szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Z TOP Chef do Hell's Kitchen. Gwiazdy nowego kulinarnego show Polsatu [GALERIA ZDJĘĆ]

Dariusz Kuźniak i Piotr Ślusarz walczyli przeciwko sobie o tytuł Top Chefa w pierwszej polskiej edycji jednego z najstarszych i najsłynniejszych kulinarnych show na świecie. Dziś zamiast rywalizować, jednoczą siły. Ich celem jest pomóc Wojciechowi Modestowi Amaro w wyborze najlepszego kucharza spośród uczestników pierwszej edycji Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia.

Tagi: Dariusz Kuźniak, Hell's Kitchen, Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia, modest amaro, Piotr Ślusarz

Z TOP Chef do Hell's Kitchen. Gwiazdy nowego kulinarnego show Polsatu [GALERIA ZDJĘĆ]

fot: mat. prasowe

Darek i Piotrek są jednymi z najzdolniejszych i najbardziej zapadających w pamięć uczestników pierwszej edycji TOP Chef. Darek wygrał staż w restauracji Wojciecha Modesta Amaro, Atelier Amaro i znalazł się w finałowej trójce. Piotrek natomiast wygrał prestiżowy staż w najlepszej restauracji świata, El Celler de Can Roca, dodatkowo Amaro zaproponował mu pracę w swojej restauracji.

W programie Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia zobaczymy ich w roli sous szefów - pomocników Wojciecha Modesta Amaro. Ich zadaniem jest pilnowanie, szkolenie i kontrolowanie uczestników Piekielnej Kuchni.  Sous szefowie nie tylko będą dbać o to, aby uczestnicy przygotowywali dania zgodnie z przepisami, ale także będą odpowiadać przed samym szefem Amaro za poczynania dwóch rywalizujących drużyn, Czerwonych i Niebieskich.

Który z nich lepiej wyszkoli uczestników? Kogo bardziej polubią śmiałkowie walczący o 100 tysięcy złotych i pracę w Atelier Amaro? Tego dowiemy się już niebawem. Pewne jest jedno - Darek i Piotrek często będą bardzo piekielni w kuchni.

Zobacz też POLSKA EDYCJA HELL'S KITCHEN! Hell's Kitchen w Polsacie! Kiedy nowe odcinki? >>>

Najpierw TOP Chef, a teraz Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia. Jak to się stało, że znów będziemy mogli oglądać Was na ekranie? Czyżbyście stęsknili się za telewizją?

Piotr Ślusarz: Pewnego spokojnego piątku odebrałem telefon od kierownictwa produkcji. Rozmowa dotyczyła nowego projektu - Hell's Kitchen. Na początku wahałem się, ponieważ moja rola to gotowanie, a nie praca w telewizji. Po rozmowie z szefem Amaro, stwierdziłem, że to może być dla mnie nowym wyzwaniem i doświadczeniem zawodowym.

Dariusz Kuźniak: Jest to kolejna przygoda i doświadczenie.  Jak to się stało ze jesteśmy w Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia? Trzeba zapytać szefa Amaro i producentów. . Nie ukrywam podoba nam się ta praca, a gdy dowiedziałem się, że będzie tam również Piotr, pomyślałem, że fajnie będzie znowu razem pracować.

Jakie jest Wasze zadanie w Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia?

Piotr: Zadania sous szefów zarówno w Piekielnej kuchni, jak i w profesjonalnej kuchni są zawsze te same. Jesteśmy od tego, aby utrzymywać wysoki standard, zarządzać zespołem pod nieobecność szefa oraz mieć oko na każdego. Te czynniki wpływają na surowy charakter i rygor jaki panuje na kuchni.

Dariusz: Ciężka praca z uczestnikami, sprawdzenia ich odporności na stres, podejmowanie szybkich decyzji, praca w zespole i najważniejsze - wygrany będzie pracował u szefa Amaro więc  nie pozwolimy nikomu, kto nie będzie spełniał tych warunków przejść przez Piekielną Kuchnię i wygrać!

Podobno niezłe z Was ziółka w programie. Mocno dajecie się we znaki uczestnikom Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia...

Piotr: Ziółka? Jestem pierwszą osobą, która dostaje od szefa Amaro... Nie mam zamiaru nadwerężać cierpliwości za ludzi, którzy chcą wygrać nagrodę po najmniejszej linii oporu. Na kuchni jest ciężko i tak będzie cały czas. Dla uczestników Hell's Kitchen to zderzenie dwóch światów - domowej sielanki z daniami rangi Michelin...

Dariusz: Dajemy im jedynie to, co może ich spotkać w gastronomii. Praca w kuchni to nie tylko cuda na talerzach, ale także bardzo ciężka praca, która wymaga pracy umysły i mięśni.

Jak zmieniło się Wasze życie po programie TOP Chef?

Piotr: Zmiana pracy, miejsca zamieszkania, otoczenia, stylu gotowania, ukierunkowania kulinarnego myślenia... Po prostu zmieniłem całe swoje życie! Spełniłem jedno z marzeń i zawiesiłem sobie poprzeczkę jeszcze wyżej.

Dariusz: Zdecydowanie na lepsze. Miłe jest to, że potrafiliśmy zaszczepić cząstkę gotowania przede wszystkim u dzieci. Jesteśmy też bardziej rozpoznawalni, a ludzie, których spotykamy często mówią, że nam kibicowali. To bardzo miłe.

poprzedni
nastepny
20140321_HK_0026
Pokaz slajdów wyłączony 5s 10s 15s

Autor: MT

Zdjęcia: mat. prasowe

Publikacja: 01.04.2014, Aktualizacja:

Zobacz również