szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Włączniki światła

Minęły już na szczęście czasy, kiedy gniazdka staraliśmy się ukrywać za szafami, a wszystkie włączniki wyglądały tak samo – bez wyrazu. Dziś od wyboru może zakręcić się w głowie, a niektóre z nich wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki

Tagi: kontakty, włącznik światła, włączniki, wnętrza, wykończenie wnętrz

Włączniki światła

Włączniki mogą być bardzo proste w formie, za to eleganckie pod względem kolorystycznym

fot: Piotr Mastalerz

Wybieramy włączniki

Wybór większości osprzętu potrzebnego do założenia instalacji elektrycznej zwykle pozostawiamy fachowcom. Bo kogo interesują rodzaje kabli, puszek i przyłączy? Kiedy jednak przychodzi do wybierania gniazd i włączników (potocznie zwanych kontaktami), większość inwestorów osobiście maszeruje do sklepu, czasem w towarzystwie elektryka jako doradcy. I wtedy z reguły zaczynają się kłopoty. Bo po pierwsze – kolorów, wzorów, kształtów jest tak dużo, że nie wiadomo, na czym zatrzymać wzrok. Poza tym rozwiązań różnorodnych i ciekawych jest bez liku – chciałoby się zastosować wszystkie. Po trzecie – nagle okazuje się, że instalację można było przygotować trochę inaczej, nie tak znów najprościej – jedną listwę z kilkoma kontaktami niż tyle osobnych, ściemniacz zamiast włącznika itd. Aby uniknąć tych ewentualnych rozczarowań i kłopotów z podejmowaniem decyzji, dobrze zawczasu, jeszcze przed zaprojektowaniem instalacji, zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Zróbmy to dla własnej wygody i przyjemności.

Wzory i kolory

Włączniki i gniazda tak samo jak inne elementy wystroju wnętrza powinny być dobrane pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Podobnie jak meble czy tkaniny – są modne lub nie, ponadczasowe albo ekstrawagancko-sezonowe, nowoczesne bądź stylizowane na stare. Kolory do zmiany. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, w którym się znajdują, włącznik czy gniazdo powinny być atrakcyjne. Dlatego proponujemy zanurzyć się w toń kolorowych, wymyślnych, ale i stonowanych, bardzo prostych propozycji. Nie musimy obawiać się elementów w intensywnych barwach. Wiele modeli dostępnych na rynku ma wymienne barwne ramki, więc zmiana koloru włącznika czy gniazda zajmuje nie więcej niż minutę i nie będzie kosztowna. Nowocześnie lub z nutą nostalgii. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzony jest dom, na pewno nie będzie kłopotu z dobraniem do niego osprzętu instalacyjnego. We wnętrzach zimnych, nowoczesnych królują włączniki i gniazda bardzo proste w formie, ale wykonane ze szlachetnych materiałów, dopracowane w szczegółach. Na tle gładkich ścian stanowią prawdziwą ozdobę. Modele wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych (odpornych na ścieranie, zarysowania) lub z materiałów naturalnych (szkła, ciemnego drewna, stali, chromu, mosiądzu, aluminium itp.). Do pomieszczeń o pastelowej, ciepłej kolorystyce polecamy eleganckie serie w stonowanych kolorach i prostej formie, ale już bez elementów stalowych czy chromowanych. Do wnętrz stylizowanych zaś pasować będą włączniki zaprojektowane na podobieństwo tych przedwojennych, okrągłych, wykonanych z ceramiki lub nowocześniejsze w formie włączniki i gniazda z elementami mosiężnymi. Serie. Osprzęt produkowany jest w całych seriach, w których można znaleźć potrzebne elementy: włączniki pojedyncze i podwójne, gniazda, także te telefoniczne i antenowe. Dzięki temu ściana nie będzie wyglądała na upstrzoną różnorodnymi kwadracikami. Wręcz przeciwnie – stanie się jednolita i elegancka.

Autor: Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz

Zdjęcia: Piotr Mastalerz

Publikacja: 12.09.2012, Aktualizacja:

Zobacz również
Jak optycznie wydłużyć nogi?
Jak optycznie wydłużyć nogi?

Dzięki dzisiejszym rozwiązaniom modowym każda niedoskonałość może być ukryta, poprawiona i zamieniona w atut. Poznaj sztuczki, które optycznie wydłużą Twoje nogi.

Seks na lekkim rauszu
Seks na lekkim rauszu

W społeczeństwie panuje obiegowa opinia, że alkohol dodaje odwagi, a „jednego” wypija się najczęściej dla kurażu, by pozbyć się oporów w kontakcie z płcią przeciwną. W takim przekonaniu utwierdzają nas także popularne ...