szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak urządzić w domu gabinet do pracy?

Gabinet w domu w stylu glamour. Pracuj w domu w pięknym anturażu

Pracujesz w domu? Jeśli chcesz, by sprawiało ci to przyjemność, zaaranżuj w domu gabinet. Miło jest zasiąść przed ekranem komputera lub wykonać „papierkową robotę” w miejscu specjalnie do tego celu przeznaczonym. Jeśli masz małe mieszkanie, nie musi być to gabinet, może wystarczy dobrze zorganizowany kącik do pracy?

Tagi: biurko, gabinet do pracy w domu, jak przygotować miejsce do pracy w domu, jak urządzić w domu gabinet, jak utrzymać porządek na biurku, jakie biurko wybrać do mieszkania, meble do gabinetu

Miejsce do pracy

fot: Krzysztof Zasuwik

Gabinet w domu jest twoim marzeniem? To zrozumiałe. Prawie każdy z nas raz na jakiś czas zasiada przy biurku lub stole, choćby po to, aby zrobić domowe rachunki. Wiele jest też zawodów, które można dzisiaj wykonywać w domu. Wydzielone miejsce do pracy stało się standardem. Co zrobić, aby wyglądało glamour?

Jeśli tylko możesz, zaaranżuj gabinet w oddzielnym pomieszczeniu

Osoby korzystające z komputera na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska pracy. Najlepiej, jeśli możemy urządzić je w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu. Osobny gabinet ma służyć temu, żeby domownik zajęty przy komputerze, nie przeszkadzał innym i żeby sam mógł w spokoju popracować. Miejsce gabinetu zależy od specyfiki zajęcia. Jednak lepiej, gdy mieści się on z dala od twz. szlaków komunikacyjnych uczęszczanych często przez innych domowników.

Gdy przyjmujemy gości, interesantów czy też mamy współpracownika spoza rodziny, gabinet warto urządzić w pobliżu wejścia lub zapewnić sobie osobne wejście – wizyty nie naruszają wtedy naszej prywatności. Gabinet położony w pobliżu miejsca, gdzie toczy się życie rodziny, będzie wygodny dla tych, którzy pracują rzadziej lub robią podczas pracy częste przerwy. Gdy pracujemy w samotności, warto takie miejsce urządzić z dala od wejścia i części dziennej – odseparowanie od reszty domu sprzyja skupieniu i koncentracji. Może to być odosobniony pokój na poddaszu czy zaadaptowany strych nad garażem. Osobne pomieszczenie daje nam możliwość optymalnej aranżacji domowego biura. Możemy w nim umieścić profesjonalne wyposażenie. Jakie biurko wybrać do gabinetu? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie biurko prostokątne narożne z wyprofilowaną przednią krawędzią. W dowolnym miejscu, również pośrodku pomieszczenia, można ustawić biurko prostokątne z zaokrąglonymi krawędziami.

Gabinet możesz także wygospodarować w aneksie lub na antresoli

Często musimy zorganizować kącik do pracy w pomieszczeniu, które pełni już inną funkcję. Pamiętajmy jednak, by zachować równowagę między poszczególnymi częściami. Gdy miejsce do pracy zamierzamy urządzić w pokoju dziennym, dobrze, by miał on kształt pozwalający na wydzielenie aneksu. Otwarty umożliwi pracę w pobliżu toczącego się życia rodzinnego i kontakt z domownikami, zamknięty natomiast – izolację i skupienie. Na aneks do pracy wykorzystuje się wnęki, wykusze oraz przestrzeń pod schodami. Można go oddzielić od pozostałej części domu drzwiami przesuwnymi, parawanem lub ruchomą ścianką. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zadbać, by komputer nie naruszał wypoczynkowego charakteru pokoju. Takie zagrożenie jest możliwe, gdy korzystamy z komputera stacjonarnego. Najlepiej wtedy umieścić go na ruchomym stelażu, który na czas pracy będziemy mogli przysunąć do stołu, a na co dzień ukryć. Inny niekłopotliwy sposób na komputer to mobilne biurko w kształcie trapezu z wyprofilowaną przednią krawędzią. Można je ustawić w wydzielonym miejscu, a w razie potrzeby przesunąć gdzie indziej. W tylnej, węższej części jest miejsce na komputer, a w przedniej, rozszerzonej na klawiaturę, myszkę i różne materiały pomocnicze.

