szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
X Factor 3: Kuba Wojewódzki zasiądzie kolejny raz w jury TVN-owskiego show

X FACTOR 3: KUBA WOJEWÓDZKI. Juror, to brzmi dumnie! Sylwetka gwiazdy

Kuby Wojewódzkiego i jego ocen w Idolu, Mam Talent i X- Factor, nie sposób nie zapamiętać. Wojewódzki zdaje się hołdować powiedzeniu: najważniejsze to mieć pomysł na siebie. Dość powiedzieć, że pamiętają zarówno widzowie, ale wrył się również w pamięć wielu początkującym artystom. Kuba Wojewódzki jest weteranem składów jurorskich i trzeba przyznać, ma do tego talent. Drżyjcie uczestnicy nowej edycji X Factora: nadeszła pora na chwilę prawdy!

Tagi: czesław mozil, idol, kuba wojewodzki, kuba wojewódzki, kuba wojewódzki program, mam talent, tatiana okupnik, tatiana okupnik x factor, tvn x factor, x factor, x factor 2013, x factor 3, x factor 3 castingi, x factor 3 kiedy w telewizji, x factor jury

X FACTOR 3: KUBA WOJEWÓDZKI. Juror, to brzmi dumnie! Sylwetka gwiazdy

X Factor 3: Kuba Wojewódzki zasiądzie kolejny raz w jury TVN-owskiego show

fot: WBF

Kuba Wojewódzki, juror X Factora i gospodarz programu Kuba Wojewódzki. Człowiek instytucja. Dziennikarz, showman, krytyk, celebryta przymusu i niespełniony muzyk. Od lat nazywany zdrobniale Jakub Władysław Wojewódzki urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie. W szkole siedział sam w ławce. Przyznaje, że I Komunia Święta była dla niego traumatycznym przeżyciem.W liceum powtarzał pierwszą i trzecią klasę. Po ukończeniu nauki w klasie humanistycznej w stołecznym LO im. Tadeusza Czackiego, rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim (nigdy nie dostał dyplomu). Choć trudno w to uwierzyć, w tym roku showman mający słabość do różowych trampek i japonek będzie obchodził 50 urodziny! Choć nie wygląda na pana w średnim wieku, lista jego osiągnięć potwierdza dane z metryki.

Panie Wojewódzki, jeśli nie muzyk, to kto?

W latach 80-tych, podobnie jak osoby, które dzisiaj ocenia w talent show, pragnął zaistnieć na rynku muzycznym. Grał na perkusji w punkowych zespołach System i New Dada. Jeszcze do niedawna współpracował z grupą Klatu, z która nagrał album Cisza w 2003 roku. Żaden z bandów nie odniósł jednak większego sukcesu. Mimo to, muzyka od zawsze była pasją Wojewódzkiego. Nie udało mu się zostać gwiazdą rocka, ale mógł o muzyce… pisać. Jako dwudziestolatek, za pieniądze ze sprzedanego samochodu, prezentu od rodziców, założył magazyn Brum i został redaktorem naczelnym tego miesięcznika. Wojewódzki pracował jako dziennikarz Magazynu Muzycznego. Prowadził także audycje w Rozgłośni Harcerskiej. Był również związany z radiową Trójką, Radiem Bis i z wydawnictwami: Muza, Magazyn Muzyczny, Plastik. Pracował też dla portali internetowych, m.in. był redaktorem serwisu Rozrywka w Wirtualnej Polsce. W latach 90-tych był już znaną postacią w polskim showbiznesie. Pełnił funkcję dyrektora festiwalu w Jarocinie (był najmłodszą osobą na tym stanowisku w historii), zajmował się sprowadzaniem do Polski zagranicznych zespołów - New Model Army, wykupowaniem licencji płyt (m.in. Guns'n' Roses). Dziennikarz ma także na swoim koncie projekty okładek płyt oraz realizację teledysków takich artystów i zespołów, jak: Urszula, Robert Janowski, Wilki, Oddział Zamknięty, Hey, IRA, Róże Europy, Golden Life.

