu Akademii. Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku. W rzeczywistości jeden z projektów Gibbonsa zyskał akceptację władz i posłużył rzeźbiarzowi George'owi Stanley'owi do przygotowania odlewu statuetki. Dla władz Akademii najważniejsza była symbolika: napis AMPAS czyli skrót pełnej nazwy Akademii Academy of Motion Picture Arts and Sciences oraz wspomniana rolka filmowa. Mimo iż wartość nominalna statuetki jest niewielka (w 1946 roku policzono, że statuetka jest warta 4 dolary), w świecie filmowym uznawana jest za bezcenną.

Prawdziwą legendą obrosła również nazwa samej statuetki. Jedna z nich mówi, że pochodziła ona od Margaret Herrick, bibliotekarki Akademii, która patrząc na statuetkę miała stwierdzić, że przypomina jej wuja Oscara Pierce'a. Podobno uwagę tę usłyszał dziennikarz Sidney Skolsky i zaczął używać jej potocznie w swoich felietonach. Niektórzy wspominają, że nazwę nadała statuetce aktorka Betty Davis. Słowa Oscar goes to również pierwszy raz pojawiły się w 1931 roku.

Warto przypomnieć, że bywały też statuetki niestandardowe. W czasie wojny, w trosce o losy państwa, Oscar był odlewany z gipsu. Po wojnie wymieniono trofea na prawdziwe. Akademia przyznawała również w swej historii tzw. nagrody specjalne. Jedna z nich trafiła do Edgara Bergena, amerykańskiego aktora wodewilowego, za kreację drewnianej marionetki. Aktor oddał jej swój głos, wykorzystując swe zdolności brzuchomówcze. Podarowano mu więc Oscara... drewnianego. Statuetkę - niespodziankę otrzymał również Walt Disney za Królewnę Śnieżkę. Producent otrzymał wtedy jednego, dużego Oscara i siedem miniaturowych statuetek.

Czy historię słynnej statuetki obejrzymy kiedyś na wielkim ekranie? Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy obraz na świecie, o którym tuż po jego powstaniu będzie można mówić: oscarowy film.

Wręczenie Nagród Amerykańskiej Akademii już 24 lutego 2013 roku.

Autor: mkusy

Zdjęcia: BULLS

Publikacja: 20.02.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Stuart Weitzman i jego pantofelki Kopciuszka
Stuart Weitzman i jego pantofelki Kopciuszka

Stuart Weitzman postanowił na chwilę zanurzyć się w bajkowym klimacie i zamiast typowych szpilek i kozaków dla gwiazd, zaprojektował pantofelki Kopciuszka. Urocze buciki projektu Weitzmana zostały wykorzystane w długo oczekiwanej sztuce Kopciuszek ...

OSCARY 2013: Najpiękniejsze kreacje z rozdania Oscarów 2013!
OSCARY 2013: Najpiękniejsze kreacje z rozdania ...

Oscary 2013 już za nami! Teraz przyszła pora na ocenę oscarowych kreacji aktorek, które pojawiły się na czerwonym dywanie. Glamki.pl postanowiły wybrać osiem najbardziej zachwycających kreacji. Suknie, które wzbudziły niemałe zainteresowanie ...

OSCARY 2013: JENNIFER LAWRENCE spadła ze schodów w drodze po Oscara! [WIDEO]
OSCARY 2013: JENNIFER LAWRENCE spadła ze ...

Jennifer Lawrence dostała właśnie nagrodę, o której marzy wiele jej koleżanek: Oscara dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki za Poradnik pozytywnego myślenia. Niestety, idąc po statuetkę, padła jak długa na schodach prowadzących na podium ...