szukaj: z Glamki.se.pl
sklep online

Woda z hormonami? Uważaj na to co płynie z kranu!

Coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia mówi o tym, że wiele naszych przypadłości powstaje wskutek niedoboru wody w organizmie. Pozostaje jednak pytanie: jakiej wody? Tej, która płynie z naszych kranów?  

Tagi: aquaphor, czy można pić wodę z kranu, filtry aquaphor, filtry do wody aquaphor

Woda z hormonami? Uważaj na to co płynie z kranu!

fot: Aquaphor

Niedawno specjaliści z Agencji Ochrony Środowiska USA doszli do wniosku, że ślady sprzedawanych na receptę leków są obecne w wodzie przeznaczonej do spożycia, przy czym jest to większa ich ilość, niż początkowo przypuszczano. W rezultacie badań przeprowadzonych przez agencję  ustalono, że w takiej wodzie znajdują się ślady blisko 25 różnych preparatów medycznych, a wśród nich takich, które są odpowiedzialne za obniżenie ciśnienia krwi, czy też zawierające narkotyki.

Parę lat temu w Niemczech wybuchł skandal, kiedy testy wody pitnej na przedmieściach Berlina wykazały obecność w tej wodzie śladów antybiotyków, leków psychotropowych, środków antykoncepcyjnych, a także żeńskich hormonów płciowych. W podziemnych źródłach wody pitnej w Alpach odnaleziono blisko 30 rodzajów farmaceutyków. Oznaczałoby to, że ludzie regularnie przyjmują niewielkie ilości leków.

W naszym kraju nie było słychać o takich badaniach. Stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz profesjonalne stacje uzdatniania wody funkcjonujące przy sieciach wodociągowych skupiają się bardziej na ocenie dopuszczalnego stężenia poszczególnych metali i ich soli, produktów ropopochodnych i fenoli, a także zanieczyszczeń aktywnych powierzchniowo (np. bakterie) oraz pestycydów.

Oczywiście, niewielkie ilości leków w wodzie nie doprowadzą do zatrucia organizmu, czy innych ostrych reakcji. Warto mieć jednak na uwadze, że regularne dostarczanie organizmowi takich substancji powoduje rozmaite alergie, a przede wszystkim stopniowe uodpornienie się na nie, wskutek czego np. antybiotyki nie pomagają nam w trakcie leczenia. Ponadto,  stosowanie hormonów jest najbardziej skuteczne wtedy, kiedy opieramy się właśnie na małych dawkach. Można sobie wyobrazić, co stanie się z mężczyznami, którzy w taki sposób dawkują sobie hormony żeńskie – estrogeny...

Nie poddawaj się

Zamiast obawiać się zagrożenia płynącego z wody, czas zacząć ją oczyszczać. W warunkach miejskich  osiedli najwygodniejsze są  wielozadaniowe filtry kompaktowe, które montuje się pod kranem, a na zlewozmywaku przymocowuje się dodatkową baterię specjalnie do czystej, przefiltrowanej wody. Wiele firm tradycyjnie proponuje w tym zakresie  filtry zawierające aktywowany węgiel i żywicę jonowymienną, ale niestety te składniki wszystkich problemów nie rozwiążą. Potrzebna jest technologia, która wykorzystywana jest np. w filtrach Aquaphor.

Na przykład, wybrane modele filtra Aquaphor Kryształ, dzięki specjalnej membranie kapilarnej zapewniają 100-procentową ochronę przed aktywnym chlorem, metalami ciężkimi, produktami ropopochodnymi i innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami, a przede wszystkim – przed bakteriami. Niebezpieczne mikroorganizmy są usuwane mechanicznie bez żadnych chemicznych reagentów. Filtry oczyszczają wszelkie nowe zanieczyszczenia dostające się do wody. Dlatego właśnie są one tak popularne w Niemczech i w innych krajach Europy Zachodniej.

Pojawia się jeszcze pytanie: czy  można wierzyć w informacje znajdujące się na opakowaniu filtra, jeśli niektórzy producenci (zwłaszcza produkujący w Chinach) mogą zamieszczać na pudełkach znaczki dowolnych międzynarodowych organizacji poświadczających jakość produktów? Jakość należy sprawdzić – np. poprzez rekomendację ekspertów, czy też kontrolowaną jakość produkcji. Istnieje wiele stron internetowych, na których można przejrzeć całą listę producentów, posiadających odpowiednie atesty i certyfikaty. Na przykład, na stronie amerykańskiego niezależnego stowarzyszenia NSF, bez certyfikatu którego żaden szanujący się sklep w Europie Zachodniej ani w USA nie zdecyduje się sprzedać filtra, wystarczy wpisać markę i od razu widać, że np. Aquaphor posiada prawo do zamieszczania znaczka NSF na swoich produktach.

Jeśli zainstalujemy w domu filtr, na którym będziemy mogli polegać, to będziemy mieli pewność, że woda wypełni nasz organizm nie „nieproszonymi” medykamentami, lecz życiodajną siłą, która pozwoli nam stawić opór wszelkim chorobom.

Zdjęcia: Aquaphor

Publikacja: 04.06.2014, Aktualizacja:

Zobacz również
Piankowe wybawienie na letnie upały – serum Bioxsine
Piankowe wybawienie na letnie upały – ...

Latem nasze włosy wystawione zostają na ciężką próbę. Z jednej strony upał i wzmożone promieniowanie UV, które może parzyć cebulki naszych włosów. Z drugiej strony często narastający w tym okresie problem ich ...

Mgiełka do włosów Sun Balance
Mgiełka do włosów Sun Balance

Wakacje, morze, wiatr we włosach – jest nam cudownie ale… co z naszymi kosmykami? Niestety nasze włosy nie kochają słońca tak samo jak my. Promieniowanie UV niszczy zawartą w nich melaninę powodując odbarwienia ...

Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli tropiki Południowej Ameryki
Tutti Frutti Papaja & Tamarillo czyli ...

Niebiańska słodycz papaji połączona z beztroską tamarillo to argentyńsko-meksykańska propozycja Tutti Frutti na podróż do Ameryki Południowej w zaciszu własnej łazienki.  Na egzotyczne wakacje w wersji instant będziemy mogli wybrać się także ...