szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online
Ściana z rolki

Ściana z rolki, czyli tapeta we wnętrzu

Tapeta nie jest tylko zwyczajnym wykończeniem ściany, ma stanowić z wyposażeniem wnętrza przemyślaną całość. Często o tym zapominamy oszołomieni bogactwem propozycji producentów i zdjęć z kolorowych czasopism.

Tagi: fototapety, ściany, Tapeta, tapety, wnętrze

Ściana z rolki, czyli tapeta we wnętrzu

Fototapeta z motywem przetrzennym to dobry sposób na optyczne powiększenie wnętrza

fot: Mariusz Bykowski

Tapety mogą przykuwać wzrok, grać pierwsze skrzypce w pomieszczeniu lub odwrotnie – być dyskretnym tłem dla mebli i dodatków. Dynamizować wnętrze bądź je wyciszać. Dyskretnie albo zdecydowanie akcentować wydzielony fragment pokoju, na przykład kącik do pracy bądź część jadalną w połączonej kuchni z salonem.

Wschód i Zachód

Tapety wytłaczane nawiązują do wzorów historycznych inspirowanych stylami różnych epok i krajów. Pojawiają się na nich angielskie róże, lilie z tradycji włoskiego i francuskiego renesansu, romantyczne scenki, pałacowe wnętrza i secesyjne motywy roślinne. Zupełnie inne wrażenie – lekkości, bez bagażu historycznego – wywołują tapety nawiązujące do kultury orientu. Dalekowschodnia kaligrafia na jasnym tle, delikatne motywy z japońskich rycin, niekiedy wyrazista czerwień – to najbardziej charakterystyczne wzory. Zainspirowani dalekimi podróżami oraz zwolennicy rozwiązań naturalnych, którzy wolą spokojniejsze wnętrza i fakturę materiałów wykończeniowych zaczerpniętą z przyrody, bez trudu znajdą tapety wykonane z bambusa, Nitki i supełki niekiedy nadają im wygląd niewykończonych. Na ściany weszły też motywy dzikich, egzotycznych skór.

Foto- i cybertapety

Fototapety, czyli zdjęcie powiększone do rozmiarów tapety i jak ona gotowe do naklejenia, są dostępne już gotowe (między innymi historyczne i nowoczesne budynki, fragmenty dzieł sztuki, krajobrazy) bądź na indywidualne zamówienie. Do pokoju dziecka można kupić tapety mieniące się fluorescencyjną Mleczną Drogą. Podobnie mienią się cybertapety (po podświetleniu światłem UV), które dają wrażenie głębi 3D. Można nimi również pokrywać sufity.

Gładkie i tłoczone

Ściany, na których układa się cienkie jednowarstwowe tapety papierowe, muszą być idealnie gładkie, by nie było widać nierówności przez tak cienki materiał. Grubsze i trwalsze są te o dwóch warstwach. Nie trzeba pod nie wyrównywać podłoża ani go szpachlować. Obydwa rodzaje tapet papierowych mogą być tłoczone i drukowane. Niektóre można malować. Mają delikatne wzory i są raczej tłem we wnętrzu, mogą być też podkładem pod inną tapetę. Zwykłe tapety papierowe łatwo się brudzą (choć nie przyciągają kurzu), szkodzi im wilgoć – nie można ich myć ani szorować, tylko delikatnie przetrzeć. Zmywalne mają cienką powłokę ochronną, więc niestraszny im kontakt z wodą. Ściana odegra znaczniejszą rolę, gdy zastosujemy tapety strukturalne, czyli o nierównej powierzchni: w regularne (jodełka, paski, koła, kwadraty) lub nieregularne wgłębienia, przypominające fakturę tkaniny czy przecieranego tynku. Niektóre można malować.

Przede wszystkim faktura

Wśród tapet strukturalnych znajdziemy podatne na uszkodzenia akrylowe, których spód jest z papieru, a wierzch stanowi pianka akrylowa. Odporne na zarysowania są cienkie i bły­szczące tapety z winylu płaskiego, dlatego można je szorować. Przed ich ułożeniem należy wyrównać ściany. Prace przygotowawcze stają się zbędne, gdy zapadnie decyzja o wyborze grubszej tapety z winylu spienionego. Choć trzeba mieć na uwadze, że dość łatwo się ściera, więc nie można jej szorować. Oba rodzaje tapet winylowych są odporne na brud i uderzenia, ocieplają wnętrze oraz dobrze znoszą kontakt z wodą, co pozwala na utrzymanie ich w czystości dłużej (trzy-pięć lat, zależnie od intensywności eksploatacji pomieszczenia), niż zapewnia to farba. Wyjątkowo efektowne są winylowe satynowe o fakturze mięsistej tkaniny. Tapety winylowe lub papierowe podklejone flizeliną popularnie nazywa się flizelinowymi. W poczet ich zalet zalicza się to, że są ciepłe, można je ułożyć na ścianie z pęknięciami i ze szczelinami, tłumią hałas. Po ich zdjęciu na ścianie pozostaje warstwa flizeliny, która może być podkładem pod następną tapetę. Strukturę przypominającą tkaninę mają tapety z włókna szklanego. Można je malować i układać w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Trudno je wymienić – są odrywane razem z tynkiem. Nie przyciągają kurzu, tłumią hałas, ocieplają ściany – to główne zalety tapet korkowych. Tkaniny z włókien naturalnych (len, jedwab, bawełna, wełna) lub syntetycznych (przypominających satynę, skórę, alkantarę) stanowią wierzchnią warstwę tapet tkaninowych. Są tańsze od tkanin, które tak dobrze naśladują. Podobnie jak one pochłaniają dźwięki i ocieplają wnętrze. Dwie warstwy papieru połączone z drewnianymi wiórkami tworzą bardzo trwałe tapety raufaser. Są barwione przez producenta lub białe – oba rodzaje można pomalować na dowolny kolor (na przykład za pomocą szablonów) i później wielokrotnie przemalowywać. Dobrze kryją nierówności ściany, są odporne na działanie światła, szorowanie i wgniecenia. Nie zawierają PCW.

Autor: Agnieszka Pietrzak

Zdjęcia: Mariusz Bykowski

Publikacja: 12.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...