Kuba Wojewódzki na małym ekranie

Choć Wojewódzki był szeroko znany w branży, prawdziwą sławę przyniosły mu występy w telewizji. Początki były skromne. Karierę na ekranie rozpoczął od rozrywkowo-muzycznych programów telewizyjnych: Halo-Gramy w Polsacie i Rockandroller w TVP1, gdzie pełnił funkcję prowadzącego. W 2001 roku prowadził teleturniej Pół żartem, pół serial w TVP 2, a już rok później objął funkcję jednego z jurorów w polskiej edycji Idola. I wtedy wszystko się zaczęło…

Prawdziwym Idolem zostaje Kuba Wojewódzki

W polsatowskim show, dziennikarz pokazał się jako surowy i nie zawsze miły dla uczestników juror. Wzbudzał kontrowersje żartując sobie (czasem bardzo okrutnie) z ich aspiracji. Choć nie każdemu podobał się jego styl, władze stacji natychmiast dostrzegły w nim potencjał. Kuba dostał własne show, zatytułowane po prostu Kuba Wojewódzki. W latach 2002-2006 program emitowany był na antenie Polsatu, następnie przeniósł się w prawie nie zmienionej formie do telewizji TVN. W latach 2003-2007 Kuba Wojewódzki wspólnie z Michałem Figurskim prowadził audycję Antylista w Antyradiu. Po raz kolejny wrócił na stołek jurora w programie TVN Mam talent! Oceniał tam zmagania uczestników przez 3 edycje. W roku 2011 jego miejsce zajął Robert Kozyra. Okazało się jednak, że to Wojewódzki przyciągał widzów przed ekrany. Czwartą edycję programu oglądał milion widzów mniej niż poprzednią. Sam Kuba został jurorem w polskiej edycji X Factor i jest nim do tej pory.

Wojewódzki - aktor teatralny?

Znana twarz i kontrowersyjna osobowość zapewniły Kubie także propozycję ról aktorskich. W marcu 2010 odbyła się premiera sztuki Woody'ego Allena pt. Zagraj to jeszcze raz, Sam z Wojewódzkim w roli głównej. Nie wszystkich krytyków rzucił tą kreacją na kolana, ale publiczność chętnie kupowała bilety, by go zobaczyć. Dziennikarz podpisał też kontrakt reklamowy z telefonią komórkową Play. Zajmował się także organizacją koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. Oprócz tego Wojewódzki pisuje felietony do tygodnika Polityka, zagrał samego siebie w serialach Miodowe lata i Samo życie. W 2006 roku użyczył głosu królewskiemu Błaznowi w polskiej wersji językowej komedii 7 krasnoludków – Historia prawdziwa Svena Unterwaldta Jr. Zagrał także w komediach Testosteron i Idealny facet dla mojej dziewczyny Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego.

Skandalista Kuba Wojewódzki

Najwięcej kontrowersji wzbudzały jednak nie jego występy na scenie czy komentarze jurorskie, a audycja Poranny WF, którą prowadził wraz z Michałem Figurskim w radiu Eska Rock. 7 czerwca 2011 roku, Rada Etyki Mediów wydała oświadczenie, w którym uznała, że we współprowadzonej przez niego audycji Poranny WF doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii wobec ciemnoskórego obywatela. W związku z tą audycją, działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce przy fundacji Afryka Inaczej, zaapelowali o niepowierzanie Wojewódzkiemu organizacji koncertu na start polskiej prezydencji w UE, protestując przeciw promocji przez władze kraju prostactwa i chamstwa. Rozgłośnia została za ich wybryki ukarana karą 50 tysięcy złotych i to dwukrotnie! W czerwcu 2012 roku znowu zawrzało wokół duetu. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odniosło się do sformułowań użytych przez Wojewódzkiego i Figurskiego 12 czerwca 2012 roku w programie Poranny WF na antenie Eska Rock. MSZ zaprotestowało przeciw niedopuszczalnym wypowiedziom, które obrażają cześć i godność Ukraińców oraz zażądało przeprosin. Obaj dziennikarze zostali zwolnieni, ale Wojewódzki, już bez Figurskiego powrócił w audycji Zwolnienie z WF-u. W trzeciej edycji programu X Factor ponownie zasiądzie w jury programu TVN.

Premiera X Factora 3 już 23 lutego 2013 roku, o 20.00 w TVN.

Autor: News Girl

Zdjęcia: WBF

Publikacja: 17.02.2013, Aktualizacja:

Zobacz również