szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Jak pomalować ściany, żeby ożywić mieszkanie wiosną?

Malowanie ścian. Czy żółty kolor we wnętrzu, to dobry wybór?

Malowanie ścian to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na to, żeby twoje mieszkanie odżyło! Jaki wybrać kolor? My proponujemy żółty, bo niweluje zmęczenie, wprowadza dobry nastrój i pobudza do działania. Pasuje nie tylko na święta Wielkanocne, ale o każdej porze roku. Latem rozjaśni wnętrze, zimą doda letniej radości. Jesteś gotowa, aby zaprosić do swojego domu słońce? :)

Tagi: jak odświeżyć ściany, jak pomalować ściany, jak wybierać farby, jaki kolor farby wybrać, malowanie ścian, odświeżanie mieszkania na święta wielkanocne, remont mieszkania, wiosenny remont mieszkania, żółty kolor ścian

Żółty kolor we wnętrzu

fot: Krzysztof Zasuwik

Malowanie ścian to najlepsza recepta na to, żeby mieszkanie nabrało wyrazu. Ale uważaj, przygotowując remont mieszkania, odświeżenie domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii.  Myśląc o kolorze we wnętrzu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko ściany, ale również posadzkę i sufit, a także wyposażenie – razem budują one ogólne wrażenie kolorystyczne. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na użycie kolorów przyciągających uwagę, a do takich należą właśnie farby w kolorze żółtym.

Malowanie ścian na żółto krok po kroku

Żółty należy do barw ciepłych, nasyconych, przyjaznych i radosnych, które oswoją wnętrze, nadadzą mu przytulny charakter, stworzą w nim gorący klimat. W skali barw żółty jest kolorem najbardziej świetlistym. Jednak żółcień żółcieni nierówna. Na odbiór koloru wpływ ma jego odcień, czyli odmiana, jasność, która zależy od światła, i nasycenie, czyli czystość barwy. Ciepła żółcień w swym intensywnym odcieniu przypomina kolor bursztynu. W tej palecie kolorystycznej znajdą się i wyraziste ugry, i ich przygaszone odcienie, takie jak złota ochra czy barwa dojrzałej kukurydzy. Ciepłe są również bardziej subtelne, rozbielone odcienie piasku czy bambusa, które sprawiają wrażenie uporządkowania, kojarzą się z naturą i przestrzenią. Żółty z domieszką czerwieni jest jeszcze żywszy i cieplejszy – reprezentuje grupę odcieni najbardziej przyciągających wzrok. Trudno stosować go na dużych powierzchniach, za to świetnie się sprawdza w roli dodatków i detali. Również z umiarem należy używać barwy złota i miedzi – ich nadmiar może dawać wrażenie nadmiernego przepychu.

Jak wybrać KOLOR ŚCIAN FARBY do pokoju i jak łączyć kolory. PORADNIK >>

Żółty kolor jednak nie zawsze jest ciepły – niektóre odcienie w tonacji cytrynowej mogą być zimne. Zarówno jasna żółcień cytrynowa, jak i wszelkie odcienie żółci kremowej są kolorami czystymi i rozświetlającymi. Odcienie cytrynowe mogą dodać twojemu mieszkaniu więcej energii, jednak niektóre ich zbyt żywe odmiany mogą być męczące.

Jak dobrać żółty kolor farby do mieszkania?

