szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

HELL'S KITCHEN: Kim jest Łukasz Kawaller, finalista Piekielnej kuchni?

Łukasz Kawaller jest jednym z finalistów walczących o 100 tysięcy złotych oraz pracę w Atelier Amaro. Mamy dla Was krótką rozmowę z Łukaszem, w której zdradza jak przygotowuje się do ostatecznego starcia oraz co zrobiłby z nagrodą pieniężną. Myślicie, że Łukasz Kawaller ma szansę wygrać pierwszą edycję Hell's Kitchen?

Tagi: Hell's Kitchen, Hell's Kitchen kto wygra, Łukasz Kawaller

HELL'S KITCHEN: Kim jest Łukasz Kawaller, finalista Piekielnej kuchni?

fot: mat. prasowe

Łukasz Kawaller ma 24 lata i gotowaniem zajmuje się zawodowo. Jego narzeczona Paulina Sawicka również brała udział w programie Hell's Kitchen, jednak musiała pożegnać się z programem. Łukasz dał się poznać jako osoba spokojna, skoncentrowana na pracy z ogromną wiedzą na temat pracy w kuchni. Przeczytajcie krótki wywiad z finalistą Piekielnej Kuchni:

Kto według Ciebie powinien wygrać Hell's Kitchen?

Łukasz Kawaller: Byłbym szczęśliwy gdybym to ja wygrał program. Wiem, że każdy z nas tego pragnie, wiem, że każdy ma swoje marzenia i wiem też, że każdą pracę i wysiłek należy nagradzać. Tyle, że dla mnie to nie jest marzenie, które zrodziło się chwilę przed programem, ani coś na co się zdecydowałem podczas trwania programu. Praca w kuchni jest moim życiem, każdą wolną chwilą i każdą radością. Czy jestem w kuchni, czy jestem na łące czy w sklepie, w każdej chwili jestem kucharzem. O pracę w Atelier Amaro walczę nie od początku programu, ale przez całe moje zawodowe życie. Starałem się przez cały program pokazać Szefowi prawdziwego człowieka, którym jestem, bo była to dla mnie najcięższa i najtrudniejsza rozmowa o pracę w życiu. Byłem wobec niego uczciwy i szczery, szanowałem i wspierałem innych uczestników i liczę na to, że zasłużyłem na tę nagrodę.

Kogo uważasz za swojego największego rywala?

Jest nim ja sam. Od samego początku jest to dla mnie walka z własnymi słabościami, opanowaniem, zmęczeniem, wszystkimi przeciwnościami i tym, by do końca pozostać sobą w zgodzie z dobrymi wartościami. Jest to walka o każdy talerz, by nieustannie podnosić sobie poprzeczkę i dawać z siebie jak najwięcej. Walka z rzeczami, których nie znam i nie potrafię, a których Szef Wojciech Modest Amaro chce mnie poprzez swoje dania i standardy nauczyć. Walka o to, by pozostać takim człowiekiem, jakim jestem bez względu na strach, niepewność i stres. Bo po raz pierwszy w życiu walczę o życie...

Jak przygotowujesz się do finałowego starcia?

Staram się całkowicie wyciszyć, uspokoić rozum i serce. Przypominam sobie wszystkie najpiękniejsze chwile spędzone w Piekielnej Kuchni i pozytywnie się nastawiam do ostatniego i najważniejszego serwisu, chcąc dać gościom wszystko to, co we mnie najlepsze przez pryzmat talerza. Nie myślę o stresie i o drżeniu rąk, bo nie ma nic piękniejszego niż serwis doskonałego jedzenia, dla gości którzy przyszli tu bym oddał im wspomnienie mile spędzonego wieczoru. Dzielę się sobą i to jest najważniejsze w mojej pracy, dlatego tak ważne jest dla mnie czyste, spokojne serce i spokojny duch.

Na co przeznaczyłbyś 100 tysięcy złotych?

Wygraną chciałbym przeznaczyć przede wszystkim na dalszy rozwój. Chciałbym kiedyś wyjechać do Nowego Jorku na staż i zdobywać nauki na świecie. Ponadto jest kilka zaawansowanych sprzętów kuchennych, na których praca w kuchni jest czystą radością, a nigdy nie było mnie na nie stać. Jest też kilka osób które chciałbym wesprzeć, a do tej pory nie mogłem się o nie zatroszczyć tak, jakbym tego chciał.

poprzedni
nastepny
HK_ODC8_S_0042
Pokaz slajdów wyłączony 5s 10s 15s

Autor: MT

Zdjęcia: mat. prasowe

Publikacja: 09.06.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
HELL'S KITCHEN: Kim jest Sylwia Biały, finalistka Piekielnej Kuchni?
HELL'S KITCHEN: Kim jest Sylwia Biały, ...

Sylwia Biały, Łukasz Kawaller i Katarzyna Rajkiewicz są finalistami pierwszej polskiej edycji Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia. Ale tylko jedna osoba wygra 100 tysięcy złotych oraz pracę w Atelier Amaro. Kim jest ...