Gdy miejsce pracy znajduje się w rogu pomieszczenia, można wykorzystać biurko prostokątne bez wyprofilowanej przedniej krawędzi, które zapewnia wygodną pracę. Taki kształt biurka pozwala na praktyczne zagospodarowanie blatu. Często aranżuje się kącik do pracy na antresoli. Otwarte miejsce na wyższej kondygnacji można przeobrazić w domową pracownię dla kilku osób. Stojący tam komputer będzie łatwo dostępny dla wszystkich domowników i szczególnie wygodny, gdy skomputeryzowane jest głównie młode pokolenie. Z komputera będą mogli też korzystać dorośli, ale raczej do wspólnej zabawy z dziećmi, prowadzenia domowych rachunków czy szukania informacji w internecie. Trudno tam jednak wyobrazić sobie pracę wymagającą ciszy i skupienia.

Miejscem do pracy może być też sypialnia. Tu szczególnie ważne jest, by oddzielić wyraźnie obie funkcje pomieszczenia. Najlepiej, gdy stanowisko pracy znajduje się przy oknie. Jeśli pracujemy w sypialni, sporadycznie można wykorzystać jako komputerowe biurko narożne z wyprofilowaną przednią krawędzią. Jego kształt pozwala je dostawić do ściany krótszym lub dłuższym bokiem. Planując kącik do pracy w sypialni lub salonie, zadbajmy, by meble jak najmniej przypominały biurowe, w sypialni dobrze będą wyglądały jasne, w salonie powinny być zbliżone charakterem do jego wyposażenia.

Gabinet powinien nie tylko być funkcjonalny, ale również zdrowy dla oczu i kręgosłupa

Gdy praca trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup, mięśnie grzbietu i oczy. Dlatego istotny jest odpowiedni wybór krzesła. Powinno mieć ono miękkie oparcie o regulowanej wysokości i wychyleniu oraz wyściełane siedzenie z regulacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu. Mechanizm obrotowy umożliwi zmianę pozycji bez wykonywania skrętów ciałem, a wyściełane podłokietniki z regulowanym położeniem będą utrudniać przysunięcie krzesła do blatu. Kółka powinny mieć blokady. Standardowa wysokość siedziska krzesła to 38- -55 cm – umożliwia ona ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią nóg.

Biurko powinno mieć tak wyprofilowaną przednią krawędź, aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na jego blacie. Pracę należy wykonywać w naturalnym położeniu rąk – kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce. Górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Najlepiej, jeśli monitor stoi na blacie lub niewiele powyżej niego. Zdrowa dla oczu odległość monitora to 40-75 cm. Blat powinien mieć taką głębokość, by zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury komputera i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80-85 cm. Dlatego najbardziej funkcjonalne są biurka z regulowaną wysokością blatu.

Jakie światło wybrać do pracy w domowym gabinecie?

Jeśli pracujemy w domu w ciągu dnia, zadbajmy o odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata. Dzięki temu naszym sprzymierzeńcem będzie światło dzienne. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Biurko z komputerem powinno być oświetlone z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Należy zwrócić uwagę, aby monitor stał tyłem lub bokiem do światła – nie będzie się ono wtedy odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku. Jeżeli pracujemy przy sztucznym świetle, również musimy zadbać o właściwe oświetlenie. Światło powinno być skierowane na blat biurka lub stołu, a nie na ekran komputera i siedzącą przy nim osobę. Odległość źródła światła od blatu nie może być mniejsza niż 35 cm. Wystarczająca będzie żarówka o mocy 60 W, a świetlówka lub halogen –  5 W.

WIDEO GLAMKI.PL: Meble drewniane: tekowe, bielone, gabinetowe i orientalne

Meble drewniane są meblami solidnymi, potrafią przetrwać kilka pokoleń. Jeżeli więc jesteś tradycjonalistą wybierz drewniane meble kolonialne, które możesz dopasować do wnętrza w zależności od swoich upodobań. Zapytaliśmy architekta jakie obecnie panują tendencje w wybieraniu mebli drewnianych.

Autor: Hanna Jankowska, Anna Wojciechowska

Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

Publikacja: 23.02.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...