Żółte barwy o ciepłym pomarańczowym odcieniu nadają wnętrzu wrażenie miękkości i komfortu. Doskonale pasują do kuchni, gdzie równoważą chłód sterylnych sprzętów kuchennych i posadzek. W przeszłości żółty dominował na kuchennych ścianach, dzisiaj barwa ta przeniknęła do innych wnętrz. Chętnie stosuje się je w oranżerii, gdzie tworzą dobre tło dla zieleni. Żółcień w odcieniach pastelowych warto wykorzystać na dużych powierzchniach, na przykład ścianach salonu. Tworzy ona wówczas jasne tło doskonałe dla obrazów i zdobnych, wzorzystych tkanin o intensywnym kolorze. Ciepła żółć w połączeniu z klasycznymi meblami i ciężkimi, ciemnymi zasłonami sprawia, że salon nabiera wyrafinowania i głębi. Odcienie bardziej jaskrawe warto zastosować również w jadalni. Kojarzące się z tropikiem, plażą i latem, wzmacniają system nerwowy, ale także pobudzają trawienie. Pasują też do pomieszczeń, które mają nas stymulować do wzmożonej aktywności. To barwa, która stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, dlatego poleca się go do pokoju do pracy. Intensywny agresywny żółty pobudza nasze emocje, nie jest to więc kolor odpowiedni do sypialni, lepiej zastosować tam odcień bardziej przygaszony. Ciepła jasna żółcień nadaje pomieszczeniu przejrzysty, delikatnie złotawy odcień, który stwarza poczucie ciepła – to barwa idealnie pasująca do łazienki. Można ją również stosować w kuchni, salonie i sypialni. Jest to kolor należący do tradycyjnej, najstarszej palety dekoracyjnej. Żółty to również idealny kolor do użycia w mało atrakcyjnym korytarzu, gdzie stworzy przytulną atmosferę i powiększy optycznie niewielką przestrzeń.

Żółte ściany mieszkania sprawią, że będzie w nim jaśniej

Żółty doskonale rozjaśnia pomieszczenia, dlatego przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła, skierowanych na północ i wschód. Trzeba też pamiętać, że kolory zmieniają się w zależności od oświetlenia i sąsiedztwa. Inaczej będą wyglądały ściany pomalowane na żółto w pomieszczeniu wychodzącym na północ, a inaczej na południe. I tak pokój północny pomalowany na kolor morelowy będzie się wydawał żółty, a południowy – różowy. Ta sama barwa na ścianie z oknem będzie ciemniejsza (przez kontrast z jasną przestrzenią za oknem i przez to, że jest w cieniu) niż na ścianie przeciwległej – dobrze oświetlonej.

Pamiętajmy, że sztuczne oświetlenie zmienia odbiór kolorów. Światło dzienne jest białe, a sztuczne bardziej żółte lub różowe. Żółte ściany w żółtym świetle mogą sprawiać wrażenie brudnych. Bywa też, że tracą kolor. Także ustawienie na tle takich samych ścian mebli w innym kolorze i rozłożenie innych dywanów zmieni odbiór koloru ścian. Pamiętajmy również, że inaczej pada światło na płaszczyzny poziome, a inaczej na pionowe. Jeśli położymy dwie próbki kolorystyczne przeznaczone na ściany i posadzki obok siebie na jednej płaszczyźnie, nie ocenimy ich właściwie. Kolor na płaszczyźnie poziomej wydaje się jaśniejszy i nie ma zjawiska poświaty, która jest wyraźna przy prostopadłym ustawieniu płaszczyzn. Każdy inwestor może to zaobserwować na różnych etapach budowy. Gdy nie ma podłóg, szara szlichta sprawia, że wnętrze jest „zimne”. Wystarczy położyć kilka desek sosnowych na podłodze i ściana przy nich natychmiast się ociepla. Dlatego nie dobierajmy kolorów ścian, gdy nie ma choćby próbki podłogi.

ZOBACZ WIDEO

Malowanie ścian w pokoju dziecka - wybieramy bezpieczną farbę

Przy wyborze farb do pokojów dziecięcych, należy zwrócić szczególną uwagę na szkodliwość tych farb, a także na zawartość lotnych związków organicznych, które prawie w każdej farbie się znajdują. Zapytaliśmy eksperta jakie farby należy wybierać do pokojów naszych dzieci.

Autor: Anna Wojciechowska

Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

Publikacja: 03.02.2015, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...