szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Food design: o co chodzi? Co to food design?

Food design, czyli co to znaczy projektować jedzenie? Relacja z Creative Mikser vol.8 Food Design

Food design - co oznacza ten nowy trend, kim są projektanci jedzenia, oraz jakie są najbardziej znane projekty food designowe? Relacja z Creative Mikser vol.8 Food Design.

Tagi: Creative Mikser vol.8 Food Design, design, Food Design, food designer, jedzenie, projektowanie

Food design, czyli to znaczy projektować jedzenie?

fot: facebook.com/gq

Food design. O co chodzi? Jeśli w twojej głowie pojawią się kolorowe obrazy, takie jak rzeźba z ananasa albo arbuza, fontanny czekolady i wielopoziomowe torty, to zdecydowanie powinnaś zapoznać się z dalszą częścią. Bo w tym coraz bardziej popularnym trendzie kulinarnym chodzi o znacznie więcej niż przygotowanie potraw. Na 8 spotkanie branży kreatywnej, czyli Creative Mikser Vol. 8, poświęcone food design, wybrałem się z lekkimi obawami, a to wszystko przez słowo design, które jest łączone z niemal każda dziedziną i stanowczo nadużywane, stanowiąc etykietę, która dodaje kilka gwiazdek do ogólnego wizerunku osoby, produktu czy też wydarzenia.

Projektanci jedzenia

Zatem kim jest food designer? Francesca Zampollo, pierwsza prelegentka na spotkaniu odpowiada na to pytanie w ten sposób: jest to w połowie kucharz, a w połowie designer. To połączenie metodologicznej wiedzy na temat designu i umiejętności kucharza, który potrafi przetwarzać surowe produkty. Ważny jest tu aspekt artystyczny i kreatywny. Dlatego food designer nie musi być z wykształcenia kucharzem. Inge Knölke dodałby, że food designer w ogóle nie musi mieć pojęcia o gotowaniu! Projektów z jedzenia można znaleźć w sieci bardzo wiele. Można podać przykład znanego espresso o konsystencji pianki, które Ferran Adrià zaprojektował dla Lavazzy... Inny projekt tego kucharza-artysty, który próbuje oszukać nasze zmysły, to Fruit Caviar, gdzie kawior wygląda jak kawior, ale smakuje jak owoce.

Zjedz swój kubek i podziękuj pszczołom

O ile tworzenie z jedzenia wymaga ściśle kucharskich umiejętności, o tyle tworzenie opakowań żywności, to już bardziej designerska robota. Niewielu z nas pewnie dokonywało szczegółowej analizy chipsów Pringles, a jak się okazuje wiele o tym można powiedzieć. Kształt chipsa - z charakterystycznym wygięciem - dopasowany jest do naszego języka i jamy ustnej. Po przegryzieniu słychać charakterystyczne 'chrupnięcie', a kawałki chipsa dotykają wszystkich kubków smakowych. W takim kształcie Pringlesy idealnie układają się w opakowaniu, tworząc wieżę, która kołysze się podczas transportu, a ta konstrukcja zmniejsza ryzyko połamania się ziemniaczanych krążków. Niektóre produkty zawierają w sobie myśl bardziej ekologiczną. Wspomnę kolejne dzieło Lavazza, ale tym razem projekt Cookie Cup autorstwa Luis Sardi. To filiżanka kawy wykonana z materiału, który możemy zjeść po wypiciu zawartości. Ale jeszcze bardziej ekologiczny jest słoik miodu Stanley Honey, który po opróżnieniu staje się doniczką, aby zasadzić w niej kwiatka i podziękować pszczołom za ich pracę...

Zmiana materii i wyzwania dla formy

Zmiana materii jedzenia, która dokonała się na przestrzeni lat, bardziej finezyjne produkty oraz sposoby podawania wymagają odpowiedniej oprawy. Nie liczy się tylko to, co mamy na talerzu, ale także to, jak wygląda talerz, jaki jest klimat i wygląd miejsca, w którym spożywamy nasze dania. Jest to pole do popisu dla projektantów z obszaru Food Space Design i Interior Design For Food. Słynna restauracja Duvet Restaurant w Nowym Jorku umożliwia swoim klientom spożywanie posiłku w wygodnym łóżku, a w jednym z barów Icebar Absolut możemy pić alkohol w pomieszczeniu o temperaturze -5C i podziwiać liczne konstrukcje z brył lodu. W kontekście dekorowania przestrzeni jedzeniowych mamy doskonały projekt obrusu Kristine Bjaadal. Obrus w kolorze białym zawiera niemal niewidoczne wzory motyli, jednak w momencie rozlania wina motyle chłoną barwnik i tworzą kolorowe wzory, które zdobią nasz obrus. Jak mówi sama artystka, odtąd każdą negatywną sytuację możemy zamienić w pozytywną.

W ramach food design mamy też szereg projektów tworzonych pod etykietą Eating Design, co niekiedy wygląda jak performance z jedzeniem w tle. Wyobrażam sobie zdziwienie gości jednej z restauracji, którzy zaproszeni zostali do spożywania przystawek prosto ze ściany restauracji. Innego przykładu dostarcza Studio Rygalik, które na jednym z wydarzeń serwowało catering przyczepiony do spódnic kelnerek. Kolejny ich projekt to serwowanie alkoholu z półek przytwierdzonych do sufitu, które na określony sygnał zjeżdżają w dół i zapraszają gości do spożycia napojów.

Czy to moralne bawić się jedzeniem?

O food designie można wiele rozprawiać i jest to dziedzina, która niewątpliwie będzie się rozwijać. Na łódzkim ASP już powstaje przedmiot o nazwie food design, a sama prelegentka Zampollo ukończyła doktorat z tej specjalizacji i jest przewodniczącą International Food Design Society. Dlatego podjęcie tego tematu podczas Creative Mikser przez Miasto Stołeczne Warszawa i British Council wydaję się strzałem w dziesiątkę. Przeciwnicy tej mody mogą zapytać, czy naprawdę nie ma bardziej pożytecznych tematów? Może energię i pieniądze warto skoncentrować tam, gdzie wskaźnik biedy i głodu jest ogromny? Dlatego też dla jednych będzie to kosztowna i niepotrzebna fanaberia, a dla innych trend, który stanowi doskonałą opozycję dla fast-food, pokazując nam, że jedzenie może być czymś więcej niż konsumowaniem w zatłoczonym barze. Szczególnie ważne i interesujące wydają mi się te projekty, które mają zawartą głębszą myśl, kierują uwagę na jakiś ważny temat, albo są po prostu rodzajem umysłowego detoksu. Przychodzi mi na myśl projekt stołu zrobionego ze starych bagietek (Studio Rygalik), który jest pytaniem o to, czy nie można by lepiej wykorzystać tej masy jedzenia, która wyrzucana jest na śmietnik? Albo projekty talerzy spod których wyrastają świeże liście, to dzieło autorstwa Marka Cecuły, który próbuje wzbudzić naszą refleksję o harmonii człowieka z naturą.

Autor: mfiedorowicz

Zdjęcia: facebook.com/gq

Publikacja: 12.09.2013, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...