szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Nastoletnie modelki w modzie

Dlaczego moda nie toleruje nastoletnich modelek?

Dlaczego branża mody nie toleruje nastoletnich modelek? O problemach 16-letnich gwiazd wybiegu opowiada Dacota Fanning i Hailee Steinfeld.

Tagi: młode modelki, moda 2013, moda 2014, modelki, nastoletnie modelki

Kate Moss 17 lat

Kate Moss (17 lat) w reklamie Calvina Kleina

fot: EB

Wydawać by się mogło, że moda hołduje młodości. Nastoletnie modelki już od dawna wzbudzają kontrowersje. Niemniej, mimo krytyki, prawie rozbierana sesja 16-latki lub erotyczne nawiązania w kampanii obecnie są na porządku dziennym.

Po głośnej i kontrowersyjnej sesji z młodymi lolitkami w paryskim Vogue - Carine Roitfeld musiała opuścić stanowisko redaktor naczelnej magazynu. Od tamtego czasu w świecie mody panuje tzw. bojkot nastoletnich modelek. Anna Wintour z Vogue USA również nie zgadza się na współpracę z nieletnimi.

Trend na nastoletnie modelki rozpoczął się w roku 1980, kiedy to Brooke Shields (wówczas 15-latka) wystąpiła w reklamie Calvina Kleina z odkrytym brzuchem. Sesja spotkała się z krytyką publiczności. Podobna historia z Dacotą Fanning. Erotyczna reklama perfum Marca Jacobsa, w której występowała aktorka została zakazana w ponad 15 krajach świata. Kate Moss również miała podobne problemy. W 1993 roku jako 17-latka wystąpiła w sesji Calvina Kleina topless. Wówczas tę sesję omawiały największe media świata. W swoim niedawnym wywiadzie amerykańska gwiazda Chloe Moretz (16 l.) również narzekała, że wielkie domy mody odmawiają współpracy z nią do czasu aż skończy 20 lat. Nawet powszechne uznanie i sława aktorki nie przekonują projektantów do pracy z Moretz.

Brooke Shields (15 lat) w kampanii Calvina Kleina

Branża mody wciąż zostaje podzielona w tej kwestii. Jedni uważają, że jest to bezsensowny bełkot konserwatystów, inni bronią niepisanej reguły, uzasadniając, iż tego wymaga etyka. Jak przyznaje jeden z polskich projektantów, współpraca z nieletnimi jest barzdo trudna. To prawda, pracując z początkującymi modelami nie musimy wydawać dużo środków i tym samym nie przepłacamy. Z drugiej strony - młodzi modele nie mający doświadczenia są bardzo wybredni, a na uzyskanie właściwego zdjęcia tracimy wiele czasu - tłumaczy.

A Wy co sądzicie? Czy rzeczywiście kampanie z nastoletnimi modelkami są nieetyczne?

Autor: EB

Zdjęcia: EB

Publikacja: 08.08.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
MELANIE GAYDOS: Zawsze chciałam być modelką. Choroba genetyczna to nie przeszkoda
MELANIE GAYDOS: Zawsze chciałam być modelką. ...

Czy choroba genetyczna jest przeszkodą w zrobieniu kariery modelki? Melanie Gaynos udowodniła światu, że nie! 25-letnia Amerykanka z łysawą głową i specyficznymi rysami twarzy z powodzeniem robi karierę przed obiektywem. Czy uda ...