szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Tajemnica Westerplatte. Dlaczego krytycy postrzegają ten film w kategoriach nieywpału?

TAJEMNICA WESTERPLATTE: Polska superprodukcja skrytykowana jeszcze przed premierą!

Tajemnica Westerplatte to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier sezonu! W filmie zobaczymy same znane nazwiska. Pojawią się między innymi: Michał Żebrowski, Borys Szyc i Piotr Adamczyk. Czy taka obsada wystarczy, żeby z filmu zrobić hit? Według Tomasza Raczka raczej nie. Ostra krytyka przed samą premierą nie wróży powodzenia. Przekonajcie się same, Tajemnica Westerplatte w kinach już 15 lutego 2013!  

Tagi: andrzej grabowski, borys szyc, jacek samojłowicz, jan englert, kac wawa 3d, kuba wesołowski, michał żebrowski, paweł chochlew, piotr adamczyk, przemysław cypriański, tajemnica westerplatte, tajemnica westerplatte premiera, tomasz raczek

Tajemnica Westerplatte: polska superprodukcja skrytykowana jeszcze przed premierą!

Plakat promujący polską superprodukcję Tajemnica Westerplatte, premiera już 15 lutego 2013!

Tajemnica Westerplatte to jeden z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów. Premiera polskiej superprodukcji przewidziana jest na 15 lutego 2013. Film zrealizowany z ogromnym rozmachem i za ogromne pieniądze skusił wiele znanych nazwisk. W rolach głównych wystąpili między innymi: Jan Englert, Michał Żebrowski, Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Przemysław Cypriański, Robert Żołędziewski, Mirosław Baka, Andrzej Grabowski czy Kuba Wesołowski. Jednak jeszcze przed oficjalną kinową premierą posypała się na film fala krytyki.

Najwięcej złych recenzji zebrał reżyser i scenarzysta Tajemnicy Westerplatte - Paweł Chochlew oraz producent filmu - Jacek Samojłowicz (znany między innymi z produkcji Kac Wawy, najgorszego polskiego filmu). Tajemnicę Westerplatte od początku prześladowało swoiste fatum. Najpierw rotacja wśród aktorów ( Bogusława Lindę zastąpił w roli Michał Żebrowski, Eryka Lubosa zastąpił Piotr Adamczyk, a Jana Peszka- Jan Englert), później Kancelaria Premiera RP odmówiła objęcia nad filmem patronatu, twierdząc, że jego treść mało ma wspólnego z autentycznymi wydarzeniami. Najbardziej surowym krytykiem okazał się jednak znany dziennikarz, Tomasz Raczek, który po obejrzeniu filmu zamieścił na swoim profilu na Facebook'u ostrzeżenie:

W ubiegłym roku o tej porze był KAC WAWA, w tym - TAJEMNICA WESTERPLATTE. Reżyser Paweł Chochlew chciał zrobić film odmitologizowujący legendę o bohaterskich obrońcach skrawka ziemi w Gdańsku, którzy musieli jako pierwsi zmierzyć się z impetem rozpoczynającej II wojnę światową III Rzeszy. Żeby jednak coś zmienić, poprawić, odkłamać, trzeba najpierw nauczyć się rzemiosła. Tymczasem Chochlew poprawił nam na ekranie historię walki o Westerplatte tak niewprawnie jak 81-letnia staruszka z Borja pod Saragossą, która niedawno postanowiła odświeżyć fresk przedstawiający Jezusa i zamieniła go w bohomaz.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy konflikt Raczka z Jackiem Samojłowiczem. Przy okazji premiery nieszczęsnego Kac Wawa to właśnie Tomasz Raczek miał się bardzo niepochlebnie wypowiedzieć o filmie i samym producencie. Dodatkowo, oprócz plejady znanych aktorów, pojawiło się wile cenionych nazwisk. Zdobywcy Oscara postarali się o piękną oprawę filmu! Allan Starski zaprojektował scenografię, a Jan Kaczmarek skomponował muzykę.

Tajemnica Westerplatte to opowieść o heroicznej walce polskich żołnierzy w obronie placówki Westerplatte w 1939 roku. Żołnierze mimo świadomości przegranej walki nie tracili wiary i waleczności. Ich heroizm i poświęcenie w walce, która trwać miała 12 godzin, a trwała 7 dni chciał ukazać reżyser, Paweł Chochlew.

My nie oceniamy dopóki nie obejrzymy filmu. Mamy nadzieję, że płynąca krytyka to tylko element polskiej natury, ale polecamy przekonać się samemu. Tajemnica Westerplatte w kinach już 15 lutego 2013!

Autor: natalia kovacs

Publikacja: 14.02.2013, Aktualizacja:

Zobacz również