szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Dobieramy kolory do wnetrz

Jak dobrać kolor ścian? Pomocne narzędzia

Dobór odpowiedniego koloru ścian we wnętrzu to trudne zadanie. Zwłaszcza, gdy wybór jest tak duży. Jak sprawnie przejść przez ten etap?

Tagi: aplikacje, farby, jak dobrać kolor, kolor ścian, smartfon

Jak dobrać kolor ścian? Pomocne narzędzia

Wielu producentów farb dysponuje prgramami, których zadaniem jest ułatwieniem nam wyboru odpowiedniego koloru

fot: DULUX

Wchodząc do sklepu z farbami czy marketu budowlanego można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Jeśli nie mamy jasno sprecyzowanych oczekiwań co do farby wizyta w takim sklepie może ciągnąć się w nieskończoność. Lepiej więc wybrać się na zakupy z gotowym pomysłem na kolor, a najlepiej z zamiarem kupna konkretnej farby.

Ze smartfonem w ręce

Coraz więcej firm produkujących farby do wnętrz umieszcza na swoich stronach internetowych bezpłatne aplikacje na smartfony umożliwiające łatwy dobór koloru farby. Warto z nich skorzystać, gdyż mogą stać się dla nas prawdziwą inspiracją. Bardzo pomocne są aplikacje pozwalające zidentyfikować interesujący nas kolor uchwycony na zdjęciu wykonanym naszym smartfonem (można je znaleźć m.in. na stronie www.dulux.pl czy www.benjaminmoore.pl). Często bowiem okazuje się, że będąc gdzieś poza domem zachwycimy się np. kolorem ścian restauracji czy nawet kolorem sukienki przechodzącej obok kobiety. Wówczas wystarczy, że uchwycimy go na zdjęciu, a dzięki zainstalowanej na telefonie aplikacji będziemy mogli w każdej chwili odnaleźć farbę jak najbardziej zbliżoną kolorystycznie do barwy ze zdjęcia. Takie aplikacje często umożliwiają również sprawdzenie, w którym najbliższym sklepie znajdziemy farbę o interesującym nas odcieniu. Ciekawą inspiracją mogą być także aplikacje umożliwiające dostęp do zestawienia najmodniejszych trendów i koncepcji kolorystycznych w danym roku. Skupiają one w jednym miejscu wiele ciekawych zdjęć i opisów dotyczących trendów oraz nazwy i numery prezentowanych kolorów. Takie aplikacje z pewnością ułatwią nam wybór interesującego nas produktu w sklepie.

Sprawdź zanim pomalujesz

Jeśli nie jesteśmy pewne czy wybrany przez nas kolor będzie dobrze wyglądał na ścianach naszego wnętrza warto korzystać z aplikacji umożliwiającej jego wizualizację (znajdziemy ją np. na stronie www.dulux.pl czy www.dekoral.pl). Wystarczy, że zrobimy zdjęcie wnętrza, wgramy je do komputera a następnie zaimportujemy do programu. Aplikacja pozwoli nam na samodzielne tworzenie wizualizacji w wielu kolorach oferowanych przez producenta danej farby. Program podpowie także barwy współgrające, dzieląc je na grupy w zależności od oczekiwanego efektu. Takie aplikacje wyposażane są często również w kalkulatory, które ułatwią obliczenie potrzebnej ilości farby. Dzięki temu na zakupy pójdziemy dokładnie przygotowane.

Skorzystaj z gotowca

Jeśli nie mamy pomysłu na kolory ścian warto skorzystać ze stron internetowych lub katalogów producentów farb, w których znajdziemy gotowe zestawienia kolorystyczne. Na każdym zestawieniu prezentowane są 2-3 kolory, które współgrają ze sobą, wzajemnie się uzupełniają i gwarantują ciekawy efekt dekoracyjny. Zestawienia podzielone są zwykle na kolor przewodni oraz barwy uzupełniające, którymi można zaakcentować wybrane fragmenty ścian.

Autor: Beata W

Zdjęcia: DULUX

Publikacja: 04.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...