szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Poznaj bliżej Annę Starmach

ANNA STARMACH. Kim jest jurorka MASTERCHEF? SYLWETKA GWIAZDY

Ania Starmach jest kompletnym przeciwieństwem swojej koleżanki ze składu jurorskiego MasterChef, Magdy Gessler. Młoda, spokojna i pełna wdzięku, a w dodatku jest prawdziwą artystką w swoim fachu. Poznaj bliżej autorkę książki Pyszne 25!

Tagi: Ania starmach, ania starmach książka, anna starmach, DDTVN, książka ani starmach, książki kulinarne, Masterchef, masterchef online, program master chef, program tvn styl, programy tv n, przepisy kulinarne, pyszne 25, tvn styl, tvnstyle program

ANNA STARMACH. Kim jest jurorka MASTERCHEF? SYLWETKA GWIAZDY

Ania Starmach dała się szerzej poznać jako jurorka MasterChef w TVN. W marcu 2013 wyda też własną książkę Pyszne 25

fot: Facebook

Anna Starmach urodziła się 15 maja 1987. Gdy była dziewczynką jej pasją było... oszczędzanie. Taka już byłam, cały czas liczyłam i oszczędzałam. Miałam skarbonkę i bez przerwy dopytywałam, o co chodzi z tą dziurą budżetową. Wszyscy myśleli, że zostanę wybitnym ekonomistą - żartowała podczas jednego z wywiadów. Jej kolejnym marzeniem był taniec. W dzieciństwie bardzo chciałam zostać baletnicą – zdradza. Nieco później zapragnęła zostać malarką i ta pasja pozostała jej do dzisiaj. Stąd studia na wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prawdziwą pasją Ani jest jednak gotowanie. Jak ją odkryła? Jak to zwykle bywa, przez przypadek.

Zdecydował los!

Po pierwszym roku studiów wyjechała do Francji, gdzie miała opiekować się dziećmi. Niestety, los spłatał jej figla i pracy w charakterze niani dla niej nie było. Jedyny dostępny wakat był na stanowisku osoby, która gotowałaby dla rodziny arystokratów. Zgłosiłam się niewiele myśląc i może dobrze, bo gdybym wiedziała, że piszę się na gotowanie dla 20-30 osób dziennie, to pewnie trudniej byłoby mi podjąć tę decyzję. A to właśnie tam nauczyłam się, czym jest francuska kuchnia. Ci ludzie mieli nie tylko doskonały smak, ale także olbrzymią bibliotekę z książkami kulinarnymi – wspomina dzisiaj. Gdy wróciła do Polski już złapała kulinarnego bakcyla. Podjęła pracę w jednej z krakowskich restauracji. Cztery dni pracowałam w restauracji w Krakowie po 16-17 godzin dziennie, a trzy dni studiowałam, nie mając w ogóle czasu wolnego – wyznała w wywiadzie.

Telewizja była jej pisana

Szerszej publiczności po raz pierwszy dała się poznać jako zwyciężczyni konkursu Gotuj o wszystko realizowanego w ramach programu Dzień Dobry TVN. Nagrodą w programie był staż w restauracji Sheraton oraz półroczny kontrakt na prowadzenie swojego kącika kulinarnego w programie Dzień Dobry TVN. Widzów urzekła jej pasja i uroczy sposób bycia. Dla Ani inspiracją kulinarną są obrazy, kolorystyka, pora roku – wszystko to znajduje odzwierciedlenie na jej talerzu. Nic dziwnego, że następnych edycjach tego konkursu Ania pojawiła się już, jako jeden z jurorów. Ania prowadzi także własny program w TVN Style Pyszne 25. Obok Magdy Gessler i Michela Morana była także jurorką polskiej edycji MasterChefa.

Kucharka z dyplomem

Wrażenie robią także jej zawodowe kwalifikacje. Starmach skończyła ukończyła z wyróżnieniem prestiżową szkołę kucharską Le Cordon Bleu w Paryżu, pracowała też we francuskiej restauracji Lameloise (oznaczonej trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin) oraz w najlepszych restauracjach w Krakowie - na przykład Ancora (rekomendowana przez Michelin) oraz w luksusowym Hotelu Starym (Prix Villegiature 2007) w Krakowie. O czym teraz marzy Starmach? Teraz planuję otworzyć w Krakowie własną restaurację. I wierzę, że mi się uda! – wyznała w SHOW. W marcu 2013 ukaże się także książka z jej autorskimi przepisami kulinarnymi. Trzymamy za nią kciuki!

Autor: News Girl

Zdjęcia: Facebook

Publikacja: 20.02.2013, Aktualizacja:

Zobacz również