szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Dziewiąty odcinek Top Chefa w Polsacie

TOP CHEF w POLSACIE. Co się wydarzyło w dziewiątym odcinku Top Chefa 06.11.2013?

Top Chef, dziewiąty odcinek 06.11.2013. Co się wydarzyło w kolejnym odcinku Top Chefa 06.11.2013? Co ugotowali szefowie? Kto odpadł z programu? Relacja z dziewiątego odcinka Top Chefa 06.11.2013.

Tagi: Top Chef, top chef 06.11.2013 relacja, top chef co się wydarzyło 06.11.2013, top chef kto odpadł

TOP CHEF w POLSACIE. Kolejny odcinek show 16.10.2013 o 20.35 w Polsacie. Co się wydarzy? Zwiastun wideo

Kolejne zadanie przed uczestnikami Top Chef

fot: Materiały Prasowe

Top Chef w Polsacie wchodzi w decydującą. W dziewiątym odcinku 06.11.2013, rywalizacja była znów bardzo ostra. Tym razem szefowie konfrontowali swoje umiejętności w praktyce u jednego z najbardziej ekscentrycznych kucharzy. Zaś same potrawy oceniało tym razem niezwykłe grono, m.in. Beata Tyszkiewicz. Kto został w programie? Co się działo 06.11.2013 w Top Chefie?

Zaskoczenie nastąpiło już przy pierwszej konkurencji. Prowadzący przedstawił jury odcinka: Beatę Tyszkiewicz, Korę i Macieja Dobrzynieckiego, Prezydenta Polskiej Akademii Gastronomicznej. Stawką konkurencji był tygodniowy staż w Celler De Can Roca, najlepszej restauracji świata. Natomiast według zapowiedzi, w pierwszej konkurencji, nikt nie musiał czuć się zagrożony. Tematem przewodnim było danie główne z ryżu. Jurorzy przekazali swoje wskazówki. Na wykonanie zadania, szóstka szefów dostała 75 minut. Nagroda sparaliżowała niektórych zawodników. Dariusz nie zdążył położyć dania na talerzu, Sylwia również nie dokończyła swojego dania. Darek jako pierwszy został zdyskwalifikowany za brak dania. Kora rozpływała się nad daniem Martina, który przygotował Paelle. Dorada z ryżem basmati od Sylwii również była niedokończona. Mimo to, Kora i Beata Tyszkiewicz oceniły rybę pozytywnie. Sola na piasku z czarnego ryżu od Piotra Ślusarza zaintrygowała jurorów. - Jest pan ciekawą osobą - podsumowała Kora. Maciej Dobrzyniecki miał zastrzeżenia do risotto z borowikami Bartłomieja. - Nie porywa mnie ten smak - komentowała Kora. Malika przygotowała Pastillę, w której jurorom przeszkadzał trochę nadmiar cynamonu. - Nie jadłam nigdy czegoś takiego - dodała Beata Tyszkiewicz. Do ścisłego finału przeszli Piotr i Martin. Specjalną nagrodę, staż w Celler De Can Roca ostatecznie otrzymał Piotr Ślusarz. - To jest coś w co nie mogę uwierzyć. To jest spełnienie marzeń - podsumował Piotr. Łzom wzruszenia nie było końca.

W konkurencji drugiej, szefowie gotowali w restauracji Warszawa Wschodnia Mateusza Gesslera, jednego z najbardziej ekscentrycznych restauratorów. - Jesteście u mnie, a ja kichy nie robię - zapowiedział szef Mateusz Gessler. Uczestnicy losując, podzielili się na dwa zespoły. Darek, Malika i Piotr znaleźli się w jednej drużynie. Kapitanem został Darek. W drugiej drużynie znaleźli się Sylwia, Bartek i Martin, który został kapitanem. Dynia i polędwica wołowa były motywem przewodnim. Na przygotowanie potraw drużyny miały 45 minut. Jako pierwszy zaczął team Martina. Okazało się, że szefowie gotują dla dziesięciu najbardziej znanych blogerów kulinarnych w Polsce. Gessler na bieżąco wytykał błędy drużynie. - Jesteście do dupy zespołem - podsumował Gessler i dołożył drużynie dodatkowe dwie minuty na skończenie lunchu. - Jesteście bandą jełopów, waszych dań nie dałbym psu - krzyczał Mateusz Gessler. - Kompletnie nie zarządzałeś zespołem - oceniał właściciel. Czy zupa dyniowa, polędwica wołowa oraz zabaglione na deser ocali drużynę Martina? Identyczne zadanie stanęło przed zespołem Dariusza. Właściciel ponownie poganiał i upominał drużynę. Pojawiły się także ostre słowa. Wyczyny drużyn podsumowali blogerzy, którzy zdecydowanie lepiej ocenili ekipę Darka. Ostatecznie do dogrywki trafiła cała drużyna Martina.

W dogrywce Sylwia, Martin i Bartek dostali 45 minut na przygotowanie dań z rozmaitych gatunków grzybów. Tym razem oprócz dobrego smaku, kucharze musieli zadbać o perfekcyjny porządek w kuchni. Sylwia przygotowała ośmiorniczki, Bartek zrobił tornedo, a Martin zapieczone mule. I właśnie danie Martina zrobiło niesamowitą furorę - mule w połączeniu z grzybami smakowały jurorom. Ostatecznie z programu odpadła Sylwia i to ona musiała spakować swe noże i odejść.

Kolejny odcinek programu Top Chef już 13 listopada o 20.35 w Polsacie.

Autor: mkusy

Zdjęcia: Materiały Prasowe

Publikacja: 06.11.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
TOP CHEF w POLSACIE: Alicja WĘGRORZEWSKA i BEATA KOZIDRAK jurorkami w programie!
TOP CHEF w POLSACIE: Alicja WĘGRORZEWSKA ...

Top Chef w Polsacie w wyjątkowej oprawie! Alicja Węgorzewska oraz Beata Kozidrak będą oceniać gotujących w 9. odcinku drugiej edycji show Polsatu. Wśród pań pojawi się także Maciej Dobrzyniecki i cała trójka ...

TOP CHEF w POLSACIE. Druga edycja programu TOP CHEF już w wiosennej ramówce POLSATU
TOP CHEF w POLSACIE. Druga edycja ...

Top Chef powraca w wiosennej ramówce Polsatu. Top Chef, czyli starcie kulinarnych tytanów ponownie będzie zadziwiać błyskotliwymi komentarzami, ale także doskonałymi recepturami na przygotowanie konkursowych dań. Jury pozostaje niezmienne, podobnie jak prowadzący ...

TOP CHEF w POLSACIE: Druga edycja. Przedłużony termin zgłoszeń do TOP CHEFA!
TOP CHEF w POLSACIE: Druga edycja. ...

Top Chef - druga edycja ruszy wiosną 2014. Termin zgłoszenia do Top Chefa został wydłużony! Chętni mogą zgłaszać się do talent show do 16 grudnia 2013 roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać ...